Exnáměstek Hejduk není obětí Babišovy čistky, soud definitivně prohrál

Bývalý odborný náměstek ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Petr Hejduk neuspěl s žalobou, kterou napadl své odvolání z funkce. Pražský městský soud dnes stanovil, že MPSV nezákonně nezasáhlo do Hejdukových práv, když ho nepřevedlo na jiné vhodné místo a ponechalo ho mimo službu. Verdikt je pravomocný. Mužův právník uvedl, že zváží podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Ze služebního zákona se totiž podle něj stal "cár papíru".

"Žalobce (Hejduk) zůstal v neurčitém stavu, nebylo o něm žádným způsobem rozhodnuto. Měl právo, aby o něm bylo rozhodnuto některým ze způsobů stanovených zákonem o státní službě, toho se ale v žalobě nedomáhal. K převedení na jiné služební místo subjektivní právo neměl," konstatoval předseda soudního senátu Slavomír Novák s tím, že právo k převedení na jiné vhodné místo existuje obecně, ale pouze tehdy, jestliže existuje takové místo.

Ekonom Hejduk pracoval před nástupem na ministerstvo na vedoucích pozicích v bankách. Na MPSV přišel v říjnu 2014, tedy v době působení ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Marksovou v prosinci 2017 nahradila Jaroslava Němcová (ANO) a Hejduk pak obdržel dva dny před Štědrým dnem rozhodnutí o odvolání z místa náměstka pro řízení sekce úřadu. Účinné bylo od počátku roku 2018.

Hejduk se odvolal k náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému, ale neuspěl. V odůvodnění rozhodnutí mimo jiné stálo, že odvolacímu orgánu nepřísluší posuzovat zákonnost rozhodnutí vlády ohledně systemizace. Hejduk proto podal správní žalobu, kterou se domáhal toho, aby soud označil postup MPSV za nezákonný. Mimo jiné argumentoval právem na rovný přístup k výkonu funkce.

Původně chtěl Hejduk také to, aby soud ministerstvu uložil povinnost zařadit ho na vhodné služební místo. Tento požadavek však dnes Hejdukův advokát stáhl, protože jeho klient nakonec v červenci 2018 ukončil služební poměr na vlastní žádost a vrátil se do soukromé sféry.

Ministerstvo poukazovalo na to, že Hejduk i další náměstci byli odvoláni v souladu s řádně provedenou systemizací, kterou schválila vláda, a že jejich sekce právně i fakticky zanikly.

"Navíc pan inženýr Hejduk byl od 1. 1. do 20. 7. 2018 na překážkách na straně zaměstnavatele s plným, stoprocentním platem. Nevidíme jakýkoliv zásah nebo újmu do jeho majetkových nebo osobnostních poměrů. Svědčí o tom rovněž jeho další velmi úspěšné působení v soukromém sektoru," podotkla dnes právnička Diana Kantorová z MPSV.

"Ministerstvo mu nenašlo žádné jiné místo, což je paradoxní, protože jich je celá řada," oponoval Hejdukův právník Martin Kopecký, který v obdobném sporu zastupuje i dalšího exnáměstka MPSV Roberta Baxu. Novinářům řekl, že v těchto případech jde o novou právní situaci, kterou by měla vyjasnit judikatura.

Služební zákon měl zajistit apolitičnost státní správy a bránit propouštění úředníků po nástupu nového ministra či ministryně. Podle kritiků normy slouží systemizace často právě k tomu, aby se nový šéf či šéfka resortu zbavili vybraných lidí a mohli si přivést svůj tým. Podle některých se politicky postupuje už při výběrových řízeních na vysoké pozice, v nichž často uspějí kandidáti blízcí vedení ministerstev.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí soudy Praha Služební zákon

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy