Senátoři za Prahu? Postupují Wagenknecht či Fischer, Hayato Okamura má smůlu

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 8 postoupili bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht (Piráti) a přednosta ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce Pavel Dungl (TOP 09). Vítěz Wagenknecht získal 18,15 procenta hlasů, druhý Dungl dostal 15,29 procenta. Vyplývá to z výsledků sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 44,58 procenta voličů.

Na třetím místě skončil právník Milan Golas (ODS) s 12,99 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí byl pražský zastupitel Jiří Haramul (ANO) s 12,69 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil tlumočník a překladatel Hayato Okamura (KDU-ČSL), volilo ho 11,74 procenta lidí.

Šestý je starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD) s 5,48 procenta, sedmý bývalý starosta této městské části Josef Nosek (HPP) dostal 5,14 procenta hlasů. Na osmém místě skončil Jiří Witzany (SNK ED), dostal 4,72 procenta hlasů. Devátý skončil bývalý ředitel Vězeňské služby Luděk Kula (SPD) s 4,07 procenta. Vladislav Kopal (KSČM) je desátý, volilo ho 3,82 procenta lidí.

V roce 2012 zvítězila v Praze 8 Daniela Filipiová (ODS), která letos mandát neobhajovala. Ve druhém kole získala 62,42 procenta hlasů a porazila Jiřího Dolejše (KSČM). Voleb se zúčastnilo 12 kandidátů.

Do druhého kola senátních voleb ve volebním obvodu Praha 12 postoupili bývalý diplomat a letošní prezidentský kandidát Pavel Fischer (nezávislý) a bývalá ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová (Piráti). Vítěz Fischer získal 47,98 procenta hlasů, druhá Tylová dostala 16,10 procenta voličů. 

Na třetím místě skončil bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) s 12,51 procenta hlasů. Čtvrtý v pořadí je ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch (nezávislý) s 9,04 procenta hlasů. Pátou příčku obsadil bývalý ministr zdravotnictví Ivan David (SPD), volilo ho 5,46 procenta voličů. Šestá je bývalá poslankyně Marta Semelová (KSČM) s 3,97 procenta, sedmý někdejší náměstek pražské primátorky Jiří Nouza (HPP) dostal 2,70 procenta hlasů. Na osmém místě skončil školský odborář František Dobšík (ČSSD), dostal 2,20 procenta hlasů.

V senátních volbách v roce 2012 zvítězil v Praze 12 senátor Tomáš Grulich (ODS), který už letos nekandidoval. Ve druhém kole před šesti lety získal 61,29 procenta hlasů a porazil Františka Adámka z ČSSD. Voleb se zúčastnilo deset kandidátů.

Související

Více souvisejících

Praha Senátní volby Komunální volby Lukáš Wagenknecht Hayato Okamura Česká pirátská strana Pavel Fischer Ivan Pilný

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 7 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy