Vydat, či nikoli? O osudu okamurovce Roznera se rozhodne zřejmě až v březnu

Sněmovna příští týden zřejmě odloží na březnovou schůzi rozhodnutí o tom, zda vydá poslance SPD Miloslava Roznera k trestnímu stíhání, nebo ne. Schvalovat by mohla jedinou předlohu, jež rozšiřuje finanční kontroly ve veřejné správě na dobrovolné svazky obcí, jejich příspěvkové organizace a na Správu železniční dopravní cesty. Nynější schůze dolní komory bude pokračovat od úterního odpoledne. Skončí podle informací ČTK pravděpodobně o den později.

Roznera chce policie stíhat za výroky o někdejším romském táboře v Letech u Písku. Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí bývalé vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení "neexistující pseudokoncentrák".

Sněmovní mandátový a imunitní výbor zatím nedospěl k doporučení, jak by mělo plénum s policejní žádostí naložit. Sněmovna ale musí podle zákona projednat policejní žádost na první schůzi potom, co ji dostane. Poslancům tedy nezbude patrně nic jiného než debatu o ní přerušit.

Dolní komora by mohla dokončit druhé kolo debaty o vládní cizinecké novele, jež by mimo jiné dala vládě právo stanovit kvóty pro ekonomické migranty a zavedla by povinné integrační kurzy pro zahraniční pracovníky. Sněmovna projednávání předlohy v souvislosti s ostrou hádkou některých poslanců minulý týden přerušila. Poslanec SPD Lubomír Volný v této souvislosti čelí za svá vyjádření podnětu k zahájení disciplinárního řízení.

V úvodním kole by mohli poslanci pokračovat v debatě o vládních změnách v elektronické evidenci tržeb. Předloha zejména rozšiřuje okruh evidovaných tržeb o obory, které měly před zásahem Ústavního soudu spadat do třetí a čtvrté fáze. Jde zejména o řemeslníky.

Na programu, který ještě může doznat úprav, jsou i některé poslanecké návrhy. Jde například o možnost zavedení provozu metra bez strojvedoucích, o jednodušší povolování stavby menších rybníků nebo o osvobození prvního úplatného převodu bytů v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí. Nyní se osvobození týká jen bytů v bytových domech.

Související

Více souvisejících

Poslanecká sněmovna Miloslav Rozner (SPD) poslanecká imunita zákony

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy