Brusel - Premiér Petr Nečas (ODS) prohlásil na zasedání Evropské rady v Bruselu, že zátěžových testů jaderných elektráren se Česká republika nebojí. Dlouhodobé kontinuální zátěžové testy podle něj zajistili již svým jednáním Rakušané.
„Zátěžových testů se nebojíme. Dlouhodobý kontinuální stress test našim jaderným elektrárnám zajistili Rakušané,“ řekl Nečas. Podle něj Rakušané v posledních letech bojovali proti Temelínu a Dukovanům ve snaze prokázat jejich nespolehlivost, což se nepodařilo. Jednání Evropské unie o zátěžových testech tak podle premiéra nemůže Českou republiku ničím překvapit."Možná žádné elektrárně v rámci Evropské unie nebylo věnováno tolik pozornosti jako dvěma našim elektrárnám, jelikož náš jižní soused je lídrem protijaderného tažení. My si v tomto ohledu tedy docela věříme," řekl Nečas.Podle premiéra se Česká republika ani Evropská unie bez energie z jádra v následujících 30 až 50 letech neobejde. "Jsem opravdu přesvědčený, že bez jádra se neobejdeme," prohlásil Nečas s tím, že představa, že by v blízké budoucnosti jadernou energii mohla nahradit energie z obnovitelných zdrojů, je nerealistická.Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek v Bruselu prohlásil, že každou jadernou elektrárnu, která zátěžovými testy neprojde, nechá zavřít.Nečas se k zavírání elektráren však staví mnohem zdrženlivěji. "Čistě hypoteticky, pokud by měla nějaká elektrárna v rámci EU problémy, musely by být vyhodnoceny nápravné opatření. Až teprve poté, co by bylo zjištěno, že tato nápravná opatření nejsou možná nebo jsou příliš nákladná, tak by zřejmě byl přijat nějaký utlumující program," prohlásil premiér.„Musíme zajistit, že nejvyšší bezpečností standarty budou dodržovány,“ uvedl předseda Evropské komise (EK) José Manuel Barroso po skončení summitu a dodal, že evropská exekutiva vyzvala k provedení testů ve všech evropských elektrárnách, ale i v zařízeních mimo území unie. Testy dle jeho názoru musí proběhnout na základě jasných, společných a transparentních kritérií.„Domnívám se, že účast komise a její spolupráce s národními regulačními úřady je nezbytná pro zajištění důvěryhodnosti těchto testů,“ dodal Barroso. Evropská rada pak dle jeho slov zhodnotí výsledky do konce roku 2011, a to na základě zprávy EK.Evropská rada se na dvoudenním summitu v Bruselu zabývala otázkou bezpečnosti jaderných elektráren v Evropě kvůli havárii japonské elektrárny Fukušima I.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Petr Nečas , jaderné elektrárny
Aktuálně se děje
včera
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
včera
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
včera
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
včera
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
včera
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
včera
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
včera
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
včera
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
včera
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
včera
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
včera
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
včera
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
včera
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
včera
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
včera
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
19. června 2026 21:04
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
19. června 2026 19:39
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
19. června 2026 18:26
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
19. června 2026 17:16
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
19. června 2026 16:01
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák