Senát medailí ocenil zesnulého předsedu Kuberu či biskupa Malého

Někdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera, mluvčí Charty 77 a biskup Václav Malý, členové skupiny Spiritual Kvintet, mezzosopranistka Magdalena Kožená nebo zpěvák Pavol Habera patří k osobnostem, které dnes horní komora ocenila svými stříbrnými pamětním medailemi ke Dni české státnosti. Ocenění bylo udělováno už podeváté, poprvé jej předával Kuberův nástupce Miloš Vystrčil (ODS).

Ocenění, jichž bylo 27, jsou podle Vystrčila "živoucím stříbrem České republiky" a příkladem odolnosti, nezlomnosti důvěry i sebedůvěry. Jejich společnou charakteristikou je služba. "Za stříbrnou medaili si nic nekoupíte, ale pomůže tomu, abyste pomáhali v zemi budovat důvěru a sebedůvěru," řekl.

Dlouholetý teplický primátor Kubera, který letos v lednu náhle zemřel, medaili dostal in memoriam za mimořádnou politickou odvahu a zásluhy o parlamentní demokracii a za vynikající přínos regionální politice. Kubera prokázal výjimečnou odvahu a prozřetelnost, že "je správné a potřebné se chovat jinak, než si myslí jiní představitelé státu", uvedl Vystrčil ve zjevné narážce na misi na Tchaj-wan.

Medaili za Kuberu převzala vdova Věra, která pro svého zesnulého manžela odmítla převzít vyznamenání, které mu chtěl udělit prezident Miloš Zeman. Vystrčil jí předal nejvyšší tchajwanské vyznamenání, které obdržel její manžel od tchajwanské prezidentky. "Jsem ráda, že manžel byl vyznamenán těmi správnými lidmi. Jsme demokratický a svobodný stát a manžel za tím stál do posledního dechu," uvedla Kuberová.

Malý byl oceněn za "nezdolný protikomunistický odboj a dlouhodobou podporu dodržování lidských práv a úsilí a péči o svobodu a demokracii". Oceněni byli rovněž Miroslav Kasáček a Luděk Navara za badatelskou a publicistickou činnost při odhalování komunistické minulosti a dlouholetý představitel Konfederace politických vězňů Leo Žídek.

Členové skupiny Spiritual Kvintet včetně zesnulého Dušana Vančury dostali medaile za zásluhy v oblasti hudby a celoživotní mimořádnou podporu svobody a umění. Uznávaná pěvkyně Kožená obdržela ocenění i jako zakladatelka Nadačního fondu na podporu základních uměleckých škol. Slovenský zpěvák, skladatel a producent Habera byl oceněn za mimořádné zásluhy při výchově mladých hudebních talentů.

Senátem byl oceněn podnikatel Tomáš Vondráček, který letos uspořádal veřejný hackathon "vedoucí ke zrušení předražených státních zakázek a medializaci netransparentnosti IT projektů ve státní sféře". Medaili dostali podnikatel a majitel rychnovské dřevařské firmy Matrix Libor Burian, zakladatel českého antarktického výzkumného programu Pavel Prošek a autor Velké encyklopedie her a skautský vedoucí Miloš Zapletal.

Medaili obdrželi Jan Pňakovič a jeho stejnojmenný syn za mimořádnou rozhodnost a obětavost při záchraně života. Loni v říjnu v Praze zachránili život muži, který dostal infarkt a zůstal ležet na kraji silnice. K ocenění patřili také profesor Pavel Drábek, který se věnuje teorii nelineárních diferenciálních rovnic, dále Dalimil a Hana Dvořákovi, zakladatelé Nadace Experientia, která je zaměřena na podporu mladých vědkyň a vědců v oblasti chemie nebo profesorka Libuše Hrabová, která se specializuje na dějiny Polabských Slovanů

Někdejší ředitelka radotínského gymnázia Drahomíra Irglová dostala medaili za celoživotní pedagogickou činnost a odvahu při podpoře studentů. Oceněn byl rovněž Jan Lorman, zakladatel sdružení Život 90 se zaměřením na pomoc seniorům.

Související

Senát ČR

Senát: Summit NATO by mohl nabídnout harmonogram začlenění Ukrajiny. Dlužníkům na sociálních odvodech stát odpustí penále

Červencový summit NATO v Litvě by měl podle Senátu potvrdit závazek ohledně začlenění Ukrajiny do aliance, k němuž by mělo dojít v nejbližším možném termínu. Mohl by také nabídnout harmonogram přičlenění. Vláda by měla prohlubovat integraci Ukrajiny do struktur a procesů NATO ještě před formálním zahájením procesu jejího vstupu do aliance. Senát k tomu dnes vyzval kabinet na podnět svého výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost.
Josef Baxa

Pavel uspěl se všemi návrhy na ústavní soudce, budou jimi Baxa, Wintr a Zemanová

Novými ústavními soudci se stanou někdejší předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr i bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. V tajné volbě dnes jejich nominaci schválil Senát. Prezident Petr Pavel je jmenuje v pondělí v 16:30. Prezident, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský i premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Senátu přivítali.

Více souvisejících

Senát ČR Miloš Vystrčil (ODS) Jaroslav Kubera Václav Malý

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy