Koho vybere ČSSD na ministerstvo zahraničí? I kdyby mi to nabídli, do Babišovy vlády bych nikdy nešel, vzkazuje politik

Praha – ČSSD stále zvažuje, jak se vypořádat s problémy kolem postavy ministra zahraničí v nové vládě. Sociálnědemokratický kandidát Miroslav Poche se nelíbí nejen komunistům, ale především Hradu. Vedení ČSSD už veřejně přiznalo, že zvažuje plán B. A k věci se teď vyjádřil i další známý straník.

Prezident Miloš Zeman při své návštěvě Lounska zopakoval, že Poche by podle něj neměl být ministrem zahraničí. Europoslance ale přesto chce přijmout na Hradě. Schůzka by se měla konat v párek v 15:00. Zeman na ní chce Pocheho požádat, aby zvážil svou kandidaturu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček už přiznal, že zvažuje i další možnosti. „Máme plán B, ale nebudu jej komentovat,“ prozradil šéf ČSSD Hamáček. Na alternativním plánu se spolu s ním podílel i místopředseda strany Jiří Zimola, který se nechal slyšet, že strana může na každý vládní post nabídnout několik možných adeptů.

„Pořád se na mne obracejí lidé s dotazem proč nekandiduji na post ministra zahraničí? Mám k tomu prý z celé ČSSD největší kvalifikaci i kontakty: doktorát z mezinárodních vztahů, zkušenost z práce ve státní administrativě USA i Královského institutu mezinárodních záležitostí v Londýně, mluvčího české vlády, místopředsedy Evropského parlamentu a evropských sociálních demokratů,“ přiznal na facebooku někdejší europoslanec Libor Rouček.

Odpověď je podle něj jednoduchá. „Za prvé, nikdo mi toto místo nenabízí, a za druhé, a to hlavně, i kdyby nabídl, do Babišovy vlády bych nikdy nešel. Celý život jsem se totiž řídil zásadou, že člověk si musí v jakékoli životní situaci, i kdyby měl, řečeno slovy Karla Kryla, rýt držkou v zemi, zachovat svoji čest a důstojnost. Ve vládě trestně stíhaného postkomunistického oligarchy bych tuto zásadu ztratil,“ dodal zostra sociální demokrat.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Libor Rouček Miroslav Poche Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy