Praha - Minulý čtvrtek prezident Zeman připustil v televizi Barrandov, že se v České republice v malém množství vyráběl a testoval novičok. Prezident přitom vycházel ze zprávy Vojenského zpravodajství a za novičok označil nervově paralitickou látku A230. Experti varují před tím, že Zeman vyzrazením tajné informace o testování látky ohrozil životy vojáků aliančních jednotek, případně civilistů. Svým výrokem navíc znevěrohodnil práci tajných služeb a zpochybnil orientaci naší země.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sice ocenil protichemickou jednotku a odborníky, když tvrdil, že prezidentovo prohlášení není v rozporu se závěry vlády, která naopak potvrdila, že v Česku nikdy látka typu novičok nebyla vyráběna, vyvíjena ani skladována.
Experti se však na prezidentovo prohlášení dívají trochu jinak. „Z úst prezidenta republiky Miloše Zemana nemělo nikdy zaznít, že jsme kvůli detekci a ochraně lidí syntetizovali v laboratorním množství nervově paralytickou látku A-230. Prezidentův laický komentář tajných otázek může pak vést k lidským obětem a jen těžko představitelnému utrpení," uvedl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
Podle něj jsme potenciálním útočníkům sdělili, proti jakým jedům už máme či hledáme ochranu. Zeman tak zároveň prozradil i to, jakým směrem se ubírá český výzkum ve zjišťování těchto látek a obraně lidí proti nim.
"Potencionální útočník díky Hradu ví i to, že jsme se při výzkumu detekce a ochrany proti novičoku k této látce zřejmě ještě nedostali," připomněl Šedivý.
Zeman tak veřejně připustil něco, co je např. v případě novičoku v Rusku předmětem pouze spekulací a neověřených zpráv. „Objevily se i neověřené zprávy o existenci nervově paralytické látky v bývalém SSSR pod názvem novičok; struktura této látky nebyla zveřejněna, píše Jiří Bajgar v teoretické práci Bojovné otravné látky zneužitelné v civilním sektoru.
Na rozdíl od prezidenta republiky postupovalo diplomatičtěji ministerstvo obrany, které ve svém prohlášení píše: „Vzhledem k citlivosti všech údajů, které se týkají problematiky bojových otravných látek, jejich testování, výroby, použití, výskytu a dalších podrobností, které by mohly být využity například teroristy, nebude Ministerstvo obrany ani jeho přímo řízené organizace poskytovat v této věci žádné další informace."
Problémem je fakt, že kromě hlavních aktérů, nikdo neví, co je obsahem zpráv tajných služeb. „Prezident mohl maximálně na veřejnosti říct, že zprávu dostal, a to je asi tak všechno. Ale vykládat to na televizní stanici, navíc nikdo nezná obsah té zprávy, tak nevíme, co z toho je pravda, co není pravda. Zpráva byla určitě širší a tohle je strašně zavádějící,“ uvedl serveru iRozhlas František Bublan.
Podle Miroslava Kalouska byl Zemanův projev pečlivě provedenou zpravodajskou hrou.
„Nejhorší na tom je, že když se koncem března Zeman na BIS obracel, on i Rusové dobře věděli, co začátkem května řekne. Byla to pečlivě připravená zpravodajská hra, kdy prezident republiky neváhal svou republiku zostudit v zájmu cizí moci," uvedl na sociálních sítích Kalousek.
Jeho spolustraník Karel Schwarzenberg to komentoval: „To, co pan prezident řekl, poškodilo Českou republiku a posloužilo zájmu Moskvy a Kremlu.“
Předseda ODS Petr Fiala ocenil Babišovo vyjádření k novičoku. „Je dobře, že premiér Andrej Babiš svým vyjádřením snad alespoň částečně napraví to, co způsobil prezident Zeman. Jen je škoda, že pan premiér nedementoval prezidentovy výroky mnohem dříve."
Zdá se, že práci s tím, co Zeman svým výrokem způsobil, budou mít nejenom tajné služby (které prezident de facto poškodil), ale i česká diplomacie, která bude muset vysvětlovat, že Česká republika skutečně není hlasatelem ruských zájmů.
Pro staré a nemocné lidi mám pochopení. Pokud se ale někdo chová jako místodržící cara Putina, a zřejmě si i myslí, že jím je, neměl by být prezidentem svobodného národa.https://t.co/jYdVrcXFFp
— Tomáš Czernin (@TomasCzernin) May 8, 2018Please share this for me:Czech President Zeman (Kremlin Trojan horse), just lied about reports of Czech intelligence agencies and Moscow uses his lies to say that the UK lies about Skripal.He is a traitor.--@edwardlucas @20committee @JulianRoepckehttps://t.co/ROq9kDc7TZ
— Jakub Janda (@_JakubJanda) May 5, 2018Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Novičok (nervový plyn) , BIS
Aktuálně se děje
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
včera
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
včera
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
včera
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
3. května 2026 21:53
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
3. května 2026 21:01
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
3. května 2026 20:06
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
3. května 2026 19:14
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě