zastupitelstvo

Antonín Staněk (ČSSD)

Exministr kultury Staněk je v zastupitelstvu Olomouce, dnes složil slib

Bývalý primátor Olomouce a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes složil slib člena olomouckého zastupitelstva, ve kterém nahradil stranickou kolegyni Jitku Weiermüllerovou. Bývalá olomoucká zastupitelka v červenci rezignovala a poslanec Staněk byl jejím náhradníkem. ČSSD je v Olomouci v opozici. Radniční koalici tvoří ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně.
Ministerstvo vnitra

Hejtmanům či starostům nemají v roce 2021 růst platy, navrhuje vnitro

Ministerstvo vnitra navrhuje, aby se v příštím roce nezměnily odměny pro představitele obcí a krajů. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici a na některé z dalších schůzí by se jím měla zabývat vláda. Ministerstvo argumentuje tím, že rozpočty samospráv poznamená letošní pandemie covidu-19, takže by je neměly zatížit další povinné výdaje.
Jiří Čunek /KDU-ČSL/

Kumulace funkcí v politice se řeší roky. Nedělám dvě práce, hájí se Čunek

Na podzim se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev krajů, jejichž tématem bude mimo jiné také hojně diskutovaná kumulace funkcí. Jiří Čunek (KDU ČSL), Ladislav Okleštěk (ANO) a Jiří Běhounek (ČSSD) patří mezi politiky, kteří vykonávají jak mandát člena Parlamentu ČR, tak i hejtmana. Všichni tři mají vzato, že v případě dobrého zázemí by neměl být problém sedět na dvou židlích. Jejich kolega Martin Půta (SLK) jim za to vyjádřil obdiv.
Prezident Miloš Zeman

Zemanovi důvěřuje 51 procent Čechů. Hejtmani si pohoršili, ukazuje průzkum

Prezidentovi Miloši Zemanovi v únoru věřilo 51 procent lidí, stejně jako předchozí dva měsíce. Vládě nyní důvěřuje 43 procenta občanů, což je o tři procentní body méně než v lednu. Důvěra veřejnosti v ústavní instituce se podstatně nezměnila, oproti minulému průzkumu si výrazněji pohoršili jen hejtmani a krajská zastupitelstva. Nejvyšší důvěře se tradičně těšili starostové a obecní zastupitelstva.
Ilustrační foto

Jihomoravský kraj utratí miliardy. Bude se z Brna jezdit lépe?

Jihomoravský kraj pořídí vlaky za 6,651 miliard, je to jeho dosud největší nákup. Zastupitelé kraje schválili nákup 37 vlaků od Škody Transportation. Evropská dotace pokryje zhruba 5,5 miliardy a na svůj podíl ve výši miliardy korun si kraj vezme úvěr. Náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD) informoval, že cenová nabídka výrobce zahrnuje i servis vlaků v dalších 30 letech.
Jan Birke /ČSSD/

Birke rezignoval na post krajského zastupitele, vyhrotil se spor ve zdravotnictví

Poslanec a starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD) dnes rezignoval na místo zastupitele Královéhradeckého kraje. Důvodem je to, že nesouhlasí s tím, jak zdravotnictví kraje řídí náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Birkemu vadí zejména personální změny - jím kritizovaná ředitelka náchodské nemocnice Ivana Urešová se má od února 2020 stát předsedkyní představenstva celého Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje. Birke to řekl ČTK. Cabicar výhrady náchodského starosty odmítl.
Praha

Konec obřích pand a bublifuků v centru Prahy. Nová vyhláška rázně omezuje busking

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které podle vedení magistrátu znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, ve čtvrtek schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa v centru Prahy.
Ilustrační foto

Skandál zastupitele KSČM: Při volbě do dozorčí rady byl porušen zákon

Při volbě komunistického zastupitele Václava Šmídy do dozorčí rady prostějovských vodáren byl podle ministerstva vnitra porušen zákon. Kandidaturu totiž v rozporu s názorem zastupitelů podpořil na valné hromadě společnosti náměstek primátora. Ministerstvo se tak postavilo na stranu opozičního hnutí Na rovinu!, která jeho zvolení kritizovala. Vedení města pochybení odmítá, informuje o tom dnes středomoravské vydání Mladé fronty Dnes (MfD).
Praha nepovolila stavbu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

Praha nepovolila stavbu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí

Hlavní město stále nesouhlasí s umístěním repliky Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Zastupitelé dnes odmítli revokaci původního nesouhlasného stanoviska z roku 2017, kterou navrhli zastupitelé Jan Wolf (KDU-ČSL), Jan Čižinský (Praha Sobě), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Martin Benda (Praha Sobě). Diskuse se neúčastnily opoziční ODS a ANO, jejichž zastupitelé před 3:00 na protest proti délce jednání odešli domů. O bodu zastupitelé hlasovali v 5:15, předkladatelé se jej před hlasováním neúspěšně pokusili stáhnout.
Klára Dostálová

Budou sedět zastupitelé na obcích déle? Svaz chce prosadit pětiletý mandát

Svaz měst a obcí (SMO) chce změnou volebního zákona prosadit pětiletý mandát pro obecní a městské zastupitele. Tato délka podle předsedy svazu Františka Lukla lépe odpovídá času, který je potřeba na prosazení a uskutečnění velkých investičních projektů. Lukl to dnes řekl novinářům během sněmu SMO, který se do pátku koná v Ostravě. Teď je volební období zastupitelů obcí a měst čtyřleté.
Pražský primátor Zdeněk Hřib

Primátor Hřib změnil znělky, kterými svolává zastupitele. Opozice se obává maléru

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) nechal změnit čtyři znělky, kterými například svolává zastupitele do jednacího sálu. Na začátku dnešního jednání tak zazněla namísto dříve používané znělky melodie z filmu Piráti z Karibiku. Zastupitelé následně v diskusi o programu jednání řešili, o jaké znělky se jedná a zda za jejich užití město nebude muset platit poplatky Ochrannému svazu autorskému (OSA). V Praze vládne koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN), která má v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.
Ilustrační foto.

Opakované komunální volby budou opět patřit hlavně nezávislým, prozradily kandidátky

V nových volbách do obecních zastupitelstev kandidují především sdružení nezávislých kandidátů. Kvůli tomu, že počet zastupitelů klesl pod zákonem stanovenou hranici, budou volby 16. března v 31 menších obcích po celé zemi. Zastupitelstva mají být zpravidla pětičlenná. Tam, kde se do loňských říjnových voleb nikdo nepřihlásil, půjdou lidé k volebním urnám už 26. ledna.
Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman

Zemanovi roste popularita. Jak si vede vláda? Nový průzkum zde

Prezidentovi Miloši Zemanovi důvěřuje polovina Čechů, což je o tři procentní body více než v říjnu. Koaliční vláda ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO) si polepšila o dva procentní body na 43 procent. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Uskutečnil se v první polovině listopadu. Naprostou většinu dat statistici získali 12. listopadu, tedy těsně před vypuknutím aféry týkající se údajného únosu premiérova syna na Krym.
Magistrát města Brna

Mnohoobročnictví v Brně? Primátorka Vaňková si nechá mandát kraje i městské části

Nová brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) si zatím nechá mandát krajské zastupitelky i zastupitelky městské části Brno-střed. Řekla to dnes ČTK. Pokud by se v příštích několika měsících ukázalo, že to nelze časově zvládnout, zvážila by složení mandátů zastupitelky. Brno vede koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD, primátorkou byla Vaňková zvolena dnes.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy