Politická strana Moravané má nového předsedu, je jím Tomáš Ingr. V tiskové zprávě to uvedl Ingr. Nahradil Pavla Dohnala. Místopředsedou se stal Petr Bystřický. Nové vedení si zvolili delegáti strany na víkendovém sjezdu. Cílem strany je změna unitárního uspořádání České republiky na Českou a Moravskou federativní republiku, federaci dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů. Počátky strany sahají do 90. let minulého století. Název Moravané se ale ustálil až v novém tisíciletí.
Kromě Ingra a Bystřického delegáti zvolili členy předsednictva Jaroslava Pazoura, Aleše Sekaninu a Dušana Tejkala.
"Delegáti schválili i nové směřování strany s novým programovým cílem a pozměněným programem. Strana už nebude usilovat usilovat o obnovení samosprávy Čech a Moravy na principu zemském, ale na základě práva českého a moravského národa na sebeurčení," uvedl Ingr.
Ve funkci nahradil Pavla Dohnala, který byl předsedou už v dřívějších letech. Od roku 2015 do roku 2017 byl ale předsedou Ondřej Hýsek, který v roce 2017 rezignoval, ze strany odešel a loni založil Moravské zemské hnutí.
Související
Okamura pomůže Moravanům, umístí je na kandidátky SPD
Moravský patriotismus stále žije. Moravané chtějí spolkové země
Moravané (strana) , Tomáš Ingr (Moravané) , morava
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
před 2 hodinami
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
před 3 hodinami
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
před 5 hodinami
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
před 6 hodinami
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
včera
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
včera
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
včera
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
včera
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
včera
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
včera
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
včera
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
včera
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
včera
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
včera
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
včera
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
včera
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
včera
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno včera
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
19. července 2026 22:02
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
V Evropské unii vstoupil v platnost zákaz likvidace neprodaného oblečení, obuvi a oděvních doplňků, což představuje nejnovější krok bloku ke snížení množství odpadu. Nové nařízení v rámci unijní směrnice o ekodesignu udržetelných výrobků se vztahuje na velké společnosti s více než 250 zaměstnanci a ročním čistým obratem přesahujícím 50 milionů eur.
Zdroj: Libor Novák