Praha - Senátoři a poslanci obnovili činnost čestného skautského parlamentního oddílu, který fungoval mezi lety 2002 a 2016. Chtěli by mimo jiné pomoci zlepšit fungování dětských organizací. Dnes na ministerstvu zdravotnictví vyjednávali o snížení byrokracie ve vztahu k aktivitám dětských organizací, uvedla senátní tisková tajemnice Eva Davidová.
Mezi členy oddílu patří 21 zákonodárců z řad KDU-ČSL, STAN, Pirátů, TOP 09 a ČSSD, mimo jiné místopředsedové Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) a Senátu Miluše Horská z lidoveckého klubu.
Čestný skautský parlamentní oddíl založil v roce 2002 poslanec a později senátor ODS Petr Bratský. S jeho odchodem ze Senátu před dvěma lety činnost oddílu skončila. O obnovení se zasloužil olomoucký senátor Lumír Kantor (za KDU-ČSL).
"Smyslem obnoveného oddílu je pomoct dětem a mládeži, nejenom organizovaným zapsaným spolkem Junák - český skaut," vysvětlil Lumír Kantor. V minulých letech pomohli členové oddílu prosadit některé zákonné úpravy, které se týkaly například organizace dětských táborů.
"Existuje Světová skautská parlamentární unie, ke které bychom se výhledově chtěli připojit, abychom mohli sdílet své zkušenosti s našimi zahraničními partnery, skautsky řečeno bratry a sestrami," doplnil Kantor. Těžištěm iniciativ skautů z řad poslanců a senátorů ale zůstane práce v regionech a zapojení do aktivit zdejších skautských oddílů.
První schůzka po znovuobnovení oddílu se uskutečnila ve středu 25. dubna ve Skautském institutu. Zúčastnil se jí kromě Bratského také 101letý Eduard Marek, jeden z nejstarších pamětníků skautského hnutí, dále předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček nebo starosta Junáka Josef Výprachtický.
Související
Skauti truchlí. Zemřel legendární spisovatel Miloš Zapletal
Skauti v USA krachují. Organizace čelí lavině žalob kvůli sexuálním deliktům
skauti , Poslanecká sněmovna , Senát ČR , politici , děti
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
30. prosince 2025 18:16
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
Dvě vážné nehody se za posledních 24 hodin staly na dálnici D35 v Olomouckém kraji. První byla tragická. O život přišel muž, který přebíhal komunikaci. Další havárie se stala v úterý ráno. Z automobilu museli hasiči vyprostit čtyři osoby.
Zdroj: Jan Hrabě