Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) podpořil prezidenta Miloše Zemana ve snaze přestěhovat českou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kubera to dnes řekl novinářům po své první schůzce s prezidentem na Pražském hradě ve funkci šéfa horní komory Parlamentu. Uvedl také, že prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch má v Senátu dobré šance být schválen za ústavního soudce. Se Zemanem se také shodli na pokračování pravidelných schůzek ústavních činitelů k diplomacii, příští by se měla uskutečnit v polovině ledna. Neshodli se v názoru na hnutí Svoboda a přímá demokracie.
Zeman přesun českého velvyslanectví do Jeruzaléma podporuje dlouhodobě, naposledy tak učinil na své listopadové cestě do Izraele. Slíbil, že udělá vše pro přestěhování ambasády. Konečné slovo bude mít v této otázce vláda, její souhlas prezident dosud nezískal. Odpůrci přesunu ambasády tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Proti umístění ambasád do Jeruzaléma ostře protestují nejen Palestinci, ale i jejich spojenci z řad arabských zemí.
Kubera řekl, že během schůzky se oba politici snažili hledat věci, na kterých mají shodu. "Samozřejmě, že nemáme na všechno stejný názor," poznamenal.
Pražský hrad, právě teď. Pan prezident přijal ve své pracovně na jeho žádost předsedu Senátu Jaroslava Kuberu. pic.twitter.com/zxio2xESib
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 6. prosince 2018
Shoda mezi nimi panuje na nominaci Gerlocha na post ústavního soudce. Gerloch o tom, že mu Zeman kandidaturu na ústavního soudce nabídl a že se k návrhu kloní kladně, mluvil před dvěma týdny po schůzce s prezidentem. "Podle mého názoru má dobré šance v Senátu," řekl dnes Kubera. Dodal, že poprosil Zemana o to, aby přišel do Senátu svůj návrh odůvodnit.
Shodli se také na podpoře ekonomické diplomacie, Kubera se ale domnívá, že by ekonomické cesty představitelů státu měly směřovat do různých regionů a ne pouze do Číny a Ruska. Podporou obou států je Zeman znám. V Číně byl během svého působení na Hradě již čtyřikrát a popáté do země pojede na jaře.
Shodu Kubera se Zemanem nenalezli v hodnocení SPD. Podle Kubery je hnutí Tomia Okamury na hraně politického spektra, Zeman ho považuje za legálně zvolenou stranu, řekl šéf Senátu.
Tématem jednání byla také armáda, u které oba podpořili navýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP, jak požaduje NATO. Nyní to je lehce přes procento. Kubera dodal, že Zeman chce, aby minimálně 20 procent z obranného rozpočtu putovalo na rozvoj vojenské infrastruktury a modernizaci armády. Oba se shodli na názoru k tzv. Istanbulské úmluvě, která se týká násilí na ženách, a protokolu OSN o migraci.
Kubera zároveň požádal Zemana, aby podal návrh na kandidáta do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Na prezidentův návrh Senát čeká více než rok. Loni dva jeho adepty senátoři odmítli. "Slíbil, že se nad tím zamyslí a pokusí se nějaký návrh předat," řekl Kubera.
Kubera poznamenal, že ústavní činitelé spolu nemusí souhlasit, ale měli by mít k sobě respekt a komunikovat spolu. Zemanovi přinesl jako dárek kravatu Senátu a knihu o systému dvoukomorových parlamentů.
Související
Jaroslav Kubera zemřel před třemi lety. Senátoři dnes uctili jeho památku
V Lounech odhalili pamětní desku Jaroslava Kubery
Jaroslav Kubera , Miloš Zeman , Izrael , Jeruzalém
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková