Liberec - rojednávání korupční kauzy, v níž je obžalován i liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes u libereckého krajského soudu překvapivě nezačalo. Důvodem je námitka podjatosti přísedící, kterou v pondělí podali Půtovi právníci. Soud ji sice odmítl jako neodůvodněnou, právníci se ale rozhodli podat stížnost. Lhůtu na rozmyšlenou si ve věci ponechal i státní zástupce. Soud proto se zahájením líčení počká na rozhodnutí vrchního soudu, aby nemusel výslechy opakovat. ČTK to po skončení jednání řekl předseda senátu Petr Neumann.
Jednou z přísedících je totiž Zdeňka Hronová, manželka Půtova spolustraníka Michala Hrona. Ten před čtyřmi lety v Liberci kandidoval na primátora a Půta jeho kandidaturu po celou dobu podporoval. Půtovi právníci podali námitku z opatrnosti; chtějí předejít dohadům, že si hejtman zařídil, aby rozhodoval člověk jemu blízký.
Takové spekulace už se podle Půtova obhájce Michala Sýkory v politických kruzích objevily. "Nechceme, aby zprošťující rozsudek, ve který doufáme, mohl být zpochybňován," doplnil Sýkora.
Předseda senátu Neumann ale řekl, že důvody podjatosti nenašli. "To, že má někdo manžela, který je shodou okolností ve stejné straně jako někdo z obžalovaných, není důvod. Kdybychom hledali pokaždé, kdo je kde ve straně a kdo s kým chodil do školy, to bychom nezahájili nikdy nic," poznamenal Neumann. Přesto radši jednání odročil na prosinec, kdy předpokládá, že už bude mít rozhodnutí vrchního soudu. I podle státního zástupce Radima Kadlčka může být námitka podjatosti důvodná.
Líčení bude pokračovat 4. prosince. "Posunutí soudu je z naší pozice výhodnější, ať už to řízení (u vrchního soudu) dopadne, jak chce. V případě uznání námitky bychom byli schopni instalovat jiného přísedícího, který by měl zároveň možnost seznámit se s tím spisem. Protože to nemůže udělat ze dne na den. A když bude stížnost zamítnuta, tak budeme pokračovat v prosinci," dodal Neumann.
Korupční kauza spojená s financováním rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci se k soudu dostává čtyři roky po vznesení obvinění. Týká se evropských dotací na projekty, které připravila liberecká obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO). Na rekonstrukci kostela za 65 milionů korun ani na projekt oddychové zóny Perštýn ale nakonec žádné evropské peníze vyplaceny nebyly.
S Půtou je v případu obžalováno dalších 12 lidí a zástupci čtyř firem, mimo GEPO také Metrostav, Developer CZ a Gallos. Obžaloba je viní z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a legalizace výnosů z trestné činnosti. Hrozí jim tresty od pěti do 12 let vězení. Půta je obžalovaný z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby, vinu ale od začátku odmítá.
Související
Dva mrtví po střelbě na Jablonecku. Další nebezpečí nehrozí, tvrdí policie
Jihočeský hejtman Kuba zůstane v čele Asociace krajů, změnil se místopředseda
Martin Půta , soudy , Liberec , Geotermální energie pro občany (GEPO)
Aktuálně se děje
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
včera
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
včera
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
včera
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
včera
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
včera
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
včera
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
včera
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
včera
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
2. května 2026 21:57
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
2. května 2026 21:04
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.
Zdroj: David Holub