Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Fiala byl na vysoké ceny másla dotázán v pořadu deníku Blesk, kde se zastal zemědělců, kteří podle jeho slov nejsou na vině. "V žádném případě. Tentokrát za to určitě nemůžou zemědělci," konstatoval s tím, že je třeba, aby stát zkontroloval roli potravinářů a prodejců. V této souvislosti si rýpl do Agrofertu.

"Já fakt nechci žít v socialismu. A všechny tyhle rady převlečených socialistů, jak máme zasahovat do ceny, zásadně odmítám. Trh to musí řešit. Bohužel tady ale trh není. Trh tu ovládají tři silní hráči včetně Agrofertu pana Babiše a jeho kamarádů a prostě jsou to jakési oligopoly," prohlásil premiér. 

Babišova reakce samozřejmě přišla. Fiala podle něj blábolil, lhal a potvrdil, že nerozumí ekonomickým věcem. "Nebyl by za hlupáka, kdyby si zjistil, že 60 % másla se do Česka dováží a největším tuzemským výrobcem je Madeta. Celá skupina Agrofert má podíl jen 8 %, takže na cenu másla nemůže mít žadný vliv. Antibabišismus vám zatemňuje mozek, pane premiére," napsal na síti X.

Tam výměna názorů pokračovala, když lídr ODS předložil výsledky šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v nichž jsou zmíněny společnosti z Agrofertu. Předseda hnutí ANO ho posléze označil za klauna. "Víte vůbec, že píšete o mléku, a ne o másle? A víte, že z mléka se vyrábí kromě másla třeba jogurty, sýry nebo se dokonce i pije? O másle se v tom článku (kde jsou tedy rok a půl staré údaje) píše také, ale spletl jste si pasáž," dodal Babiš.

Fialou zmíněný antimonopolní úřad se mezitím začal cenami másla zabývat. Potvrdil to v tiskové zprávě po čtvrtečním jednání předsedy ÚOHS Petra Mlsny s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL), ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) a představiteli České obchodní inspekce i Státní zemědělské i potravinářské inspekce. Hlavním tématem byla situace na trhu s potravinami.

Mlsna konkrétně potvrdil, že úřad se zabývá přijatým podnětem na vývoj cen másla od Svazu obchodu a cestovního ruchu, kterým se zabývá. Předseda úřadu této souvislosti uvítal, že bude možné získat data od Ústavu pro zemědělskou statistiku a informatiku, které porovná s daty zjištěnými z trhu. Výsledky mají být k dispozici na počátku příštího roku.

Předseda ÚOHS připomněl, že výrobu a prodej másla prověřoval úřad loni na jaře, kdy konstatoval, že trh výroby másla je středně koncentrovaný, působí na něm čtyři soutěžitelé, přičemž žádný z nich nemá dominantní postavení. Struktura tohoto trhu je v nynější době stále stejná. "U těchto komodit je však potřeba zohledňovat import do České republiky a jeho vliv na cenotvorbu v obchodních řetězcích," píše se ve zprávě.

Související

Máslo, ilustrační foto

Je lepší máslo, nebo margarín? Dilema lze vyřešit šalamounsky

Zda je lepší máslo nebo margarín, se podle odborníka Pavla Suchánka z Fóra zdravé výživy nedá jednoznačně říct. Obecně je podle něj dobré tuky střídat. Při konkrétním doporučení záleží na věku, složení stravy a aktuálním zdravotním stavu, řekl v rozhovoru s ČTK Suchánek. Výhodou margarínů na namazání je podle něj nižší energetická hodnota, navíc mohou také obsahovat ve vyšším podílu prospěšné omega3 mastné kyseliny, nevýhodou oproti máslu je méně výrazná chuť. V západní Evropě se proto podle Suchánka prosazuje trend takzvaných směsných tuků.
máslo

Máslo se prodává víc než margarín, trendem je české a bez laktózy

Zatímco v roce 1989 průměrná roční spotřeba másla na jednoho Čecha přesahovala devět kilogramů, od té doby se podle Českého statistického úřadu snížila zhruba o polovinu. Rostlinného tuku před 30 lety jeden Čech spotřeboval průměrně 2,4 kilogramu, v 90. letech se tato hodnota zvýšila na zhruba 3,5 kilogramu a doposud vzrostla jen mírně. Prodeje másla podle prodejců rostou. Zákazníci podle nich dávají přednost českým značkám před dovozem ze zahraničí, prodeje margarínu stagnují. Trendem jsou bezlaktózová, bio másla nebo másla z kozího mléka.

Více souvisejících

máslo ceny potravin Petr Fiala (ODS) Andrej Babiš ÚOHS

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Rusko podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu

Rusko v pátek podniklo masivní letecký útok na Ukrajinu, při kterém použilo desítky řízených střel a dronů. Útoky se zaměřily na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, jak uvedl ministr energetiky Herman Haluščenko na svém Facebooku. Uvedl to server The Guardian.

před 41 minutami

Sýrie, ilustrační foto

Syrské márnice vypráví příběhy o drsném týrání a mučení

Uvnitř márnice nemocnice Mujtahid v Damašku je k vidění scéna, která mrazí do morku kostí. Pohmožděná a zmučená těla obětí představují nepopiratelný důkaz brutality režimu syrského diktátora Bašára al-Asada, který byl nedávno svržen. Zoufalé rodiny sem proudí v naději, že najdou odpověď na otázky, které je sužují dlouhá léta: Kde jsou jejich blízcí?

před 2 hodinami

včera

včera

Afghanistán, ilustrační foto

Ve stínu nemohoucího Brežněva. O intervenci v Afghánistánu se v Moskvě rozhodlo před 45 lety

Sovětská vojenská intervence v Afghánistánu měla být rychlou a z globálního hlediska nepříliš významnou akcí. Ve skutečnosti podstatně ovlivnila vývoj světové politiky. Moskevské vedení o ní definitivně rozhodlo před 45 lety, na schůzi politbyra komunistické strany 12. prosince 1979. Zpětný pohled na její průběh odhaluje nejen to, jakým způsobem se na přelomu 70. a 80. let jednalo v Kremlu o zásadních bezpečnostních a mezinárodních záležitostech, ale může vést také k zamyšlení nad některými aktuálnějšími otázkami. 

včera

Ilustrační foto

Proč se nedaří zastavit změny počasí? Na vině je nejen Trump a krajní pravice

Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra varuje, že svět čelí nejen zhoršujícím se klimatickým podmínkám, ale i „geopolitické zimě“. Podle něj se současné politické prostředí stává stále složitějším pro prosazování klimatických cílů Evropské unie. Vliv má návrat Donalda Trumpa na politickou scénu, vzestup krajní pravice v Evropě a rostoucí skepticismus vůči zeleným politikám v rámci samotné EU.

včera

Gaza

Neúnosné podmínky v Gaze: Zima přináší zoufalství a boj o přežití

V Pásmu Gazy, kde se desetitisíce lidí uchylují na exponované středomořské pobřeží, se tvrdá zima stává noční můrou pro ty, kteří ztratili své domovy. Místní obyvatelé, zbaveni základních potřeb, čelí drsným podmínkám v provizorních přístřešcích, zatímco teploty klesají a bouře ničí jejich už tak skromné zázemí.

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

NATO se musí připravit na válku, vyzval Rutte

Generální tajemník NATO Mark Rutte varoval, že aliance není připravena na hrozby, kterým bude čelit v příštích letech, a zdůraznil potřebu zásadní změny v přístupu k obraně. Podle něj je Rusko připraveno na dlouhodobou konfrontaci s Ukrajinou i se státy NATO, a to vyžaduje výrazné zvýšení obranných výdajů a modernizaci vojenské produkce.

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden udělil největší milosti v historii USA

Joe Biden, prezident Spojených států, provedl dosud největší jednorázový akt prezidentské milosti, když zmírnil tresty téměř 1 500 lidem a omilostnil dalších 39 osob odsouzených za nenásilné trestné činy. Tento krok, oznámený Bílým domem, má za cíl pomoci rodinám, posílit komunity a podpořit reintegraci těch, kteří již prokázali svou rehabilitaci.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Spása Francie, nebo její zhouba? Marine Le Pen stojí před klíčovým rozhodnutím

Marine Le Pen, dlouholetá lídryně krajní pravice ve Francii, se nachází na klíčovém rozcestí své politické kariéry. V posledních týdnech si musela vybrat mezi tím, zda bude nadále působit jako disruptivní síla schopná otřást francouzskou politikou, nebo zda bude pokračovat v kultivování své mainstreamové image, která je nezbytná pro dosažení prezidentského úřadu v roce 2027.

včera

včera

Donald Trump

Časopis Time vybral osobnost roku 2024. Neuspěla vévodkyně Kate ani Elon Musk

Donald Trump se stal osobností roku časopisu Time již podruhé. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2024 byl oceněn za svou schopnost zorganizovat „historický comeback“, za přetvoření politické krajiny USA a za výraznou proměnu amerického prezidentského úřadu i role Spojených států na světové scéně.

včera

včera

Donald Trump

Přátelství USA a Ruska je vyloučeno. Trump to dal Putinovi jasně najevo

Donald Trump, bývalý a čerstvě zvolený prezident Spojených států, vyvolal pozornost svým nedělním prohlášením na sociální síti Truth Social, kdy komentoval pád režimu Bašára al-Asada v Sýrii. Trump ostře kritizoval roli Ruska, klíčového podporovatele Asada, a zdůraznil, že „Rusko nemělo být v Sýrii vůbec přítomno.“

včera

včera

Dan Jørgensen

Rusko už nebudeme potřebovat. Připravme se na to, vyzval nový evropský komisař

Dan Jørgensen, nový evropský komisař pro energetiku, oznámil, že jeho hlavní prioritou je připravit plán, který definitivně přeruší veškeré energetické vazby Evropské unie na Rusko. Ve svém prvním rozhovoru od nástupu do funkce pro Politico varoval, že úsilí EU o odstřižení od ruských energetických zdrojů stagnuje a je třeba znovu získat dynamiku.

včera

EU zvažuje, že bude financovat válku na Ukrajině ruskými penězi

Kaja Kallasová, nová vysoká představitelka EU pro zahraniční věci, uvedla, že miliardy eur z ruských státních prostředků zmrazených v Evropské unii by měly být využity na pomoc Ukrajině. Podle ní má Ukrajina legitimní nárok na odškodnění za škody způsobené ruskou agresí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy