Ondráček se vydání nebojí: Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro mě přijít, vzkazuje

Praha - Poslanecká sněmovna dostala na stůl žádost. aby vydala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Poslanec v rozhovoru pro náš server označil tehdejšího prezidentského kandidáta Michala Horáčka za spolupracovníka StB a veksláka

Policie požádala Sněmovnu o vydání komunistického poslance Zdeňka Ondráčka k trestnímu stíhání. Horáček uvedl, že se tuto informaci dozvěděl až z médií. „Věřím, že se tak stalo v souvislosti s mým trestním oznámením pro pomluvu, protože pan Ondráček mě veřejně označil za "spolupracovníka StB a veksláka". A to navzdory skutečnosti, že mám čisté lustrační osvědčení a na svůj web jsem uložil i spis, který na mě StB vedla a také zhodnocení situace předním expertem panem Schovánkem. Z těch materiálů (s nimiž bylo možné se kdykoli seznámit a lze to i dnes) je jasně zřejmé, že obvinění pana Ondráčka jsou zcela nepravdivá,“ ohradil se na facebooku Horáček proti slovům, která poslanec pronesl v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. 

Ondráček tvrdí, že žádost o jeho vydání je součástí „politického boje". „V tom má zjevně pravdu, protože své výroky na mou adresu učinil během finální fáze prezidentské kampaně. Pro mě osobně je však mnohem důležitější samotný fakt té pomluvy, která se dotýká mé integrity a cti. Zakládám si na tom, že v době okupace naší země jsem s okupanty a místními vykonavateli jejich pokynů nespolupracoval nijak - nebyl jsem nejen komunista, ale ani svazák, natož donašeč tajné policie. Neúčast na projektu ponížení naší země pro mě byla zásadní tehdy a je dodnes,“ říká muž, který kandidoval na českého prezidenta.

„Výroky pana Ondráčka nejsou kritikou, kterou člověk činný ve veřejném prostoru musí snášet, byť by byla neopodstatněná. Jeho výroky jsou jen zlovolnou lží. A pokud si mám podržet přesvědčení, že žijeme v právním státě, taková lež musí být za lež prohlášena a potrestána. Zdaleka se to netýká jen mě, ale každého z nás, protože terčem lživého útoku se můžeme stát všichni. Věřím, že se lží se nesmíme smiřovat. Kdo mlčí, souhlasí - a já nesouhlasím. Komunistovi Ondráčkovi nakonec Sněmovna nedopřála šéfovat Komisi pro kontrolu GIBS, a teď - doufám - nebude moci ani dál beztrestně lhát. Nebude to pro něj dobrý rok. Ale bude dobrý pro všechny ostatní; přinejmenším pro ty, kdo se se lží a lháři nesmiřují,“ dodal Horáček.

Na informaci o žádosti o vydání už zareagoval i Ondráček. „Kartáček na zuby mám připravený, mohou si pro mě přijít,“ vzkázal prostřednictvím facebooku.

Odkázal také na slova německého teologa a jednoho z nejvýraznějších protestantskýc odpůrců nacismu Martina Niemöllera. „Možná, že už i do ČR zase přihází doba, kterou tak dobře popsal Martin Niemöller: Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista. Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář. Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat. Nacisty nám vystřídali pravdoláskaři a Goebbelse média. Záleží na každém, do kdy budeme mlčet!“ dodal Ondráček.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat žádostí policie o vydání Ondráčka k trestnímu stíhání ve středu 5. září. Podle jednacího řádu rozhodne Sněmovna o žádosti policie na své první následující schůzi

Související

Michal Horáček

Horáček: Je důležité, že Pavel vítězí s výrazným odstupem

Je důležité, že prezidentský kandidát Petr Pavel vítězí s výrazným odstupem, řekl ČTK textař Michal Horáček, který dnes přišel Pavla podpořit do jeho štábu v pražském Foru Karlín. Věří tomu, že Pavel projeví respekt vůči všem občanům České republiky. Senátor Pavel Fischer ocenil zvolení člověka, "za kterého se nebudeme muset stydět". 

Více souvisejících

Michal Horáček Zdeněk Ondráček Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

Voják Bundeswehru zastřelil na severu Německa čtyři lidi včetně dítěte. Potom se vzdal

Údajně voják Bundeswehru zastřelil čtyři lidi v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa, mezi nimiž bylo i jedno dítě. Podezřelý se dobrovolně vzdal úřadům, informovala prokuratura v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy