Nekompetentní despota. Politici se zase hádají, slovo si vzal Staněk a začala mela

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v interview pro ČT 24 vyjádřil k Olomouckému projektu Středoevropského fóra. Na jeho vyjádření reagoval Antonín Staněk (ČSSD), který se rozhodl, že vše uvede na pravou míru.

Prohlášení ministra v interview ČT 24 lze vykládat buď jako absolutní nekompetencí ministra nebo záměrným krytím zjevných nezákonných jednání. Víceré události vedli v podání trestního oznámení na vedení MUO, tvrdí Staněk.

„Orientální despota by měl právo na podobné odpustky, úředník v právním státě si má ale napřed nechat věci od právníků vysvětlit, než podobná slova plácne do veřejnoprávního prostoru,“ napsal Staněk na blog serveru Aktualne. 

Staněk na svém blogu připomíná základní fakta historie celého projektu Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO). Dostavba budovy SEFO vyvolává spory už od začátku, protože existuje jen jediný návrh betonového čtyřdomí. Vedení Muzea umění v Olomouci (MUO) ho prosazuje jako jediný akceptovatelný projekt. „Prosazování na několik let usnulo, když se MUO nepodařilo přesvědčit evropské úředníky, aby stavbu financovali z evropských peněz a znovu neobyčejně zintenzívnilo, když jsem jako ministr letos v lednu dosáhl toho, aby vláda na projekt uvolnila 593 milionů Kč,“ napsal Staněk.

Ministerstvo informovalo, že suma není dárkem, ale musí být přidělena na základě veřejné transparentní soutěže. Ministerští kontroloři v Olomouci od roku 2017 zjišťovali, že vedení MUO postupuje netransparentně při přípravě stavby SEFO. Doporučovalo řediteli Soukupovi napravit chyby. Staněk ředitele Soukupa pro obstrukce v dubnu odvolal.

Na základě toho se spustila mediální válka za pomoci aktivistů a spřízněných novinářů. Kvůli slabosti vedení strany se jim podařilo vyhrát. „To znechutilo pana prezidenta a následovaly problémy kolem jmenování nominanta ČSSD, M.Šmardy, které pak zcela zastínily původní události,“ napsal Staněk.

„Prohlášení ministra Zaorálka lze vnímat jako signál, jaký výsledek šetření orgánů činných v trestním řízení, si pan ministr přeje. Běda českému právu, jestli skutečně tyto fakta budou na tento signál zametena pod koberec,“ vyjádřil se Staněk.

Související

Antonín Staněk (ČSSD)

Exministr kultury Staněk je v zastupitelstvu Olomouce, dnes složil slib

Bývalý primátor Olomouce a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes složil slib člena olomouckého zastupitelstva, ve kterém nahradil stranickou kolegyni Jitku Weiermüllerovou. Bývalá olomoucká zastupitelka v červenci rezignovala a poslanec Staněk byl jejím náhradníkem. ČSSD je v Olomouci v opozici. Radniční koalici tvoří ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně.
soudy

Fajt neuspěl s odvoláním. Výpověď z čela Národní galerie je platná, potvrdil soud

Výpověď Jiřího Fajta z čela Národní galerie Praha (NGP) byla platná, potvrdil odvolací pražský městský soud. Rozhodnutí je pravomocné. Na verdikt dnes upozornil server Seznam Zprávy. Bývalý ředitel v žalobě tvrdil, že výpověď nedostal od oprávněné osoby - tedy od ministrem jmenovaného generálního ředitele. Za galerii dokument podepsal tehdejší pověřený šéf instituce Ivan Morávek.

Více souvisejících

Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) ČSSD politika Lubomír Zaorálek Česká republika ministerstva Ministerstvo kultury olomouc

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy