ÚOHS

Tomáš Prouza

Prouza chce po Nekulovi omluvu za to, že z růstu cen vinil obchody

Svaz obchodu a cestovního ruchu požaduje v reakci na výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) omluvu po ministrovi zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL). Podle zástupců svazu opakovaně a neprávem vinil z růstu cen právě obchodníky místo agroholdingů.
Ilustrační foto

ÚOHS nezjistil porušení na trhu s potravinami soutěže, nedoporučil regulaci cen

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v posledních třech měsících šetření v oblasti základních zemědělských produktů a potravin, a to v celé délce dodavatelského řetězce, tedy od zemědělské výroby přes zpracovatele až po maloobchodní prodej. Podrobné výsledky šetření jsou obsaženy ve více než stostránkové zprávě, kterou Úřad rovněž zveřejňuje. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS v květnu zveřejní výsledky kontroly cen potravin

Výsledky kontroly Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), která má zmapovat strukturu trhu a cenový vývoj v celém řetězci od zemědělce až po prodej, budou nejpozději v polovině května. Šetření úřad zahájil sám a oslovil v něm již 200 firem a zabývá se údaji až do roku 2018. Týká se pěti druhů potravin. Na sněmovním zemědělském výboru to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Mlsna.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Agrární komora se obrátila na ÚOHS kvůli diskriminaci výrobků v řetězcích

Agrární komora ČR podala podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli údajné diskriminaci výrobků českých producentů ve prospěch privátních značek obchodních řetězců. Jedná se především o mléko, mléčné výrobky, maso a uzeniny nebo vejce. V obchodech uměle navyšují cenu tradičních výrobků, které jsou totožné s privátními značkami, uvedla dnes komora v tiskové zprávě. 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Sněmovní výbor podpořil zpřesnění podmínek fungování antimonopolního úřadu

Zpřesnění požadavků na fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i na jeho představitele přinese vládní novela, jejíž schválení dnes doporučil Sněmovně hospodářský výbor hlasy všech přítomných členů. Předloha vychází z unijní směrnice s cílem, aby uplatňování vnitrostátních právních předpisů o hospodářské soutěži nevedlo k jinému výsledku než při použití evropského práva. Upravuje také ochranu identity oznamovatelů možného protisoutěžního jednání.
Ilustrační foto

Kdo vydělává na enormní inflaci? ÚOHS zahájí šetření

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude zjišťovat, ve které části dodavatelského řetězce od výrobce až po prodejce nejvíc roste cena potravin. Zaměří se na čtyři základní potraviny, výsledky takzvaného zrychleného sektorového řešení budou k dispozici za několik měsíců. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Neupřesnil, na které potraviny se zaměří. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) bude záležet na tom, jaké potraviny úřad vybere s ohledem na to, jak se zpracovávají.
Ministerstvo vnitra

Ministerstvo vnitra dostalo od ÚOHS pokutu 200 tisíc za smlouvu s Českou poštou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 200.000 korun za smlouvu na provoz a rozvoj systému datových schránek na roky 2018 až 2022. Ministerstvo ji zadalo mimo zadávací řízení, protože chybně aplikovalo výjimku ze zákona. Úřad dnes o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. 
Vrtulník české armády

Soud potvrdil půlmiliardovou pokutu za tendr na vrtulníky

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 550 milionů korun, kterou v roce 2021 vyměřil ministerstvu obrany Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na armádní vrtulníky. ČTK to řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Mimořádnou výši pokuty ovlivnila cena zakázky. Ministerstvo může ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS potrestal stravenkové firmy za kartel. Pokuta činí 280 milionů korun

Antimonoolní úřad potrestal tři stravenkové firmy pokutami v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu. Společnosti Sodexo, Edenred a Up koordinovaly obchodní podmínky pro obchodní řetězce týkající se maximálního počtu stravenek na jeden nákup. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Rozhodnutí není pravomocné, firmy proti němu mohou podat rozklad.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS prošetří možnou kartelovou dohodu provozovatelů čerpacích stanic

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) už obdržel od ministerstva financí podnět, aby prošetřil případnou existenci kartelové dohody provozovatelů čerpacích stanic. Dnes to řekl ČTK mluvčí Úřadu Martin Švanda. Marže na čerpacích stanicích v červenci totiž výrazně vzrostly, zjistilo ministerstvo. Antimonopolní úřad se bude podnětem zabývat.
Ministerstvo vnitra

ÚOHS potrestal vnitro pokutou 800 tisíc korun. Resort koupil zbraně bez tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal ministerstvo vnitra pokutou 800.000 korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad.
Hasiči

Hasiči zvažují správní žalobu kvůli pokutě ÚOHS

Pražský hasičský záchranný sbor (HZS) zvažuje podání správní žaloby proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o pokutě 185.000 za pochybení při uzavírání koncesní smlouvy na služby související s pultem centralizované ochrany (PCO). V daném případě jde o principiální otázku správného výkladu právního předpisu s dopadem do praxe ostatních krajských hasičských sborů, odůvodnil pro ČTK zvažované podání žaloby vedoucí právního oddělení pražských hasičů Jiří Moravec.
Vrtulník, ilustrační foto

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za armádní tendr na vrtulníky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad v tiskové zprávě. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.
Ministerstvo financí

Nejvyšší správní soud vrátil do hry pokutu pro ministerstvo financí

Nejvyšší správní soud (NSS) vrátil do hry pokutu 250.000 korun, kterou uložil v roce 2017 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ministerstvu financí za veřejnou zakázku na další rozvoj Informačního systému Auditního orgánu (ISAO). Rozhodnutí úřadu zrušil Krajský soud v Brně, ÚOHS se rozsudku bránil podáním kasační stížnosti.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

ÚOHS asi nezíská možnost kontrolovat mobilní telefony podnikatelů

Sněmovna asi neumožní Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) získávat údaje z telefonů podnikatelů, které prověřuje. Vláda tuto změnu chtěla prosadit se zavedením evropského kodexu pro telekomunikace. Proti se už v dnešním úvodním kole projednávání postavili poslanci opozice i vládní koalice. Návrh nyní posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

Ministři zemí EU definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic

Ministři členských zemí Evropské unie v pátek v Bruselu definitivně schválili nový Kodex schengenských hranic, který stanovuje pravidla pro řízení vnitřních a vnějších hranic a kontrolu osob překračujících tyto hranice. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy