Stát během pandemie šetřil: Ministerstva výrazně snížila odměny, krom jednoho

Nejen soukromý, ale i veřejný sektor musel během epidemie koronaviru šetřit, což se dotklo i státních zaměstnanců. Jenom za první pololetí vyplatily jednotlivé resorty, včetně Úřadu vlády, na bonusech přes 170 milionu korun, což je méně ve srovnání s loňskem, kdy se jednalo o částku 304 milionů. V případě některých ministerstev se jednalo o desetimilionové škrty. V případě životního prostředí dokonce o nulu.

K výplatě odměn se ministerstva zpravidla uchylovala v souvislosti s koronakrizí. Strakova akademie dokonce výhradně.

"Částka byla rozdělena pouze mezi zaměstnance, kteří se podíleli na zajištění mimořádných opatření v souvislosti s koronavirovou krizí. Byli to zaměstnanci na pozicích: techničtí pracovníci, referenti, vedoucí oddělení, ředitelé odborů nebo náměstci pro řízení sekcí,“ sdělila serveru iROZHLAS mluvčí vládního úřadu Jana Adamcová.

Na bonusech vyplatil Úřad vlády ČR během letošního pololetí cca 12 milionů korun, přičemž za stejný časový úsek v minulém roce se jednalo o šest více. K úsporám přistoupila skoro všechna ministerstva, která se rozhodla rozdat místo desítek pouze jednotky milionů. 

Výjimku tvořil resort zahraničí, který v letošním roce vyplatil víc než loni, a to o tři miliony korun. 

"Navýšení odměn souvisí s mimořádným nasazením pracovníků ministerstva zahraničním věcí v době koronavirové krize, kdy se dařilo organizovat repatriační lety či se provozovalo call centrum, které běželo nonstop a v například březnu čítalo na dvacet telefonních linek,“ objasnila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová.

Zato enviroresort se s přihlédnutím k ekonomické situaci rozhodl za prvních šest měsíců roku 2020 nevyplatit nic. Na největší obnov si přišel náměstek ministr zdravotnictví, a to za pomoc s koronakrizí. Zda se jednalo o Romana Prymulu, ministerstvo nesdělilo. 

V případě ministerstva práce se odměňovala příprava programu antivirus. U financí se zase jednalo o pomoc podnikatelům. 

"Jednalo se například o zásadní opatření v oblasti podpory ekonomických subjektů formou liberačních balíčků, kompenzačních bonusů a protikrizových stabilizačních opatření,“ informovala mluvčí Anna Fuksová.

Související

Ministerstvo kultury

Ministerstva chtějí odklad projednání istanbulské úmluvy

Čtyři ministerstva žádají o další roční odklad projednání Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, známé jako Istanbulská úmluva. Ministerstva zemědělství, životního prostředí a práce vedená ministry za KDU-ČSL chtějí posun kvůli možnosti najít dostatečnou politickou shodu. 
Vláda Petra Fialy

Ministři budou moci mít jen tři náměstky, shodla se koalice

Po lednové změně služebního zákona se na ministerstvech zaplňují místa náměstků, kteří nově zákonu nepodléhají, naopak jsou úzce svázaní s ministry. Změnu zákona, kterou prosadila vládní koalice Spolu, STAN a Pirátů, kritizuje opozice jako obcházení zákona a cestu k bobtnání byrokratického aparátu. 

Více souvisejících

ministerstva politika Vláda ČR ministerstvo zahraničí Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy