Organizace Transparency International (TI) dnes podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon o střetu zájmů tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení ve vyjádření pro ČTK jednoznačně odmítl. TI podala podobný podnět i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra.
"V žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů," prohlásil Valenta. Zákon prý porušit nemohl, neboť všechny své politické funkce, ať už ve zlínském krajském či městském zastupitelstvu vykonával jako jejich neuvolněný, tedy neplacený člen.
"Ať si Trasparency International podává podněty, jaké chce. Mám pocit, že se Transparency International pouze snaží vyvolat umělou kauzu a cíleně diskreditovat moji osobu," dodal v písemném vyjádření Valenta, který svůj senátorský plat i odměny ze zastupitelstva odevzdává do fondu na podporu talentovaných studentů ze Slovácka a Zlínského kraje.
Valenta rovněž ČTK potvrdil bez dalších podrobností informaci, kterou poskytl v polovině října serveru iRozhlas.cz, že po vzoru Babiše převede začátkem příštího roku své podnikání do svěřenského fondu. Valentovi patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či 70procentní podíl ve společnosti Our Media, pod kterou spadá nejen TV Brno 1, ale i televize Praha TV, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a web Pravda.sk.
Valenta podle TI ovládá brněnskou regionální televizi prostřednictvím českých a kyperských společností, což dokládá potvrzeními kyperského ministerstva obchodu a výpisy z českého obchodního rejstříku. TI je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny. TI upozornila, že na vlastnictví internetových serverů se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Organizace to považuje za mezeru v zákoně, kterou by bylo vhodné napravit.
Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250.000 korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu. Mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák dnes odpoledne ČTK řekl, že přestupkové oddělení magistrátu již podnět obdrželo. "Protože však jde o zastupitele našeho města, předáme věc na krajský úřad, který ji deleguje na přestupkové oddělení nějaké jiné radnice," uvedl Dvořák.
Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250.000 korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu. Mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák dnes dopoledne ČTK řekl, že přestupkové oddělení magistrátu zatím podnět neobdrželo. "Pokud přijde, budeme to řešit ve standardním režimu," uvedl Dvořák.
Podání podnětu na Valentův údajný střet zájmů podle TI dokládá, že zákon nebyl cílen přímo na Babiše, což v minulosti premiér říkal. "Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky," uvedl ředitel české pobočky TI David Ondráčka.
„Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky,“ říká @David_Ondracka, ředitel TI. https://t.co/OSvgCIQGzK
— Transparency ?? (@Transparency_CZ) 17. prosince 2018
TI podala podnět i na prošetření údajného střetu zájmů u premiéra Andreje Babiše. Zabývá se jím městský úřad v Černošicích, který premiéra původně předvolal na dnešek k neveřejnému ústnímu jednání. Babišův zmocněnec ale požádal o změnu termínu a na jednání v Černošicích byl už ve čtvrtek. Podle TI Babiš ovládá mediální skupinu Mafra, kterou vlastní holding Agrofert. Babiš se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.
23. září 2023 8:03
Související

Podnikatel Ivo Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele

Kontroverzní zákaz zpěvu. Část senátorů chce nařízení napadnout u Ústavního soudu
Ivo Valenta (zakladatel Synot) , transparency international , Andrej Babiš , Praha , Zlín
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Češi platili v první půlce roku přes 7 tisíc za MWh elektřiny, zjistil ČSÚ
před 37 minutami

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník
před 1 hodinou

Policie vyšetřuje násilný čin na Karlovarsku. Po smrti je oběť i útočník
před 2 hodinami

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj
před 2 hodinami

V ICC se rodí plán na další obvinění Putina. Z hladomoru udělal na Ukrajině válečnou zbraň
před 3 hodinami

České dráhy od prosince o necelých 10 procent zdraží jízdné
před 3 hodinami

ISW: Putin dal Šojguovi čas do října, aby protiofenzívu zastavil. Ukrajina za určitých předpokladů může uspět
před 5 hodinami

BIS odhalila agenta, který v ČR šířil ruskou propagandu. Využil i známé osobnosti
před 5 hodinami

Zemřel mafiánský boss Matteo Messina Denaro, "strážce tajemství" italské Cosa Nostra
před 5 hodinami

Exodus Arménců odstartoval. Náhorní Karabach opouštějí tisíce lidí, na silnicích se tvoří zácpy
před 6 hodinami

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko
před 6 hodinami

VIDEO: SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 22 satelitů Starlink
před 6 hodinami

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN
před 6 hodinami

Polsko čelí další diplomatické roztržce. Scholz žádá vysvětlení kauzy s prodejem víz
před 7 hodinami

Amazon vyzývá Google a Microsoft v závodě o AI. Zainvestuje 4 miliardy dolarů do Anthropicu
před 7 hodinami

Aligátor zabíjel na Floridě. Zvíře z vody zaútočilo na bezdomovkyni
před 7 hodinami

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu
před 7 hodinami

Masivní stávka v Hollywoodu se blíží ke konci. Studia a scénáristé mají dohodu na dosah ruky
před 8 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk
před 8 hodinami
Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony
V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.
Zdroj: Libor Novák