Nevládní organizace Transparency International (TI) dnes otevřeným dopisem vyzvala vládu, aby iniciovala odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje z funkce. Podle organizace Rafaj narušuje důvěryhodnost úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záležitosti nechtěl blíže vyjadřovat, informace má pouze z médií. Podle něj je vyšetření případu především věcí policie. Počátkem března zasahovali v ÚOHS policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).
"Podle informací, které byly zveřejněny médii, potvrzeny ze strany orgánů činných v trestním řízení a zejména nerozporovány samotnými aktéry, se nalézáme v situaci, kdy se nejvyšší představitel ÚOHS scházel s politiky, lobbisty a zákulisními hráči," uvedla TI.
"Popsané jednání předsedy ÚOHS, který nebyl schopen odolat politickým a ekonomickým tlakům nejrůznějších aktérů, závažným způsobem narušuje důvěru v nezaujatost rozhodování a celkovou důvěryhodnost ÚOHS," napsala organizace.
Obracíme se otevřeným dopisem na Vládu České republiky a jejího předsedu @AndrejBabis, ve kterém blíže popisujeme naše pochybnosti související se správným fungováním @UOHS_CZ.Co konkrétně píšeme si můžete přečíst právě teď zde, nebo na našem webu ?https://t.co/PrYT4YjHD6 pic.twitter.com/7P04C8SOKz
— Transparency International ?? (@Transparency_CZ) 25. března 2019
Podle TI vláda nemusí čekat na výsledek případného soudního řízení, protože zákon jí umožňuje navrhnout odvolání předsedy ÚOHS v momentě, kdy narušuje vážným způsobem důstojnost své funkce nebo narušuje nezávislost úřadu. "Vláda má již teď k dispozici dostatek informací, aby mohla iniciovat odvolání předsedy ÚOHS Petra Rafaje a v rámci svých kompetencí zamezit dalšímu riziku ovlivňování ÚOHS," uvedla TI.
Babiš uvedl, že si dopis přečte a bude se jím zabývat, upozornil ale na to, že o záležitostech kolem ÚOHS má informace pouze z médií. "Jde teď hlavně o policii, aby konala," řekl.
Vláda odvolání šéfa antimonopolního úřadu jen navrhuje, konečné rozhodnutí je na prezidentovi. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru s ČTK už dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by měl být až pravomocný soudní rozsudek.
Policie 7. března zasahovala na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezírá Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. S oběma se kvůli mýtnému scházel místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Podle deníku Právo NCOZ prověřuje kromě mýtného tendru dalších nejméně 20 veřejných zakázek, u kterých mají podezření z manipulace při rozhodování ÚOHS.
Související
Mlsna přijel do sídla ÚOHS, od Rafaje převzal vedení antimonopolního úřadu
Pokuta 10,67 milionů pro OSA platí. Svaz žádal poplatky i za přijímač v pokoji bez hostů
Petr Rafaj (předseda ÚOHS) , ÚOHS , transparency international , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 2 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 4 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 5 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
Letní či dokonce tropické počasí se v Česku očekává již během právě probíhajícího víkendu, ale zásadní změna se nepředpokládá ani v dalších dnech. Na 30 stupňů mají vystoupat teploty i v příštím týdnu, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě