Mynář se snažil se ovlivňovat soudce? TOP 09 chce zakročit, ozval se Kalousek, Pospíšil i Gazdík,

Hradní kancléř Vratislav Mynář čelí vážnému obvinění. Podle týdeníku Respekt se opakovaně pokoušel ovlivnit rozhodování klíčových soudců.. Kontaktoval soudce Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, zjišťoval u nich informace k důležitým případům a říkal jim, jaký výsledek by si přál prezident Miloš Zeman.

Mynář se sešel například se soudcem Ústavního soudu Vojtěchem Šimíčkem. S ním mluvil o služebním zákonu, s nímž prezident Miloš Zeman nesouhlasil. Zeman sice návrh po schválení vetoval, poslanci ho ale nakonec přehlasovali. Hrad na to reagoval podnětem k Ústavnímu soudu, kde žádal zrušení zákona.

V té době se údajně kancléř sešel se soudcem Šimíčkem a chtěl po něm, aby na plénu soudu prosazoval úplné zrušení zákona nebo alespoň některých jeho pasáží.

„Kancléř Vratislav Mynář na první schůzce naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo," potvrdil Respektu Šimíček. ÚS však Zemana nevyslyšel a zákon ani jeho části nezrušil.

Na toto nařčení tvrdě zareagoval například předseda TOP 09 a někdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. „Snaha o ovlivňování soudů ze strany prezidentského kancléře je skandální a v demokratickém právním státě nepřípustná. Očekávám od ministra spravedlnosti, že se jako nejvyšší představitel justice proti takovému jednání tvrdě ohradí,“ uvedl na sociálních sítích Pospíšil.

Nepochybuji o tom, že se soudci nenechají ovlivnit tlakem hradního kancléře, nicméně fakt, že se pan Mynář o něco takového pokusil, je nepřípustný. Takto to začíná a orbánizací soudnictví to končí. Je to jak s těmi pověstnými jezinkami: proti tomu je třeba ohradit se v zárodku.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 7. ledna 2019

„Připomínám politikům @čssd a @czKSCM , že vláda @MirekTopolanek padla proto, že premiérův poradce údajně ovlivňoval vysílání ČT. Očekávám teď stejný protest proti ovlivňování soudů.@TOP09cz navrhne jednání sněmovny v této věci, takže prostor k tomu bude,“ vzkázal předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na twitteru.

Přidal se i místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „‪Okamžitá rezignace/odvolání je v tomto případě málo. Očekávám, že se o ní před prezidentem zmíní (nebo alespoň nějak vyjádří) předsedové vládních stran. Pokud ne, jsou jen Zemanovi šašci....‬“ rýpnul si.

„Kancléř na špinavou práci? Ovlivňování soudů je už snad ale trochu moc,“ myslí si předseda STAN Petr Gazdík.

Související

Více souvisejících

Vratislav Mynář Miloš Zeman Ústavní soud ČR Služební zákon

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

Výpověď bez důvodu, ale s výrazně vyšším odstupným. ODS chce změnit způsob propouštění zaměstnanců

ODS se podle svého předsedy a premiéra Petra Fialy bude snažit přesvědčit ostatní strany vládní koalice, aby ve Sněmovně prosadily možnost výpovědi bez udání důvodu v rámci novely zákoníku práce. Premiér to uvedl dnes při interpelacích ve Sněmovně.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy