Destrukce státní správy? Výbor navzdory kritice podpořil sporný služební zákon

Praha - Sporná novela služebního zákona by měla podle Babišovy vlády více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku, a naopak také usnadnit odvolání vedoucích pracovníků. Kritici se naopak obávají politizace státní správy, kterou měl služební zákon odstranit. Výbor pro veřejnou správu dnes doporučil Sněmovně schválit normu beze změn hlasy poslanců hnutí ANO, SPD a KSČM.

"Je namístě otevřít státní správu lidem ze soukromého sektoru. Existuje ale obava, že návrh je nedostatečně promyšlený a státní správa se bude více upravovat podle toho, kdo bude aktuálně ve vládě," uvedl Martin Kupka (ODS). "Evropská komise se s novelou vypořádala tak, že její stanovisko není souhlasné. Myslím, že by měl být zamítnut," podotkl předseda výboru Ivan Bartoš (Piráti).

Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna i takzvaný superúředník Josef Postránecký ale vládní předlohu hájili. Kabinet ji podle Mlsny projednal po připomínkách bez rozporů. "Žádný z resortů neindikoval, že by se měla destruovat státní služba," zdůraznil. Státní správa je destabilizovaná podle něho například tím, že výběrové řízení na řadového referenta trvá při třech kolech tři čtvrtě roku. "Nejsme schopni ve výběrových řízeních přitáhnout lidi do státní správy," uvedl Mlsna. 

Kupka za podpory Pirátů navrhl, aby výbor doporučil zamítnutí novely. O návrhu se už ale nehlasovalo, když výbor podpořil protinávrh Jany Vildumetzové (ANO), aby doporučil schválení předlohy. Hlasovalo pro něj 11 přítomných členů výboru, šest jich bylo proti a dva se hlasování zdrželi. Garanční ústavně-právní výbor dosud předlohu neprojednal.

Úředníci by podle novely měli nově být známkováni jako ve škole. Pokud by dostali čtyřku nebo pětku, mohli by být odvoláni. Nyní jsou stupně hodnocení čtyři. Současný stav podle Mlsny znamená, že odborník bez manažerských schopností, nebo naopak manažer bez odborných schopnosti nikdy nedostane nejhorší hodnocení. U zaměstnanců s nevyhovujícími výsledky má předpis umožňovat opakované hodnocení už po 40 dnech služby.

Norma má také zavést dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě na rozdíl od dosavadních tří. Do druhého kola by se mohly přihlásit i osoby mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídících funkcí. V případě náměstků by měla být praxe čtyřletá, u vedoucích oddělení by šlo o rok a půl. Bývalí vedoucí úředníci by se mohli do tří let od odchodu do státní služby opět hlásit, aniž by museli začínat od místa řadového referenta. Novela by také umožnila rychlejší platový postup při vynikajícím hodnocení úředníka dvakrát po sobě.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna dala šanci novele služebního zákona, ruší odborné náměstky

Funkce odborných náměstků na ministerstvech možná zaniknou a zruší se omezení v počtu náměstků členů vlády. Předpokládá to koaliční novela služebního zákona, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Opoziční ANO neprosadilo její vrácení autorům k přepracování. Předloha předpokládá také další změny ve státní službě.
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Mzdy zaměstnanců NKÚ a NBÚ bude určovat platový řád, schválila Sněmovna

Platy zaměstnanců Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) bude upravovat platový řád. Toto opatření má dorovnat platové poměry zaměstnanců odměňovaných podle zákoníku práce s poměry zaměstnanců placených podle služebního zákona. Změnu zákona, která to umožní, schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát.

Více souvisejících

Služební zákon Poslanecká sněmovna Martin Kupka (ODS) Ivan Bartoš (Piráti) Petr Mlsna

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy