V Česku je právní bordel, hromuje Rath. Neplatnost zvolení zastupitelem žene k ÚS

Česká Suverenita napadla u Ústavního soudu rozhodnutí krajského soudu, podle kterého bylo neplatné loňské zvolení bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha zastupitelem Hostivice u Prahy. Rath na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedl, že mu příliš nezáleží na tom, zda mandát získá, přeje si ale sjednotit rozhodování soudů. O neplatnosti Rathovy volby rozhodl soud kvůli tomu, že část kandidátů uskupení Zdravá Hostivice si do voleb nezařídila ve městě trvalý pobyt.

Rath, který je nepravomocně odsouzen za korupci, se do zastupitelstva dostal jako jediný z uskupení, jehož byl lídrem. Proti vzniku jeho mandátu bylo podáno několik stížností. Soud dospěl k závěru, že Rathovo křeslo patří volební straně Středočeši2012.

Předsedkyně senátu Olga Stránská v usnesení uvedla, že při zjišťování výsledků voleb nelze přihlížet k osmi kandidátům volební strany Zdravá Hostivice, kteří ke dni konání voleb neměli na území města trvalý pobyt, ani k hlasům, které byly pro tyto kandidáty odevzdány.

Česká Suverenita u soudu namítá, že v minulosti Krajský soud v Praze nepřipustil stížnosti na sestavení kandidátky podané až po volbách. "Pokud má někdo za to, že kandidátka byla předložena vadně, měl takovou stížnost podat neprodleně po registraci volebních kandidátních listin. Krajský soud v našem případě postupoval jinak a stížnost připustil, aniž vysvětlil, proč v minulosti postupoval opačně," uvedla strana v tiskové zprávě.

Soudy napříč republikou navíc podle Ratha rozhodují odlišně, takže v některých regionech nesplnění podmínek některými členy kandidátky nemá vliv na ostatní členy listiny. Míní proto, že v jiných krajích by mandát získal. "Já bych to nazval právním bordelem," uvedl. Na Ústavní soud se strana neobrací kvůli tomu, aby Rath získal mandát. "Nám je jedno, která varianta vyhraje, ale nechť Ústavní soud řekne, že platí jedno, nebo druhé," vysvětlil.

Rath bude za Českou Suverenitu kandidovat do Evropského parlamentu, na listině ho doplní například také bývalý poslanec za Věci veřejné a ČSSD Stanislav Huml. Předsedkyně Suverenity Jana Volfová dnes apelovala na nespokojené sociální demokraty, aby se připojili k jejímu uskupení. "Uvnitř ČSSD je řada lidí, kteří nechtějí být vítači. Vědí, co je národ, vlast. Já jim říkám: 'Přijďte k nám, naše náruč je otevřená'," konstatovala.

Související

David Rath

David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci

Bývalý středočeský hejtman David Rath v úterý opustil brněnskou věznici, kde si od počátku ledna odpykával trest za korupci. ČTK to sdělil advokát někdejšího politika Roman Jelínek. Ratha poslal soud za mříže loni v červnu, kdy mu ve druhé větvi kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji o rok prodloužil už dříve uložený sedmiletý trest. Svaz pacientů ČR ve středu oznámil, že do konce května jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem pro celou ČR. Rath ČTK v SMS zprávě zatím pouze napsal, že ho nyní čeká dost práce. Působí též jako lékař v Poliklinice u svatého Jakuba Hostivice, kde ale dnes dopoledne nebyl, řekla ČTK pracovnice polikliniky.

Více souvisejících

David Rath Ústavní soud ČR Komunální volby Česká Suverenita Brno

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy