Praha - Komunistům podle jejich místopředsedy Josefa Skály vadí, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a další ministři podpořili útok Západu v Sýrii. Téma chce KSČM otevřít při jednáních s ANO o toleranci vládě.
Babiš v sobotu označil zásah v Sýrii za nevyhnutelný. Ministr zahraničí Martin Stropnický uvedl, že bylo třeba dát najevo, že použití chemických zbraní je nepřípustné. Zásah důrazně odmítly SPD a právě KSČM. Komunisté měli přitom už dřív výhrady k tomu, že Česko vydalo do Spojených států ruského hackera Jevgenije Nikulina. KSČM nesouhlasila ani s vyhoštěním tří členů ruského diplomatického personálu v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii.
"Agrese proti Sýrii nemůže nebýt velké téma při jednání s ANO. Tím spíš, že už se jedná o třetí krok stejným směrem. My bychom byli spokojeni třeba v případě, že by se premiér Andrej Babiš zavázal, že se bude řídit ustavujícím dokumentem NATO - Washingtonskou smlouvou, kde její první článek říká, že vojenskou sílu lze použít v případě vnějšího napadení nebo na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN. Tentokrát to bylo porušeno brutálně," uvedl Skála v pořadu Partie televize Prima. Pokud se k tomu Babiš nezaváže, Skála podle svých slov začíná mít s případnou podporou vládě velký problém.
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že KSČM dlouhodobě zastává postoje vstřícné k ruské diplomacii. "Nás, doufám, nikdo nepodezřívá z toho, že bychom byli nadšeni z toho, že tady dochází k eskalaci a ke zhoršování vztahů s Ruskem. Ale jsme spojenci v NATO. Někdy se stane, že je třeba jasně říct, jsme spojenci a držíme partu," řekl. Podotkl také, že mu KSČM při jednání o vládě dosud připadala konstruktivní.
ANO se rozhodlo vrátit ke koaličním rozhovorům s ČSSD poté, co část poslanců i někteří čelní představitelé hnutí dávali najevo, že nesouhlasí s tím, aby se na vládě podílela SPD.
Místopředseda SPD Radim Fiala v České televizi řekl, že na případné jednání jeho hnutí o vládní spolupráci s ANO by postoj k syrskému náletu vliv neměl, protože za důežitější považuje plnění předvolebního programu. Zároveň ale uvedl, že pokud by SPD byla členem vlády, její ministři by hlasovali proti tomu, aby kabinet podobné incidenty schvaloval.
Související
Komunista Skála popíral Katyň, od soudu odešel s podmínkou
Komunista Skála půjde za popírání katyňského masakru před soud
Josef Skála (KSČM) , KSČM , Andrej Babiš , hnutí ANO , útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Radek Vondráček (ANO)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
před 2 hodinami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 3 hodinami
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 4 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
V Bruselu skončilo první klíčové jednání Evropské rady za účasti nového premiéra Andreje Babiše. Hlavním tématem byla finanční pomoc Ukrajině, u níž došlo k zásadnímu obratu v českém postoji. Česká republika se totiž po boku Maďarska a Slovenska odmítla podílet na finančních zárukách za nově schválenou půjčku, což vyvolalo bouřlivé reakce na domácí politické scéně.
Zdroj: Libor Novák