Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny Spiritual Kvintet, mezzosopranistka Magdalena Kožená nebo zpěvák Pavol Habera patří k osobnostem, které dnes horní komora ocenila svými stříbrnými pamětním medailemi ke Dni české státnosti. Ocenění bylo udělováno už podeváté, poprvé jej předával Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS).

Ocenění, jichž bylo 27, jsou podle Vystrčila "živoucím stříbrem České republiky" a příkladem odolnosti, nezlomnosti důvěry i sebedůvěry. Jejich společnou charakteristikou je služba. "Za stříbrnou medaili si nic nekoupíte, ale pomůže tomu, abyste pomáhali v zemi budovat důvěru a sebedůvěru," řekl.

Dlouholetý teplický primátor Kubera, který letos v lednu náhle zemřel, medaili dostal in memoriam za mimořádnou politickou odvahu a zásluhy o parlamentní demokracii a za vynikající přínos regionální politice. Kubera prokázal výjimečnou odvahu a prozřetelnost, že "je správné a potřebné se chovat jinak, než si myslí jiní představitelé státu", uvedl Vystrčil ve zjevné narážce na misi na Tchaj-wan.

Medaili za Kuberu převzala vdova Věra, která pro svého zesnulého manžela odmítla převzít vyznamenání, které mu chtěl udělit prezident Miloš Zeman. Vystrčil jí předal nejvyšší tchajwanské vyznamenání, které obdržel její manžel od tchajwanské prezidentky. "Jsem ráda, že manžel byl vyznamenán těmi správnými lidmi. Jsme demokratický a svobodný stát a manžel za tím stál do posledního dechu," uvedla Kuberová.

Malý byl oceněn za "nezdolný protikomunistický odboj a dlouhodobou podporu dodržování lidských práv a úsilí a péči o svobodu a demokracii". Oceněni byli rovněž Miroslav Kasáček a Luděk Navara za badatelskou a publicistickou činnost při odhalování komunistické minulosti a dlouholetý představitel Konfederace politických vězňů Leo Žídek.

Členové skupiny Spiritual Kvintet včetně zesnulého Dušana Vančury dostali medaile za zásluhy v oblasti hudby a celoživotní mimořádnou podporu svobody a umění. Uznávaná pěvkyně Kožená obdržela ocenění i jako zakladatelka Nadačního fondu na podporu základních uměleckých škol. Slovenský zpěvák, skladatel a producent Habera byl oceněn za mimořádné zásluhy při výchově mladých hudebních talentů.

Senátem byl oceněn podnikatel Tomáš Vondráček, který letos uspořádal veřejný hackathon "vedoucí ke zrušení předražených státních zakázek a medializaci netransparentnosti IT projektů ve státní sféře". Medaili dostali podnikatel a majitel rychnovské dřevařské firmy Matrix Libor Burian, zakladatel českého antarktického výzkumného programu Pavel Prošek a autor Velké encyklopedie her a skautský vedoucí Miloš Zapletal.

Medaili obdrželi Jan Pňakovič a jeho stejnojmenný syn za mimořádnou rozhodnost a obětavost při záchraně života. Loni v říjnu v Praze zachránili život muži, který dostal infarkt a zůstal ležet na kraji silnice. K ocenění patřili také profesor Pavel Drábek, který se věnuje teorii nelineárních diferenciálních rovnic, dále Dalimil a Hana Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, která je zaměřena na podporu mladých vědkyň a vědců v oblasti chemie nebo profesorka Libuše Hrabová, která se specializuje na dějiny Polabských Slovanů

Někdejší ředitelka radotínského gymnázia Drahomíra Irglová dostala medaili za celoživotní pedagogickou činnost a odvahu při podpoře studentů. Oceněn byl rovněž Jan Lorman, zakladatel sdružení Život 90 se zaměřením na pomoc seniorům.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

Více souvisejících

Senát ČR Miloš Vystrčil (ODS) Jaroslav Kubera Václav Malý

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 8 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 10 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 10 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 12 hodinami

před 13 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 13 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 13 hodinami

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy