Novela služebního zákona? Dostálová změny hájí, kritici mluví o čistkách

Praha - Vláda v demisi dnes bude projednávat novelu služebního zákona. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) by norma měla otevřít státní službu odborníkům zvenčí, změnit systém hodnocení úředníků nebo snížit počet oborů na ministerstvech, aby úředníci mohli odbornou agendu vykonávat i na jiném úřadu.

"Chceme rozvolnit výběrová řízení ve druhém kole, abychom do státní správy mohli přijímat i opravdu odborníky z praxe," řekla Dostálová. Nyní má stát problém s nabíráním právníků nebo odborníků na informační technologie, uvedla.

Hodnocení úředníků by podle ní mělo být pětistupňové místo dosavadního čtyřstupňového. Ministerstva by také nemusela hodnocení provádět jednou ročně, ale mohla by se rozhodnout pro méně časté, nebo naopak častější hodnocení. V souvislosti s tím by také měl být umožněn kariérní postup úředníků. "Pokud máte vynikající úředníky a mají za sebou dvakrát vynikající hodnocení, tak ty lidi musíte nějak motivovat a mohou postoupit o jeden platový stupeň," řekla Dostálová.

"Chceme snižovat počty oborů služby. Dnes jich máme 79. A když například u mě náměstkyně dělá Evropu, tak proč by tu samou Evropu nemohla dělat na úřadu vlády," uvedla také ministryně. Zároveň by ale podle ní při přechodu z jednoho ministerstva na jiné měli úředníci projít výběrovým řízením.

Dostálová rovněž odmítla, že by vláda chtěla převést řízení státní služby pod premiéra nebo chtěla zrušit systém politických a odborných náměstků a usnadnit odvolávání těch odborných. Tyto informace podle Dostálové vycházejí z původního návrhu zákona, který stále je v knihovně připravované legislativy, nyní projednávaná verze se ale od něj výrazně liší.

Ministři dnes při příchodu na jednání vlády uváděli, že by uvítali jednodušší zásahy do chodu ministerstev. "Nemyslím, že by se měli všichni náměstci vyměňovat. Na druhou stranu, jestli přijde ministr na ministerstvo a nemůže si vyměnit v podstatě ani sekretářku, takhle to nejde řídit," řekl ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO). "Nelze fungovat pouze s lidmi, kteří tam jsou, pokud ministr považuje někoho za ne úplně schopného," připojila se ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).

Záměr na úpravu služebního zákona kritizuje opozice, mluví v té souvislosti o čistkách na ministerstvech. Novelu kritizovala také organizace Rekonstrukce státu. Podle ní vládní návrh upravuje služební hodnocení tak, že by mohlo být zneužíváno k výpovědím pro nepohodlné úředníky. "Doporučujeme vládě, aby se změnami služebního zákona vyčkala až na závěry vyplývající z vyhodnocení návrhu Evropskou komisí," řekl Josef Karlický z Rekonstrukce státu.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

Ženíšek bude od čtvrtka novým ministrem pro vědu

Česko bude mít nového ministra pro vědu, výzkum a inovace, který nahradí poslankyni Helenu Langšádlovou (TOP 09). Prezident Petr Pavel se chystá jmenovat Marka Ženíška (TOP 09) ve čtvrtek dopoledne, informoval Pražský hrad na webu. 

Více souvisejících

Vláda ČR Služební zákon Klára Dostálová

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v ČR: Situace se podle SZÚ ustálila. Hlášeno další úmrtí seniora

V Česku během uplynulého týdne přibylo 1383 nových případů černého kašle, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Letos už je evidováno téměř 15 tisíc případů onemocnění. V uplynulých dnech bylo nahlášeno také další úmrtí nakaženého seniora. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy