Praha - V pátek odpoledne se sejde předsednictvo ČSSD, aby projednalo stranické nominace do menšinové vlády, kterou by sociální demokracie mohla vytvořit s hnutím ANO za podpory KSČM. ČTK to dnes řekl mluvčí ČSSD Petr Vurbs. Sociální demokraté by měli v kabinetu obsadit pět ministerstev a jména nominantů chtějí zveřejnit před vnitrostranickým referendem, které o vstupu do vlády rozhodne. Referendum začne v pondělí, výsledky budou známy 15. června.
Jako o kandidátovi na minstra vnitra se spekuluje o předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, sám se ale ke spekulacím dosud nevyjádřil. Ministrem zahraničí by se podle spekulací médií mohl stát europoslanec Miroslav Poche, podle informací ČTK se ale proti jeho nominaci staví prezident Miloš Zeman.
Jako o možném ministru práce a sociálních věcí se mluví o krajském předsedovi ČSSD na Vysočině Petru Krčálovi, jenž je ředitelem Domova Jeřabina na Pelhřimovsku, který se stará o lidi s mentálním postižením. Krčál dnes ČTK řekl, že oficiální nabídku na post ministra práce zatím nedostal. Předpokládá, že se situace vyjasní do čtvrtka nebo do pátku. "Pokud bych o tom měl uvažovat, tak za situace, že dám dohromady tým lidí, kteří budou dělat jednotlivé agendy," podotkl.
Ministerstvo práce by mohla převzít také nynější náměstkyně Gabriela Nekolová, která má na starosti nezaměstnanost a sociální vyloučení. Serveru Seznam zprávy potvrdila, že nabídku dostala.
V souvislosti s obsazením ministerstva zemědělství se objevily spekulace, že by úřad mohl převzít Miroslav Toman, který ho již vedl v úřednické vládě Jiřího Rusnoka v letech 2013 až 2014. Hospodářské noviny dnes uvedly, že by se ministrem mohl stát i senátor Karel Kratochvíle, který ale ČTK řekl, že o funkci nemá zájem a odmítl by ji, pokud by mu byla nabídnuta.
O tom, kdo by se mohl stát ministrem kultury, zatím není jasno.
Změny se očekávají i na dalších ministerstvech, například dosavadní ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) oznámil, že v další vládě už nebude pokračovat. Místopředseda ČSSD Martin Netolický proto vyzval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby před referendem v sociální demokracii zveřejnil i nominanty ANO do koaliční vlády. Zdůvodnil to tím, že by straníci měli mít kompletní informace pro rozhodování o vládní spolupráci. Babiš ale jména ministrů za ANO prozrazovat nebude, nejprve je chce sdělit prezidentu Miloši Zemanovi.
Související
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
ČSSD , Vláda ČR , sjezd ČSSD (18.2.2018)
Aktuálně se děje
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
22. března 2026 21:02
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
22. března 2026 19:54
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
22. března 2026 19:19
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
Česká výprava atletů se konečně dočkala medaile z halového světového šampionátu. V sobotu se o ni v polské Toruni postarala čtvrtkařka Lordes Gloria Manuel, která si navíc doběhla pro tu nejcennější z nich, když závod na 400 metrů ovládla osobním rekordem, tedy v čase 50,76 sekundy. Jedná se tak pro ni o první výrazný seniorský úspěch, kterým tak navázala na svůj titul juniorské mistryně světa.
Zdroj: David Holub