Praha - Prezident Miloš Zeman by měl ve středu 27. června jmenovat novou vládu, přičemž stále není vyřešeno, kdo stane v čele diplomacie. Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka dnes řekl, že by spor o Miroslava Pocheho mohl skončit kompetenční žalobou na hlavu státu.
"My určitě nemáme nyní na post ministra zahraničí jiné jméno, než je zvažovaný pan Poche, který bohužel zatím jmenován nebude," uvedl Chvojka pro ČTK a ČT. Soudí, že varianta, že nastupující ministr vnitra Jan Hamáček bude pověřen i řízením diplomacie, nesmí být na dlouho, nejvýše zhruba na dva měsíce.
"Je tu samozřejmě možný jediný institut, to je kompetenční žaloba na pana prezidenta, ale jediný možný člověk, který je oprávněn podle ústavy tuto žalobu dát, je pan premiér, takže je to na něm," řekl Chvojka. Bylo by to ale na domluvě Hamáčka s premiérem Andrejem Babišem (ANO). "Pokud ji pan premiér nebude chtít dát, tak my nemáme páky, abychom ho k tomu donutili," dodal předseda poslanců ČSSD.
Člen grémia ČSSD Roman Váňa na dotaz ohledně možné kompetenční žaloby odpověděl, že si myslí, že se situace nějak vyřeší. Další přicházející členové nejužšího vedení sociální demokracie - první místopředseda Jiří Zimola a šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha s novináři nechtěli mluvit.
Zeman jmenuje vládu ve středu ráno. Europoslanec Poche pozvánku na Hrad dosud nedostal. Předpokládá se, že ač by nebyl jmenován, bude nějakým způsobem činný ve vedení ministerstva. Menšinovou vládu by měli ve Sněmovně podpořit komunisté. O toleranci budou rozhodovat teprve v sobotu. Sněmovna by mohla hlasovat o důvěře vládě ve středu 11. července.
"Já jsem splnil závazek v rámci dohody s ČSSD a předpokládám, že dojde k dočasné alternativě, kdy pan Hamáček by měl být pověřen řízením ministerstva zahraničních věcí," uvedl dnes Babiš. Na doplňující dotaz, zda v takovém případě vyvolá u Ústavního soudu kompetenční spor, řekl, že k tomu není důvod.
Babišova vláda má být jmenována v Den památky obětí komunistického režimu. Premiér připomněl, že původně se tak mělo stát až 4. července. "To se změnilo. Myslím, že je to shoda náhod a já v tom nevidím žádnou souvislost, zlý úmysl," prohlásil. Bylo podle něj na Hradu, jaký termín pro jmenování určí.
Premiér příliš nechtěl komentovat, zda KSČM před svým očekávaným víkendovým definitivním rozhodnutím, jestli Babišův kabinet podpoří, nezvyšuje své požadavky. "Já se s panem Filipem určitě setkám a budeme v té výměně názorů pokračovat," uvedl Babiš. KSČM podle něj jednala s ANO o programu a prosadila svých sedm priorit. Měla také v minulosti výhrady vůči ministrům dopravy Danu Ťokovi a zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (oba za ANO), kteří mají ve vládě pokračovat.
Související
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
Miloš Zeman , Jan Chvojka (ČSSD) , Miroslav Poche , Vláda ČR , Andrej Babiš , ČSSD , Jan Hamáček
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 54 minutami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 1 hodinou
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 2 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 3 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 3 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
Americké centrální velitelství Centcom potvrdilo, že nad územím Kuvajtu došlo k sestřelení tří amerických stíhaček F-15. Podle oficiálního prohlášení byly stroje zasaženy kuvajtskou protivzdušnou obranou během operací souvisejících s íránskými aktivitami. Incident je prozatím klasifikován jako nechtěná střelba do vlastních řad, ke které došlo v rámci probíhajícího ozbrojeného konfliktu.
Zdroj: Libor Novák