Exnáměstek Hejduk není obětí Babišovy čistky, soud definitivně prohrál

Bývalý odborný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Petr Hejduk neuspěl s žalobou, kterou napadl své odvolání z funkce. Pražský městský soud dnes stanovil, že MPSV nezákonně nezasáhlo do Hejdukových práv, když ho nepřevedlo na jiné vhodné místo a ponechalo ho mimo službu. Verdikt je pravomocný. Mužův právník uvedl, že zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Ze služebního zákona se totiž podle něj stal "cár papíru".

"Žalobce (Hejduk) zůstal v neurčitém stavu, nebylo o něm žádným způsobem rozhodnuto. Měl právo, aby o něm bylo rozhodnuto některým ze způsobů stanovených zákonem o státní službě, toho se ale v žalobě nedomáhal. K převedení na jiné služební místo subjektivní právo neměl," konstatoval předseda soudního senátu Slavomír Novák s tím, že právo k převedení na jiné vhodné místo existuje obecně, ale pouze tehdy, jestliže existuje takové místo.

Ekonom Hejduk pracoval před nástupem na ministerstvo na vedoucích pozicích v bankách. Na MPSV přišel v říjnu 2014, tedy v době působení ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Marksovou v prosinci 2017 nahradila Jaroslava Němcová (ANO) a Hejduk pak obdržel dva dny před Štědrým dnem rozhodnutí o odvolání z místa náměstka pro řízení sekce úřadu. Účinné bylo od počátku roku 2018.

Hejduk se odvolal k náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému, ale neuspěl. V odůvodnění rozhodnutí mimo jiné stálo, že odvolacímu orgánu nepřísluší posuzovat zákonnost rozhodnutí vlády ohledně systemizace. Hejduk proto podal správní žalobu, kterou se domáhal toho, aby soud označil postup MPSV za nezákonný. Mimo jiné argumentoval právem na rovný přístup k výkonu funkce.

Původně chtěl Hejduk také to, aby soud ministerstvu uložil povinnost zařadit ho na vhodné služební místo. Tento požadavek však dnes Hejdukův advokát stáhl, protože jeho klient nakonec v červenci 2018 ukončil služební poměr na vlastní žádost a vrátil se do soukromé sféry.

Ministerstvo poukazovalo na to, že Hejduk i další náměstci byli odvoláni v souladu s řádně provedenou systemizací, kterou schválila vláda, a že jejich sekce právně i fakticky zanikly.

"Navíc pan inženýr Hejduk byl od 1. 1. do 20. 7. 2018 na překážkách na straně zaměstnavatele s plným, stoprocentním platem. Nevidíme jakýkoliv zásah nebo újmu do jeho majetkových nebo osobnostních poměrů. Svědčí o tom rovněž jeho další velmi úspěšné působení v soukromém sektoru," podotkla dnes právnička Diana Kantorová z MPSV.

"Ministerstvo mu nenašlo žádné jiné místo, což je paradoxní, protože jich je celá řada," oponoval Hejdukův právník Martin Kopecký, který v obdobném sporu zastupuje i dalšího exnáměstka MPSV Roberta Baxu. Novinářům řekl, že v těchto případech jde o novou právní situaci, kterou by měla vyjasnit judikatura.

Služební zákon měl zajistit apolitičnost státní správy a bránit propouštění úředníků po nástupu nového ministra či ministryně. Podle kritiků normy slouží systemizace často právě k tomu, aby se nový šéf či šéfka resortu zbavili vybraných lidí a mohli si přivést svůj tým. Podle některých se politicky postupuje už při výběrových řízeních na vysoké pozice, v nichž často uspějí kandidáti blízcí vedení ministerstev.

Související

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 
Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí soudy Praha Služební zákon

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 36 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy