Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká premiér Fiala

Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se netají tím, že byl velkým obdivovatelem šéfa Senátu Jaroslava Kubery, od jehož náhlého úmrtí právě dnes uplynuly dva roky. „Nadhled Jaroslava Kubery a jeho smysl pro humor obdivovalo mnoho lidí,“ říká Petr Fiala exkluzivně pro EuroZprávy.cz.

Ministerský předseda si na dlouholetém primátorovi Teplic vážil skutečnosti, že nikdy na své cestě neuhnul. „Měl odvahu a pevné názory, které zastával bez ohledu na to, jestli byly právě populární či nikoli. To je vzácné a i proto nám Jaroslav Kubera chybí,“ stýská si šéf vlády na adresu zesnulého populárního politika.

Na svého předchůdce pochopitelně nezapomněl ani nynější předseda Horní komory Miloš Vystrčil (ODS), který na Jaroslava Kuberu zavzpomínal na Twitteru už v předvečer výročí, když napsal: „Ahoj Jardo. Zítra to budou 2 roky. Mám Tě v kanceláři a vidíme se tak docela často. Děkuji za všechny rady, které jsem od Tebe dostal. Svět se trochu zbláznil, ale máme Tvoji školu a zvládneme to.“

Ahoj Jardo. Zítra to budou 2 roky. Mám Tě v kanceláři a vidíme se tak docela často. Děkuji za všechny rady, které jsem od Tebe dostal. Svět se trochu zbláznil, ale máme Tvoji školu a zvládneme to. ? pic.twitter.com/ziq0sznYlP

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) January 19, 2022

Druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi Miloš Vystrčil před dvěma lety při vzpomínání na Jaroslava Kuberu pro EuroZprávy.cz připomněl, že pokud někdo zaútočil na jeho rodinu, zmizel mu z tváře typický vlídný výraz. „To se uměl pořádně rozčílit a dotyčného si pěkně podal,“ konstatoval Vystrčil, který má ale Kuberu stejně nejvíce spojeného s cigaretami. „Jednou jsem mu volal v deset dopoledne a ptal jsem se ho, kolik už jich vykouřil a odpověděl mně, že první krabička je v koši a právě načíná druhou.“

Na cigaretách nešetřil, kupoval si rovnou celé kartóny, protože kdyby si je pořizoval po krabičkách, neustále by byl na cestě k trafikantům. „Vždy mě pobavil, když rozšafně vyprávěl, jak díky spotřební dani na cigaretách, která vylepšuje státní rozpočet, pomáhá financovat školství, z jeho peněz mnozí studují a ušetří výdaje zdravotnictví, neboť kuřáci odcházejí brzy. Považoval se tak za vzorného občana a rád se tím chlubil,“ vyprávěl Vystrčil. Když někde zapomněl cigarety, byl nervózní. „Často je nechával na záchodě. Občas se stalo, že krabičky z kartónu, aniž by to postřehl, roztrhl, cigarety se vysypaly na zem, a já mu je pomáhal zvedat.“

Podle někdejšího předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS, který Horní komoru řídil v letech 2004 až 2010, pro EuroZprávy.cz v únoru roku 2020 zdůraznil, že Jaroslav Kubera měl i velkou autoritu. Už jen samotná přítomnost bývalého teplického primátora budila pozornost. „Jakmile začal mluvit, do té doby rozbouřený sál ztichl, protože všichni čekali, co se bude dít, nebo čím Jarda zase pobaví. Podle mě by obstál i v britském parlamentu, kde se často křičí, aby se politici zklidnili. Jsem přesvědčen, že i on by je ukočíroval a byl by hned klid i tam,“ uvedl tehdy Přemysl Sobotka.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Jaroslav Kubera ODS Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Byty

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

StarDance

Na prahu semifinále StarDance opustil Josef Maršálek

Dnes poprvé v letošní řadě StarDance páry tančily dvakrát. V minulém díle nikdo nevypadl, naopak se taneční páry rozrostly o vozíčkáře, kterým byl přenos věnován. Během večera se vybralo více než 25 milionů korun a padala i velmi vysoká hodnocení od poroty, která se promítla do dnešního hodnocení. Nečekaně také nastala změna ve složení poroty. Soutěž dnes nakonec opustil Josef Maršálek s Adrianou Maškovou.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Válka proti Hamásu bude pokračovat, dokud ho nezničíme, řekl Netanjahu. Další rukojmí nepropustíme, reagují militanti

Válka proti Hamásu v pásmu Gazy bude pokračovat, dokud Izrael nedosáhne všech svých cílů včetně návratu všech rukojmích a zničení islamistického hnutí. Dnes to uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Hamás naopak vzkázal, že nepropustí další rukojmí, dokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně a neobnoví příměří v Pásmu Gazy.

včera

včera

včera

císař František Josef I.

Před 175 lety usedl na trůn František Josef I. Jeho život poznamenaly mnohé tragédie

Přesně před 175 lety, dne 2. prosince 1848, usedl na trůn mladičký císař František Josef I. Panovníkem se tehdy osmnáctiletý člen habsbursko-lotrinské dynastie vůbec neměl stát, donutily ho k tomu však náhlé okolnosti. O jeho vládě, která trvala bezmála 68 let, již bylo napsáno mnohé. Jaký byl však jeho osobní život? Ten poznamenala řada tragédií a neštěstí. 

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jsme na tom hůř než Skandinávie, ale zlepšujeme se, říká Bartoš k pokrytí internetem. K IT je třeba přilákat i ženy

Česko je na tom v pokrytí internetovými sítěmi hůře než Skandinávie, ale dlouhodobě se zlepšuje, říká ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Podle Bartoše je například také nutné podporovat talentované ženy, aby stály o práci v IT oborech. 

Zdroj: Alena Dlabačová

Další zprávy