Osm ministerstev žádá přednostní očkování klíčových úředníků

Osm ze 14 českých ministerstev využilo podle webu Deník N nabídku Ústředního krizového štábu (ÚKŠ), a zaslalo seznam klíčových zaměstnanců, kteří by měli dostat přednostní očkování proti covidu-19. Nepostradatelní pracovníci resortů by měli vakcínu dostat v dubnu a květnu, řekl serveru předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Vybraní pracovníci ministerstev se při přednostním očkování zařadí mezi seniory starší 65 let, nezdravotnický personál nemocnic nebo učitele.

S výzvou k nahlášení nepostradatelných úředníků oslovil ÚKŠ v březnu všechna ministerstva. "V současné době byl zahájen proces přípravy očkování kritických zaměstnanců subjektů nezbytných pro zajištění fungování České republiky, přičemž mezi tyto subjekty jsou také zařazena ministerstva a jiné ústřední správní úřady a jejich kritičtí zaměstnanci,“ napsal štáb všem resortům, uvádí Deník N.

Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů Kuby mají být klíčoví zaměstnanci resortů očkováni v dubnu a květnu. "Bude ale záležet na tom, v jakém počtu do Česka dorazí slíbené dávky vakcín," řekl Kuba Deníku N.

Ministerstva měla klíčové úředníky rozdělit do dvou kategorií. V první, prioritnější skupině jsou zařazeni "zvláště kritičtí zaměstnanci", ve druhé "velmi těžko nahraditelní" zaměstnanci.

Do obou skupin se zařadili úředníci ministerstva vnitra a obrany, uvádí Deník N. "Celkem bylo ve všech kategoriích v resortu obrany (ministerstvo a hlavně armáda) k očkování identifikováno cca 14 tisíc osob/funkcí," sdělil serveru mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na seznam zařadilo své pracovníky z oblasti sociální péče. Přednostní očkování žádá pro své klíčové zaměstnance také resort průmyslu a obchodu. Stejně tak své úředníky na seznam zařadila ministerstva zdravotnictví, spravedlnosti, zemědělství a ministerstvo pro místní rozvoj, zjistil Deník N.

Naopak šest resortů žádné své zaměstnance k přednostnímu očkování nenahlásilo, protože podle nich nesplňují podmínky pracovníků kritické infrastruktury. Přednost při očkování pro své pracovníky nežádá ministerstvo dopravy, financí, kultury, zahraničních věcí, životního prostředí a školství.

Očkování proti covidu-19 v Česku začalo 27. prosince. Přednostně dostávají vakcínu senioři, zdravotníci, učitelé, vybraní členové integrovaného záchranného systému, pracovníci kritické infrastruktury a chronicky nemocní s vybranými diagnózami.

Dosud zdravotníci v Česku aplikovali přes dva miliony dávek některé ze tří očkovacích látek. Obě potřebné dávky dostalo zatím přibližně 718.800 lidí. Rychlejšímu očkování brání nedostatek vakcín.

Související

Ministerstvo kultury

Ministerstva chtějí odklad projednání istanbulské úmluvy

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu. 
Vláda Petra Fialy

Ministři budou moci mít jen tři náměstky, shodla se koalice

Po lednové změně služebního zákona se na ministerstvech zaplňují místa náměstků, kteří nově zákonu nepodléhají, naopak jsou úzce svázaní s ministry. Změnu zákona, kterou prosadila vládní koalice Spolu, STAN a Pirátů, kritizuje opozice jako obcházení zákona a cestu k bobtnání byrokratického aparátu. 

Více souvisejících

ministerstva očkování Kuba

Aktuálně se děje

včera

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

včera

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy