Praha - Hlava státu Miloš Zeman se aktuálně těší důvěře v souhrnu 57,5% dotázaných obyvatel ČR. Ukázal to nový průzkum agentury Sanep.
Prvních sto dní úřadování podruhé jmenovaného prezidenta Miloše Zemana, pak hodnotí kladně v souhrnu 57,3% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR. Názor, že hlava státu Miloš Zeman hájí důstojně zájmy země a občanů ČR, sdílí v souhrnu 53,8% dotázaných.
Jako poměrně zajímavé lze vnímat zjištění, že napodruhé jmenování Andreje Babiše premiérem považuje jako správné v souhrnu 48,3% dotázaných a naprosto stejný počet respondentů vnímá toto jmenování Babiše jako špatné. Neméně zajímavá je i skutečnost, že napodruhé jmenování Babiše premiérem vnímá jako špatné i část populace, která vyjadřuje hlavě státu důvěru.
Odvolat svého externího poradce Jie Ťien-minga, který figuruje v problematickém konglomerátu CEFC a který je ve své zemi vyšetřován, by měl prezident Miloš Zeman dle názoru 27,6% dotázaných. Naopak ponechat si Jie Ťien-minga ve funkci externího poradce do prošetření celého případu, by měl prezident Miloš Zeman dle názoru 26,4% respondentů. Téměř třetina (29,2%) domácí populace se pak o tuto záležitost nezajímá.
Zdravotní stav prezidenta Zemana, který je terčem kritiky řady médií a zejména jeho odpůrců, vnímají z pohledu výkonu funkce hlavy státu jako vyhovující v souhrnu 54% dotázaných. Na jednu stranu se může zdát tento názor nadpoloviční většiny domácí populace překvapivý, ovšem v porovnání s dřívějším Zemanovým politickým sokem Karlem Schwarzenbergem se nejedná o nic překvapivého.
Schwarzenberg, dřívější prezidentský protikandidát Miloše Zemana, byl rovněž svými odpůrci kritizován za to, že byl několikrát přistižen, jak na jednáních sněmovny spal, bylo mu špatně rozumět a rovněž sám přiznal, že hůře slyší. Ale tyto skutečnosti, stejně jako fakt, že Schwarzenberg je o sedm let starší než Zeman, jeho příznivcům naprosto nevadili a neviděli je jako překážku pro výkon prezidentské funkce.
Stejně tak příznivci Zemana nevnímají jeho zdravotní stav a věk jako překážku ve výkonu prezidentské funkce, a naopak kladně hodnotí jeho postoje a jednání, s nimiž se ztotožňují. Ovšem i u příznivců hlavy státu, kteří mu vyslovují důvěru, jsou kritické hlasy, a to jak ve vztahu k jeho zdravotnímu stavu, tak i v případě jeho externího poradce Jie Ťien-minga či druhého jmenování Babiše premiérem. Lze tak říci, že část příznivců prezidenta Zemana není zcela nekritická, nicméně ani tyto kritizované oblasti nejsou na překážku v jeho celkovém kladném hodnocení.
Internetový průzkum společnosti Sanep byl pro TV Nova byl proveden ve dnech 12. - 14. června 2018 na vybrané skupině 1196 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 10.416 dotázaných.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , prezident čr , Andrej Babiš , Karel Schwarzenberg
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
před 1 hodinou
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
před 1 hodinou
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
před 2 hodinami
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
před 3 hodinami
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
před 4 hodinami
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
před 4 hodinami
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
před 5 hodinami
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
před 6 hodinami
Případ lodi MV Hondius je pro vědce výjimečný. Jak se hantavirus šíří a hrozí další globální pandemie?
před 7 hodinami
Svět v pohotovosti. Loď MV Hondius opustilo 40 lidí, letadly odletěli domů
před 7 hodinami
Patří mezi nejsmrtelnější viry vůbec. Jak se hantavirus dokáže šířit mezi lidmi?
před 8 hodinami
Motoristé nás zklamali, přiznávají Češi. Do Sněmovny by je znovu neposlali, ukázal průzkum
před 9 hodinami
MV Hondius míří k Tenerife. Z lodi zmizelo 23 lidí, WHO po nich vyhlásila pátrání
před 10 hodinami
V Praze opět explodoval bankomat. Pachatele hledal i vrtulník
před 10 hodinami
Trump tvrdí, že válka s Íránem brzy skončí. Americký návrh má 14 bodů
před 11 hodinami
Dobré zprávy z Českého Švýcarska. Stupeň požárního poplachu se snížil
před 13 hodinami
Počasí o víkendu přinese další letní den. Může dojít i na bouřky
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
Britská královská rodina se ještě letos opět početně rozroste. Těhotenství v pondělí oznámila princezna Eugenie, jedna z dcer bývalého prince Andrewa. Mladší z dvojice sester se těší už na třetího potomka.
Zdroj: Lucie Podzimková