Česká vláda je v kontaktu s Evropskou komisí a řeší s ní údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády to řekl novinářům po jednání sněmovního evropského výboru. Europoslanci, kteří o věci chtějí dnes jednat na plénu Evropského parlamentu, podle něj poškozují Českou republiku. Babiš také opětovně odmítl, že by byl ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert.
"Žádný střet zájmů nemám, řídím se podle našich zákonů. S Evropskou komisí jsme v kontaktu a já předpokládám, že se to vyřeší," řekl Babiš. Odmítl, že by mohl dotace pro Agrofert ovlivňovat. "(Evropské) fondy jsou kontrolované, Evropská unie tady má auditní orgán. Já vůbec do toho nezasahuju, nemám na to žádný vliv," řekl.
"Antibabiš se přenesl z českého Parlamentu do Evropského parlamentu a naši evropští poslanci jsou ti, kteří to tam rádi prezentují a poškozují mě, poškozují naši zemi. Mě to mrzí," uvedl premiér. Spojil debatu o svém údajném střetu zájmů s nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu, někteří europoslanci se podle něj chtějí před hlasováním zviditelnit.
.@Pospisil_Jiri: „Andreje Babiše donutí ke spolupráci s českými a evropskými orgány jen odstřižení jeho holdingu od dotací, na kterých je bytostně závislý." https://t.co/qrQ116HTLH
— TOP 09 (@TOP09cz) 12. prosince 2018
Evropští poslanci budou dnes večer debatovat o dotacích pro Agrofert, ve čtvrtek by k záležitosti mohli přijmout usnesení. Debatu na program EP prosadil klub evropských Zelených, jehož členové se podobně jako řada dalších europoslanců domnívají, že Babiš stále profituje z činnosti Agrofertu, který převedl do svěřenského fondu. Protože zároveň rozhoduje mimo jiné o zemědělských prioritách české vlády, neměla by podle nich firma mít nárok na podporu z evropských fondů.
Podobný názor dala koncem listopadu najevo i právní služba Evropské komise, která situaci pro tento unijní orgán analyzovala. Unijní právníci tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta ve střetu zájmů bez ohledu na to, že jeho podniky jsou ve svěřenském fondu.
Samotná komise se k problému dosud veřejně nevyjádřila, eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger kvůli němu napsal Babišovi dopis. Premiér mu v pondělí také písemně odpověděl, že otázka jeho údajného střetu zájmů je věcí výkladu nových evropských předpisů a že stanovisko Evropské komise budou zkoumat právníci českého kabinetu.
Související
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
Andrej Babiš , Agrofert , evropská komise , evropský parlament , Česká republika , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
před 2 hodinami
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
před 3 hodinami
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
před 4 hodinami
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
před 5 hodinami
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
před 5 hodinami
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
před 6 hodinami
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
před 7 hodinami
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
před 7 hodinami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 9 hodinami
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 9 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 9 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 10 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 11 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 12 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 12 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 13 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 14 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 15 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 16 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák