Jaroslav Kubera

Jaroslav Kubera

V Lounech odhalili pamětní desku Jaroslava Kubery

Na rodném domě bývalého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) dnes odhalila jeho manželka Věra pamětní desku. V příštím týdnu by Kubera, který zemřel náhle před dvěma lety, oslavil 75 let. Dlouholetému primátorovi Teplic a senátorovi za Teplicko loni město udělilo čestné občanství.
Petr Fiala (ODS), předseda vlády.

Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká premiér Fiala

Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se netají tím, že byl velkým obdivovatelem šéfa Senátu Jaroslava Kubery, od jehož náhlého úmrtí právě dnes uplynuly dva roky. „Nadhled Jaroslava Kubery a jeho smysl pro humor obdivovalo mnoho lidí,“ říká Petr Fiala exkluzivně pro EuroZprávy.cz.
Alexandr Vondra si z velké osobnosti tuzemské politiky Jaroslava Kubery často dělal legraci, že na veřejnosti hájí zájmy kuřáků, ale doma se nikotinové zálibě musel věnovat ve sklepě.

Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici ODS. Jeho náhlý odchod nebyl detailně vyšetřen

Neustále jej postrádají a moc jim v jejich životech chybí jeho nadhled i břitký vtip. Na někdejšího předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který přesně před dvěma lety 20. ledna 2020 náhle zemřel na infarkt myokardu, vzpomínají politici ODS s úsměvem i obdivem. „Určitě by mě nyní politicky nekorektně oslovoval: Černoško, ty moje nejoblíbenější ministryně války, byl vtipně chytrý,“ tvrdí exkluzivně pro EuroZprávy.cz ministryně obrany Jana Černochová. Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra na parťákovi, s nímž ho pojila vášeň k nikotinu, oceňuje jeho touhu po svobodném projevu. „Vždy byl autentický, prostě originální. Hájil svobodu projevu,“ pomyslně tleská Vondra a jeho kolegové přikyvují.
Jaroslav Kubera

Kuberu nově připomíná cigareta na budově magistrátu v Teplicích

Dlouholetého primátora Teplic a senátora Jaroslava Kuberu (ODS) připomíná na budově magistrátu cigareta, z níž jde čas od času dým. Instalace má symbolizovat politikovu vášeň, která pro něj byla i symbolem osobní svobody. Předseda Senátu zemřel loni v lednu na infarkt. V budově radnice je ještě umístěn reliéf s motivem kouře a Kuberovým mottem: "Nepodnikat a nepřekážet".
Hynek Hanza (vpravo) se právě stává primátorem Teplic a děkuje svému předchůdci Jaroslavu Kuberovi, který v čele města stál 24 let. Rozhovor

Nulový vliv čínské strany na Kuberově smrti bych vyloučil. Stále mě inspiruje, říká senátor Hanza

ROZHOVOR – Na chvíli dnes odsune své pracovní starosti, aby zavzpomínal na svého kolegu, přítele i učitele Jaroslava Kuberu, od jehož úmrtí právě ve středu uplynul rok. Slzy v očích senátorovi a primátorovi Teplic Hynku Hanzovi (ODS) vysuší některé komické příhody, které spolu zažili. Bývalý předseda Senátu skonal loni 20. ledna oficiálně na infarkt, když tři dny předtím absolvoval za zavřeným dveřmi schůzku s čínským velvyslancem Čang Ťien-min, jemuž se nelíbilo, že chystá cestu na Tchaj-wan. „Nulový vliv čínské strany na smrti Jaroslava Kubery bych osobně vyloučil. Psychický nátlak na něj byl nesporný,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Hanza.
Miloš Vystrčil (ODS)

Vystrčil bude mít novoroční projev, tradici založil jeho předchůdce Kubera

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) naváže na tradici novoročních projevů, kterou založil jeho zesnulý předchůdce Jaroslav Kubera (ODS). Reagoval tak na to, že prezident Miloš Zeman tradici novoročních projevů nahradil vánočním poselství, které se vysílá 26. prosince. Novoroční promluvu bude mít standardně také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Jaroslav Kubera s manželkou Věrou. Rozhovor

Zeman si chtěl řádem vykoupit svědomí, říká Kuberová. Na vyšetření tátovy smrti není zájem, tvrdí dcera

ROZHOVOR – Občas měla oči plné slz, někdy se jí dojetím zlomil hlas. Když Věře Kuberové, vdově po bývalém předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), bylo během exkluzivního rozhovoru pro EuroZprávy.cz úzko, chytla se v zahradním přístřešku ruky vedle sedící dcery Venduly Vinšové. „Manželova smrt ve mně stále budí pochybnosti. Zvláště, když Číňané vyhrožovali jeho nástupci panu Vystrčilovi, že za cestu na Tchaj-wan zaplatí vysokou cenu,“ říká vdova. „Všichni od vyšetřování tátovy smrti dávají ruce pryč, nikdo s tím nechce mít nic společného,“ vadí dceři.
Miloš Vystrčil Rozhovor

Vypátrat další detaily ohledně Kuberovy smrti je už téměř nemožné, říká pro EZ šéf Senátu Vystrčil

ROZHOVOR – Je pragmatický a nechce předbíhat čas. Předseda Horní komory Miloš Vystrčil (ODS) se proto nezabývá otázkou, zda po druhém kole senátních voleb znovu obhájí pozici šéfa. „Nyní je předčasné řešit, zda znovu stanu v čele Senátu. Situaci řešme až po volbách a nechme ji na pozdější vyjednávání. Skutečně se tím nestresuji, rozhodně neusínám anebo ráno nevstávám s myšlenkou, jestli budu opět předsedat Senátu,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Miloš Vystrčil, druhý nejvyšší ústavní činitel země.
Hynek Hanza (ODS) Rozhovor

Vyžeňme komunisty z Ústeckého kraje, promarnili jsme kvůli nim osm let, říká pro EZ primátor Teplic Hanza z ODS

ROZHOVOR – Má jich dost a věří, že jejich vláda nad regionem po nadcházejících volbách skončí. Primátor Teplic Hynek Hanza z ODS považuje za ostudu, že v čele Ústeckého kraje stáli osm let komunisté, kteří díky Oldřichu Bubeníčkovi drželi křeslo hejtmana. „Je strašné, když jsou komunisté u moci. Ústecký kraj je jediným v republice, který má komunistického hejtmana. Osm let v jejich podání byly promarněnou šancí. Kraj se zadlužil. Doufám, že po nadcházejících krajských volbách už nebudou pokračovat. Je na čase tuto smutnou krajskou historii utnout,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy. cz Hynek Hanza, který je zároveň i senátorem.
Jaroslav Kubera

Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny Spiritual Kvintet, mezzosopranistka Magdalena Kožená nebo zpěvák Pavol Habera patří k osobnostem, které dnes horní komora ocenila svými stříbrnými pamětním medailemi ke Dni české státnosti. Ocenění bylo udělováno už podeváté, poprvé jej předával Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS).
Jaroslav Kubera

Tenisový memoriál Jaroslava Kubery proběhne 11. září 2020

Dne 11. září 2020 proběhne od 11.00 hodin v Tenisovém areálu Cibulka v pražských Košířích tenisový memoriál Jaroslav Kubery. Akce se uskuteční pod záštitou současného předsedy Senátu Parlamentu České republiky pana RNDr. Miloše Vystrčila a Městské části Praha 5.
Miloš Zeman a Miloš Vystrčil. Komentář

Zeman vrací zemi do komunismu. Vystrčil nedrží ústa ani krok, a tak jej potrestal i odepsal

KOMENTÁŘ – Pokračuje v patolízalství a bagatelizování diktátorského komunistického režimu. Prezident Miloš Zeman se i nadále staví na stranu totalitní Číny, místo aby bránil předsedu Senátu Miloše Vystrčila, jemuž asijská velmoc vyhrožuje, že za návštěvu na Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu. Hlava státu se však nikterak vůči hrozbám či nedůstojnému zastrašování nevymezila. Naopak šéfa Horní komory Parlamentu potrestala stopkou spočívající v tom, že jej už nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. Zeman předvedl reakci, která ve svobodné a demokratické zemi nemá místo a je ostudná i hanebná.
Miloš Zeman a Terezie Tománková.

Zeman už nebude zvát Vystrčila na schůzky o zahraniční politice

Prezident Miloš Zeman už nebude zvát předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice. Vadí mu, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan, kterou společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval v tomto týdnu.
Předávání státních vyznamenání

Vdova po Kuberovi odmítla převzít od Zemana státní vyznamenání

Věra Kuberová odmítla převzít od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání pro svého zesnulého manžela Jaroslava Kuberu (ODS), který letos v lednu náhle zemřel ve funkci předsedy Senátu. V rozhovoru označila chování prezidentské kanceláře za neuctivé a je přesvědčena o tom, že její muž by si ocenění takovouto formou nepřál.
Miloš Vystrčil

Vystrčil před cestou na Tchaj-wan: Česko bude vystupovat tak, jak kdysi nastavil Havel

Cesta na Tchaj-wan má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává, že mise bude úspěšná i s ohledem na prohloubení ekonomických vztahů. Předseda Senátu to dnes uvedl na briefingu před zahájením cesty, která se uskuteční od 29. srpna do 5. září.
Mike Pompeo v Praze

Pompeo v Senátu kritizoval Čínu. Ocenil Vystrčila za cestu na Tchaj-wan, zmínil Havla

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Senátu kritizoval Rusko i Čínu. Moskva se podle něj snaží podkopávat suverenitu evropských zemí pomocí dezinformací. Za větší hrozbu ale považuje čínskou komunistickou stranu, která se podle něj snaží změnit vývoj ve světě, provádí v zahraničí vlivové operace a snaží se na Západě krást duševní průmyslové vlastnictví.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy