Vystrčil před cestou na Tchaj-wan: Česko bude vystupovat tak, jak kdysi nastavil Havel

Cesta na Tchaj-wan má podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje. Vystrčil očekává, že mise bude úspěšná i s ohledem na prohloubení ekonomických vztahů. Předseda Senátu to dnes uvedl na briefingu před zahájením cesty, která se uskuteční od 29. srpna do 5. září.

Proti cestě protestovala Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Dnes ji znovu kritizoval i Hrad, podle mluvčího prezidenta Miloše Zemana jde cesta proti jednotné politice Evropské unie a bude mít hospodářský dopad na české firmy. Peking hrozil odvetou vůči českým podnikům působícím v Číně.

"Česko je svobodnou, suverénní a demokratickou zemí. Naše parlamentní diplomacie, zejména pokud se to týká Senátu, má zájem na tom, aby Česko vystupovalo tak, jak kdysi nastavili Václav Havel a Jiří Dienstbier, to znamená, že hájí svobodu a demokracii a hájí svoji suverenitu. A zároveň se snaží spolupracovat se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo jiný přeje nebo nepřeje," řekl předseda Senátu.

Děkuji, vážím si každé podpory. https://t.co/CmV88BCGUt

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) August 25, 2020

Pozitivní ohlasy na cestu podle Vystrčila převažují. "Jsem přesvědčen, že ta cesta bude úspěšná, v součtu pro Česko velmi výhodná a přispěje k restartu české ekonomiky správným směrem," řekl předseda Senátu. Vystrčila v čele senátní delegace doprovodí podle předsedy Česko-tchajwanské obchodní komory Pavla Diviše zástupci 36 firem, aby navázali kontakty, uzavřeli kontrakty a pomohli zvýšit tchajwanské investice v ČR a její konkurenceschopnost a restart. Delegace se kvůli tomu má setkat se zástupci velkých tchajwanských firem, které projevili zájem působit v ČR. Tchajwanské firmy patří k investorským lídrům v ČR, díky nim bylo vytvořeno na 20.000 pracovních míst.

Diviš uvedl, že Tchaj-wan má čtvrtou nejinovativnější ekonomiku na světě, která je tvořena malými a středními podniky, čehož by ČR měla využít. Adam Bílek z firmy Circular Energy chce na Tchaj-wanu nabídnout technologii recyklace plastů a pneumatik k výrobě tepla a elektrické energie. Petr Mácha z firmy Bohemia Interactive Simulations, která se věnuje vojenským simulacím, se neobává případné odvety ze strany Číny. "Náš byznys v obranném průmyslu neumožňuje, abychom se zeměmi, které nesouhlasí s touhle cestou, vůbec obchodovali," řekl.

V plánu je také navázání užší spolupráce ve vědě, technice a inovací. Kvůli tomu delegaci doprovází rovněž zástupci akademické sféry. Předseda senátního zahraničního a bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) v cestě vidí příležitost k novým projektům. Poznamenal, že Tchaj-wan se dokázal zásobit ochrannými prostředky proti koronaviru z vlastních zdrojů, což se ČR nepovedlo. Věnovat se chce i ochraně demokratického světa proti vnějším vlivům v digitálním světě.

Předseda senátního zdravotnického výboru Lumír Kantor (KDU-ČSL) chce mimo jiné podpořit obnovení Tchaj-wanu jako pozorovatele ve Světové zdravotnické organizaci, o který ostrovní země před čtyřmi lety přišla. Chtěl by získat bližší informace o tom, jak Tchaj-wan navzdory blízkosti pevninské Číny zvládl koronavirovou epidemii a nedostatek zdravotníků. Vystrčil dodal, že Tchaj-wanu se povedlo zvládnout koronavirovou krizi bez vážnějších dopadů na ekonomiku.

Vystrčil se na Tchaj-wanu setká s nejvyššími představiteli země, bude jednat také se čtyřmi tchajwanskými ministry. Většinu času bude pobývat v hlavním městě Tchaj-pej, v plánu má i návštěvu dalších tchajwanských měst. Během cesty dostane ocenění za parlamentní diplomacii. Oceněn bude i jeho předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera (ODS), který před svým náhlým lednovým úmrtím misi plánoval.

Sedmdesát politiků z Evropského parlamentu, Spojených států, Kanady, Austrálie a dalších zemí vydalo společné prohlášení, v němž vyjadřují podporu nadcházející návštěvě Vystrčila na Tchaj-wanu. 

"Česká republika má právo rozvíjet hospodářské a kulturní vztahy s Tchaj-wanem a předseda Senátu Miloš Vystrčil, který je druhým nejvyšším ústavním činitelem v České republice, nepotřebuje k návštěvě Tchaj-wanu souhlas Číny," píše se v prohlášení, jehož iniciátory byli český europoslanec Alexandr Vondra a jeho slovenská kolegyně Miriam Lexmannová.

It‘s a sovereign right of all countries to develop relations with #Taiwan in line with their national interest& shared values.That’s why with @AlexandrVondra we initiated int’l statement of solidarity with the Czech Senate President @Vystrcil_Milos ahead of his official visit1/2 pic.twitter.com/HAnvPJdJFr

— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) August 25, 2020

Lexmannová prohlášení, které bylo vydáno v úterý, zveřejnila na svém twitterovém účtu a citoval z něj například tchajwanský server Taiwan News. Dokument připomíná, že cestu chtěl původně uskutečnit Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera, který ale v lednu náhle zemřel. Prohlášení také upozorňuje, že Kuberu i Vystrčila od jejich záměru zrazovalo čínské velvyslanectví a hrozilo v této souvislosti i českým firmám.

Související

Více souvisejících

Miloš Vystrčil (ODS) Senát ČR Tchaj-Wan Česká republika Jaroslav Kubera

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy