Už za necelý měsíc předá prezident Miloš Zeman na Pražském hradě státní vyznamenání. Jedním z oceněných by měl podle informací médií být zpěvák Michal David. To se ale nelíbí přednímu českému historikovi.
David by měl podle některých informací dostat z rukou Miloše Zemana 28. října státní vyznamenání. Zařadil by se tak po bok zpěvačky Heleny Vondráčkové nebo režiséra Zdeňka Trošky, který už od současného prezidenta ocenění dostali.
Zeman pravidelně oceňuje osobnosti, které jej v prezidentské kampani podporovaly. Vyznamenání tak dostali i režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka nebo herečka Jiřina Bohdalová.
Hrad i sám David zatím mlčí a informaci nekomentují. Zpráva ale zaujala například historika Petra Blažka v Ústavu pro studium totalitních režimů. „Prezident Miloš Zeman při příležitosti 100 let od vzniku Republiky Československé ocení medailí Za zásluhy Michala Davida. Co k tomu dodat, snad jen jako dítě z osmdesátek volám smutně #MeToo,“ postěžoval si uznávaný historik.
Přiznal také, že případné ocenění Michala Davida mu opravdu vadí. „Snažím se sice o vtip, ale do háje, tohle mi snad vadí úplně nejvíce, co zatím z Hradu zaznělo. David pro mne byl symbolem bolševického hnusu,“ uvedl v následné diskuzi Blažek. „Mohli by rovnou na Hradě instalovat doprostřed Španělského sálu kolotoč, autíčka a střelnici,“ přisadil si.
Naznačil také, kdo by vyznamenání mohl získat příští rok. „Ještě jsou na řadě osobnosti z Klubu českého pohraničí!“ uvedl historik. Zeman poslal loni klubu zdravici. Poděkoval mu také za to, že se snaží o nezkreslený výklad dějin. Na Klub přitom v minulosti upozornila Bezpečnostní informační služba (BIS) jako na levicové extremisty.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Miloš Zeman , Michal David , státní vyznamenání , Petr Blažek (historik)
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 2 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 3 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 4 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková