Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes jednal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem o hospodářské spolupráci či kybernetické bezpečnosti. Zároveň ministrovi předal Stříbrnou medaili předsedy Senátu za to, jak přispěl k rozvoji česko-tchajwanských vztahů a jak se on i celý Tchaj-wan staví k obhajobě demokracie a svobody.
Vystrčil to řekl na dnešní tiskové konferenci v Senátu. Odpoledne se Wu setká s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).
"Jednali jsme jednak o dalších možnostech vzájemné hospodářské spolupráce, rovněž jsme se dotkli poměrně výrazně kyberbezpečnosti. Dostali jsme i nabídku z tchajwanské strany, abychom případně v těchto věcech docela úzce spolupracovali," řekl Vystrčil.
Wu řekl, že si ocenění od předsedy horní komory velmi váží. Jde pro něj o první návštěvu České republiky. Uvedl, že medaile není pouze pro něj, ale pro tchajwanský lid, který je odvážný a chrání svobodu, demokracii a lidská práva. "Medaile patří také mé zemi, která se snaží účastnit práce mezinárodních organizací," dodal Wu.
Čína, která Tchaj-wan považuje za svou součást, protestovala proti tomu, aby ČR tchajwanské ministry oficiálně přijala. Silně se už loni stavěla proti návštěvě české delegace na Tchaj-wanu. Hrozila politickými i hospodářskými sankcemi. Kritiku zopakovalo čínské velvyslanectví v Praze i v úterý a dnes.
"Nemůžeme podléhat tomu, že musíme žít tak, jak si přejí jiní. Je naší povinností prosazovat svoje názory, svoje pojetí svobody, svoji vůli, svoje pojetí demokracie a vlády práva," řekl Vystrčil. Dnešní setkání je podle něj dokladem toho, že Česko je suverénní a svébytný stát.
Tchajwanský ministr zahraničí Wu ocenil Havla, Kuberu i Vystrčila
Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu dnes v Praze ocenil někdejšího českého prezidenta Václava Havla a bývalého a současného předsedu Senátu Jaroslava Kuberu a Miloše Vystrčila (oba ODS) za jejich demokratické hodnoty. Českou republiku na mezinárodní konferenci o její spolupráci s Tchaj-wanem zároveň vyzdvihl jako obchodního partnera a zemi, která ostrovní stát podporuje.
„Rád bych ocenil Českou republiku za to, že se jako první ujala vůdčí role v podpoře a spojení se s Tchaj-wanem, a vytvořila tak neobyčejný příklad pro ostatní. Možná nás dělí tisíce mil, ale pojí nás sdílené vize a hodnoty," uvedl Wu s tím, že obě země mají své vlastní zkušenosti s autoritářskými režimy.
"Havlův odkaz trvá nejenom v jeho rodné zemi, ale celosvětově díky lidem, které inspiroval k snahám o dosažení svobody a demokracie. Jedním z těchto lidí je předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, který vedl delegaci na Tchaj-wan i přes silnou opozici," dodal Wu.
Vystrčil navštívil Tchaj-wan loni na přelomu srpna a září i přes nesouhlas Pekingu, prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše (ANO). Čínský ministr zahraničí Wang I tehdy prohlásil, že Vystrčil "zaplatí vysokou cenu" za porušení principu jedné Číny za návštěvu ostrovního státu, který Čína považuje za svou součást.
Plán na návštěvu Tchaj-wanu v říjnu 2019 oznámil i tehdejší předseda Senátu a Vystrčilův předchůdce Kubera. Čínské velvyslanectví v Praze následně hrozilo odvetnými opatřeními vůči českým podnikům, pokud se návštěva uskuteční. Loni v lednu na schůzce se Zemanem dostal Kubera dopis, v kterém čínská ambasáda varovala před cestou na Tchaj-wan. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt.
Dnešní konference se koná v rámci mise tchajwanské podnikatelské delegace, které se kromě ministra zahraničí účastní i ministr pro vědu a technologie Wu Cung-cong. V pondělí podepsali zástupci Česka a Tchaj-wanu pět nových memorand, která mají rozšířit jejich spolupráci v internetové bezpečnosti, ve vesmírném průmyslu, ve vývoji technologií katalyzátorů nebo v přesném strojírenství. V úterý senátor Jiří Drahoš (za STAN) potvrdil, že příští rok plánuje dosud odkládanou cestu na ostrovní stát.
Související
Armádní letoun pro Vystrčila nebyl vyčleněn pro repatriační lety, uvedla armáda
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
Miloš Vystrčil (ODS) , Tchaj-Wan , Zdeněk Hřib , Václav Havel , Jaroslav Kubera
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Naděje na ukončení sporu s Orbánem? EU a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce ropovodu Družba
před 1 hodinou
Teherán pohřbívá Larídžáního a Solejmáního. Írán vyslal vlnu raket a dronů na Izrael
před 2 hodinami
Izraelci tvrdí, že zabili dalšího představitele Íránu. Po smrti má být ministr tajných služeb Esmáíl Chatíb
před 2 hodinami
OSN: V roce 2024 zemřelo po celém světě 5 milionů dětí. Většině úmrtí se dalo zabránit
před 3 hodinami
Nejdražší letadlová loď světa USS Gerald R. Ford kvůli požáru odplouvá od Íránu
před 4 hodinami
Americký soud nařídil obnovení vysílání Hlasu Ameriky
před 5 hodinami
Citelná rána v nejkritičtějším momentu moderních dějin. Co pro Írán znamená smrt Larídžáního?
před 6 hodinami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 7 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
Izraelský ministr obrany Israel Katz v úterý potvrdil, že noční letecký úder v Teheránu úspěšně eliminoval Alího Larídžáního, jednu z nejvlivnějších postav současného íránského režimu. Larídžání, který zastával funkci tajemníka Nejvyšší rady národní bezpečnosti, byl v posledních měsících považován za faktického vůdce země a hlavního architekta íránské válečné strategie.
Zdroj: Libor Novák