Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká premiér Fiala

Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér a předseda ODS Petr Fiala se netají tím, že byl velkým obdivovatelem šéfa Senátu Jaroslava Kubery, od jehož náhlého úmrtí právě dnes uplynuly dva roky. „Nadhled Jaroslava Kubery a jeho smysl pro humor obdivovalo mnoho lidí,“ říká Petr Fiala exkluzivně pro EuroZprávy.cz.

Ministerský předseda si na dlouholetém primátorovi Teplic vážil skutečnosti, že nikdy na své cestě neuhnul. „Měl odvahu a pevné názory, které zastával bez ohledu na to, jestli byly právě populární či nikoli. To je vzácné a i proto nám Jaroslav Kubera chybí,“ stýská si šéf vlády na adresu zesnulého populárního politika.

Na svého předchůdce pochopitelně nezapomněl ani nynější předseda Horní komory Miloš Vystrčil (ODS), který na Jaroslava Kuberu zavzpomínal na Twitteru už v předvečer výročí, když napsal: „Ahoj Jardo. Zítra to budou 2 roky. Mám Tě v kanceláři a vidíme se tak docela často. Děkuji za všechny rady, které jsem od Tebe dostal. Svět se trochu zbláznil, ale máme Tvoji školu a zvládneme to.“

Ahoj Jardo. Zítra to budou 2 roky. Mám Tě v kanceláři a vidíme se tak docela často. Děkuji za všechny rady, které jsem od Tebe dostal. Svět se trochu zbláznil, ale máme Tvoji školu a zvládneme to. ? pic.twitter.com/ziq0sznYlP

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) January 19, 2022

Druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi Miloš Vystrčil před dvěma lety při vzpomínání na Jaroslava Kuberu pro EuroZprávy.cz připomněl, že pokud někdo zaútočil na jeho rodinu, zmizel mu z tváře typický vlídný výraz. „To se uměl pořádně rozčílit a dotyčného si pěkně podal,“ konstatoval Vystrčil, který má ale Kuberu stejně nejvíce spojeného s cigaretami. „Jednou jsem mu volal v deset dopoledne a ptal jsem se ho, kolik už jich vykouřil a odpověděl mně, že první krabička je v koši a právě načíná druhou.“

Na cigaretách nešetřil, kupoval si rovnou celé kartóny, protože kdyby si je pořizoval po krabičkách, neustále by byl na cestě k trafikantům. „Vždy mě pobavil, když rozšafně vyprávěl, jak díky spotřební dani na cigaretách, která vylepšuje státní rozpočet, pomáhá financovat školství, z jeho peněz mnozí studují a ušetří výdaje zdravotnictví, neboť kuřáci odcházejí brzy. Považoval se tak za vzorného občana a rád se tím chlubil,“ vyprávěl Vystrčil. Když někde zapomněl cigarety, byl nervózní. „Často je nechával na záchodě. Občas se stalo, že krabičky z kartónu, aniž by to postřehl, roztrhl, cigarety se vysypaly na zem, a já mu je pomáhal zvedat.“

Podle někdejšího předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS, který Horní komoru řídil v letech 2004 až 2010, pro EuroZprávy.cz v únoru roku 2020 zdůraznil, že Jaroslav Kubera měl i velkou autoritu. Už jen samotná přítomnost bývalého teplického primátora budila pozornost. „Jakmile začal mluvit, do té doby rozbouřený sál ztichl, protože všichni čekali, co se bude dít, nebo čím Jarda zase pobaví. Podle mě by obstál i v britském parlamentu, kde se často křičí, aby se politici zklidnili. Jsem přesvědčen, že i on by je ukočíroval a byl by hned klid i tam,“ uvedl tehdy Přemysl Sobotka.

Související

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Jaroslav Kubera ODS Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Teplejší počasí vydrží až do čtvrtka, ukazuje předpověď

Oteplení doprovázené oblevou začalo již o uplynulém víkendu a bude pokračovat i v tomto týdnu. Dnes jsou očekávány nejvyšší denní teploty v rozmezí 5 až 9 °C. Nad nulou bude i v následujících dnech, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

České florbalistky vybojovaly první cenný kov z MS od roku 2011. Ze Singapuru si odvážejí bronz

České florbalistky živily až do poslední chvíle šance na postup do finále a boj o tu nejcennější medaili na letošním světovém šampionátu v Singapuru. Nakonec si z něj odvezly jiný cenný kov, a to bronz, když v neděli uspěly v boji o třetí místo se Švýcarkami, nad kterými vyhrály 5:4.

Zdroj: David Holub

Další zprávy