Ministr kultury a někdejší olomoucký primátor Antonín Staněk (ČSSD) nevidí důvod k odstoupení z funkce, ke kterému ho minulý týden vyzvalo několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci. Řekl to dnes novinářům při příchodu na jednání vlády. Důvodem výzvy bylo dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce, na kterou vláda nedávno uvolnila 600 milionů korun. Muzeum umění má už dlouho připravený projekt SEFO od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale z pozice zřizovatele muzea rozhodlo o architektonické soutěži.
"Přece když chci, aby 600 milionů z kapes daňových poplatníků bylo investováno transparentně, tak to není důvod k odstoupení," řekl Staněk.
"Myslím, že je to takový národní folklór. Nejsem ani první, ani poslední ministr, který je vyzýván k odstoupení. Ale vážně, myslím, že jsem první ministr, který je vyzýván k odstoupení za to, že chce téměř 600 milionů korun investovat transparentně na základě nějaké veřejné soutěže," poznamenal ministr.
Otevřený dopis zaměstnanců Muzea umění s požadavkem na Staňkovu rezignaci byl minulý týden adresován ministru kultury i premiéru Andreji Babišovi (ANO). "Ministr kultury Antonín Staněk svými kroky Muzeum umění Olomouc neustále záměrně dehonestuje, eskaluje v něm napětí a nejistotu. Zástupce profesních organizací, uznávané odborníky a zodpovědné zaměstnance muzea, jejichž názory se ministru Staňkovi nehodí, úmyslně uráží," stálo v otevřeném dopise. Zaměstnanci muzea obvinili Staňka z arogantního chování.
Vyjádření ředitele Muzea umění Michala Soukupa k nastálé situaci kolem projektu SEFO, v níž vůbec nejde o neochotu uspořádat architektonickou soutěž. Naopak, muzeum na ní intenzivně pracuje. Ve skutečnosti jde o existenci samotné instituce.https://t.co/eaYaEc3j0C
— Muzeum umění Olomouc (@muzeumumeni) 21. března 2019
SEFO, které muzeum plánuje více než deset let, má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě. Součástí projektu je stavba budovy v proluce vedle Muzea moderního umění. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun. Staněk ale po nástupu do funkce rozhodl, že na stavbu SEFO je třeba vypsat soutěž. Proti jeho záměru se nedávno ohradila řada odborníků, kteří Šépkův návrh podpořili. Soutěž by měla být připravena do začátku dubna.
Muzeum umění opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek, řekl v pátek novinářům Miroslav Leixner, ředitel ministerského odboru interního auditu a kontroly. Vedení Muzea umění Olomouc obvinění z porušení zákona odmítlo.
"Myslím, že je to o tom, aby pan ředitel (Muzea umění Michal Soukup), který v současné době má výsledky veřejnosprávní kontroly, postupoval tak, že v čase provede opatření, která jsou mu doporučena. Myslím, že na základě těch opatření dospěje k závěru, že vypoví stávající smlouvu a můžeme začít od začátku," řekl dnes Staněk.
Související
Exministr kultury Staněk je v zastupitelstvu Olomouce, dnes složil slib
Fajt neuspěl s odvoláním. Výpověď z čela Národní galerie je platná, potvrdil soud
Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , Muzeum umění Olomouc , Ministerstvo kultury , olomouc
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
před 1 hodinou
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
před 3 hodinami
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
před 3 hodinami
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 4 hodinami
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 5 hodinami
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 5 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 6 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 7 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 7 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 7 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 7 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 8 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 8 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 9 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 10 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 11 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 11 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 13 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
Celý svět před časem s napětím sledoval boj britské princezny Kate se zákeřnou rakovinou. Dobře to naštěstí dopadlo, takže manželka prince Williama může s ostatními pacienty sdílet své osobní zkušenosti.
Zdroj: Lucie Podzimková