Praha - Ve vyšetřování nákupu terénních tatrovek pro českou armádu se objevil nový důkaz. Je jím záznam rozhovoru mezi ředitelem Tatry Ronaldem Adamsem a vlivným obchodníkem a lobbistou Michalem Smržem, kterého společně s Martinem Bartákem vyšetřuje policie. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes.
MF DNES měla příležitost se s půlhodinovým záznamem seznámit. To, že je součástí policejního spisu, potvrdil redakci zdroj s vyšetřováním dobře obeznámený. Schůzka, ze které záznam pochází, se odehrála v Brně v hotelu Holyday Inn 30. ledna 2008. Michal Smrž mimochodem Bartákův blízký přítel, podle záznamu nabízí řediteli Tatry Adamsovi, že je schopen vyřešit potíže tatry s firmou Praga a ministerstvem obrany. Jednalo se přitom o ohrožení zakázky za 2,7 miliardy korun, která byla pro Tatru životně důležitá.
"Lidé z ministerstva obrany říkají, že pokud zaplatíte, nebudou už s nikým mluvit, zůstanou stranou a nebude s tím žádný problém," říká Smrž Adamsovi. Dále mu nabízí, že dokáže "zklidnit" i ředitele konkurenční firmy Praga: "Nemůžu slíbit, že toho úplně nechá, ale mohu nasadit metody, aby toho musel nechat." Smrž se při schůzce opakovaně utvrzuje, že tatra skutečně zaplatí. Přesná částka na schůzce nepadne, Adams však už dříve prohlásil, že na jednom z předchozích jednání Smrž řekl částku 5 milionů dolarů.
Šéf Tatry Adams na schůzce, z níž existuje záznam, zaplatit přímo neodmítl, ale ani nepřislíbil. Několikrát se však ujišťoval, že Smrž má dostatečné kontakty, a dokázal by tak jeho problém skutečně vyřešit. Jako důkaz Adams žádal zprostředkování soukromé schůzky s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem, což mu Smrž přislíbil.
Související
Soud zamítl žalobu zbrojaře Smrže, domáhal se odškodnění 31 milionů
Exministr Barták u soudu obhajoval nákup letadel CASA
Aktuálně se děje
před 21 minutami
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
před 1 hodinou
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
před 2 hodinami
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
před 3 hodinami
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
před 4 hodinami
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
před 5 hodinami
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
před 6 hodinami
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
před 8 hodinami
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
Americký ministr zahraničí Marco Rubio během ministerského zasedání ve Švédsku oznámil, že nadcházející vrcholná schůzka Severoatlantické aliance v Ankaře bude patřit k nejdůležitějším summitům lídrů v celé historii NATO. Hlavním důvodem je nutnost reagovat na otevřené zklamání prezidenta Donalda Trumpa z toho, jakým způsobem aliance přistoupila k americkým vojenským operacím na Blízkém východě. Podle šéfa americké diplomacie se tento zásadní rozpor nepodaří vyřešit okamžitě, ale bude vyžadovat podrobné jednání na nejvyšší úrovni hlav států za přibližně šest týdnů.
Zdroj: Libor Novák