Pražské zastupitelstvo omládlo, průměrný věk se sníží o 1,4 roku

Průměrný věk nově zvolených zastupitelů hlavního města je proti předchozímu o něco nižší. Zatímco z voleb v roce 2014 vzešlo zastupitelstvo hlavního města s průměrným věkem politiků 44,7 roku, letos do něj zasednou lidé v průměrném věku 43,4 let. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu Českým statistickým úřadem.

V roce 2014 se stal nejstarším politikem v zastupitelstvu hlavního města lídr ODS Bohuslav Svoboda, kterému bylo v době zvolení 70 let. Naopak nejmladším v pětašedesátičlenném zastupitelstvu byl dvacetiletý Adam Zábranský z Pirátů. S rozdílem zvýšení věku na 24 let a na 74 let si tito dva politici udrží nadále pozice nejmladšího a nejstaršího pražského zastupitele. Ke čtyřiasedmdesátiletému Svobodovi však volbami přibyl stejně starý Ivan Pilný z ANO.

Vůbec nejstarším zastupitelem v celé Praze byl zvolen v Dubči šestasedmdesátiletý Josef Moravec z ODS, nejmladším politikem v Praze se stal osmnáctiletý Jaroslav Verner zvolený do zastupitelstva Prahy 14 za Piráty. V roce 2014 byl nejstarším pražským politikem Otto Semecký ve věku 82 let, který se dostal do zastupitelstva v městské části Petrovice za Sdružení občanů Petrovic. Zábranský z Pirátů byl nejmladším zastupitelem v celé Praze.

Průměrný věk všech zastupitelů zvolených do zastupitelstev 57 městských částí je takřka stejný jako před čtyřmi lety. Letos je 47,03 roku, po minulých volbách byl 47,02. Nejmladší zastupitelstvo bude v Praze 3 s průměrným věkem 39,8 roku, nejstarší naopak v Kolodějích s průměrem 54,6 roku. Před čtyřmi lety bylo s věkem 39,35 roku nejmladším zastupitelstvem zbraslavské zastupitelstvo, nejstarším zastupitelstvo Přední Kopaniny s průměrem 56,3.

Z 1186 zastupitelů zvolených do zastupitelstev pražských městských částí a hlavního města získaly 348 mandátů ženy. V končícím období bylo zastupitelkami 357 žen. Celkem bylo tehdy v Praze 1171 zastupitelů v Praze, počet se změnil, protože v některých městských částech rozhodli o zvýšení počtu zastupitelů.

Do pětašedesátičlenného zastupitelstva hlavního města bylo letos zvoleno 14 žen, v roce 2014 jich bylo o tři více. Více političek tehdy usedlo už jen do zastupitelstva v Praze 8, a to 19. Letos nejvíce žen bude v zastupitelstvech Prahy 4 a Prahy 8, v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu jich usedne 14.

V každém zastupitelstvu v hlavním městě usedne minimálně jedna žena, jednu političku lidé zvolili do zastupitelstva Řeporyjí a Královic. Před čtyřmi lety byla taková zastupitelstva čtyři. Jsou i městské části, kde budou mít ženy převahu nad muži. Bude tomu tak v Praze 21 na východní hranici hlavního města, kde ženy budou tvořit 58,8 procenta zastupitelstva, v Nedvězí je 60 procent žen a ve Zličíně bude v patnáctičlenném zastupitelstvu osm žen. V minulém období bylo více žen než mužů ve čtyřech pražských zastupitelstvech.

Související

Na traktorech se objevily nejrůznější slogany. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Praha pod náporem zemědělců. Traktory na magistrále, Výborný v jámě lvové

Do Prahy dnes přijela vozidla, na které obyvatelé nejsou v ulicích hlavního města zvyklí. Kolaps v dopravě však kvůli traktorům nenastal, ačkoliv parkovaly například na magistrále. Zemědělci protestovali před budovou příslušného ministerstva a odpoledne také na Malostranském náměstí, kde musela zasahovat policie. Část účastníků se od akce v jejím průběhu distancovala. 
Fotbal, ilustrační fotografie.

FAČR vyhlásila soutěž na využití areálu na Strahově. Může vzniknout nový stadion

Buď tréninkové centrum, nebo nový stadion, klidně konečně ten národní. To všechno může být výsledek mezinárodní soutěže vyhlášené Fotbalovou asociací ČR (FAČR) na sportovní využití chátrajícího areálu na Strahově se stadionem Evžena Rošického. Na něm ještě před dvěma lety mimo jiné trénovala česká reprezentace, protože je ale od loňského roku nevyužíván, v současnosti se nachází v havarijním stavu.

Více souvisejících

Praha zastupitelstvo Komunální volby Bohuslav Svoboda Adam Zábranský (Piráti)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy