Konec Zimoly? Pácháme sebevraždu, dostali jsme se do spirály smrti, smutní členové ČSSD. Jen Poche se raduje

První místopředseda ČSSD Jiří Zimola odstoupil z funkce. Považuje za nemožné, aby současné vedení ČSSD změnilo politiku strany. Politici ČSSD se neshodnou v názoru na to, zda je to pro stranu krok dobrým či špatným směrem. někteří dokonce hovoří o sebevraždě.

Pro Zdeňka Škromacha nebylo rozhodnutí Jiřího Zimoly velkým překvapením, poukazoval na to, že končící první místopředseda ČSSD o této možnosti již nějakou dobu uvažoval. „Musím ocenit jeho chlapský přístup a rozhodnutí. Je to srozumitelné vůči členské základně ČSSD. Nehraje o funkce. Jde mu o záchranu nejstarší demokratické strany v zemi. Teď je to na těch, kteří se na něj neustále vymlouvají, že jim ruší jejich kruhy.

Naznačil také, že jeho kolega z platformy Zachraňme ČSSD hodlá být dál aktivní. „Věřím, že občané i členská základna se bude průběžně seznamovat s příčinami a důvody jeho rezignace. Zároveň bude mít prostor k dalším krokům aniž by byly spojovány s jeho funkcí výkonného místopředsedy ČSSD,“ dodal Škromach, který Zimolovi popřál hodně úspěchů.

Bývalý europoslanec ČSSD Libor Rouček se netají tím, že se mi Zimolův odchod nelíbí. „Co prý znamená odchod J. Zimoly z čela ČSSD? Jen další rozkol, rozklad a pokračující sebevraždu v přímém přenosu naší nejstarší politické strany. Smutné. Obávám se, že následkem může ČSSD již teď odpískat jarní volby do Evropského parlamentu,“ myslí si politik.

Nadšený není ani exposlanec ČSSD Václav Votava. „Zimola rezignoval na post místopředsedy ČSSD. Alibismus nebo vypočítavost?“ zajímá ho. „Není co slavit, to co se odehrává sociální demokracii jen poškozuje!“ dodal na twitteru.

Naopak europoslanec Miroslav Poche vnímá Zimolovo rozhodnutí pozitivně. „Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD. V americkém Walmartu se tomu říká buy one, get one free," řekl serveru Aktuálně.cz.

Zimolova rezignace překvapila nejen vedení ČSSD, ale i bývalého poslance Antonína Seďu. Podle něj je ale vhodné nalít si čistého vína. „A začnu připomenutím prvního většího problému, kterým bylo vytvoření mocenského centra bývalých hejtmanů, zvolených za ČSSD. A to mimo strukturu strany. Tato nejednota navenek znamenala první větší pokles důvěry veřejnosti. Mimo jiné, stalo se to jako přes kopírák ODS. Pak následoval Lánský puč, který, světe div se, opět dirigovali stejní členové ČSSD, tentokráte ve spolupráci s prezidentem Milošem Zemanem. Pak následovaly čtyři roky okopávání kotníků vedení strany, a to již v aktivní součinnosti s prezidentem i s předsedou politického hnutí ANO 2011. Celé toto tažení vrcholilo vytvořením platformy Zachraňme ČSSD, která veřejně a mimo oficiální struktury strany kritizovala a stále kritizuje vedení sociální demokracie,“ uvádí Seďa.

Podle něj však nezazněl jediný návrh na zlepšení ČSSD – a výjimkou kritiky personálního složení předsednictva. „Pak vypadáme nikoliv jako sebevědomá politická strana, ale jako parta podvodníků a neumětelů.  Proto z toho všeho jsem nabyl přesvědčení, že kritikům primárně nejde o programové rozdíly či o politické směřování strany, ale že jde, tak jako v minulosti, pouze o personální otázky a o mocenské převzetí sociální demokracie. Tohle mimo jiné potvrdil i Jiří Zimola při své rezignaci,“ varuje sociální demokrat.

Na druhou stranu ale se Zimolou souhlasí v tom, že ČSSD je vnitřně nemocná a že v ní existuje „demokratický deficit i mnoho politických šíbrů“ „Nicméně ti neexistují pouze na jedné straně pomyslné barikády, ale na obou stranách sporu. Řešení jsou docela jednoduchá, ale musí se prostě chtít. A pokud neproběhnout velmi rychle, pak se ČSSD z té spirály smrti nedostane,“ tvrdí.

Související

Jiří Zimola

Další propadák krajských voleb. Proč neuspěla Zimolova Změna 2020?

Ani ne dvě procenta hlasů získala v krajských volbách Změna 2020, politický subjekt sestavený z lidí kolem bývalého jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly. Lídr Změny 2020 Stanislav Mrvka čekal v krajských volbách lepší výsledek. ČTK řekl, že příčin nízkého zisku 1,91 procenta hlasů bylo několik.
Volby, ilustrační foto

Volební průzkum: ČSSD uspěje jen ve třech krajích, straně zavařil Zimola

Podle stranických průzkumů, které si zadala sociální demokracie, by ČSSD do krajských voleb překročila pětiprocentní hranici v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. V jižních Čechách by mohla získat mezi sedmi a deseti procenty. Kvůli novému hnutí Změna 2020, za nímž stojí bývalý hejtman Jiří Zimola, odchází z jihočeské ČSSD desítky členů. Novinářům to dnes řekli zástupci ČSSD.

Více souvisejících

Jiří Zimola Zdeněk Škromach Libor Rouček Miroslav Poche ČSSD Antonín Seďa

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy