"Dost bylo konfidenta Vodičky." České Budějovice odmítly nadále dotovat ČSBS

České Budějovice jsou dalším městem, které odmítlo dotovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Rozhodli o tom v pondělí městští radní. České Budějovice loni podpořily svaz 10.000 korunami a stejnou dotaci mu chtěly dát i letos. Podle náměstka českobudějovického primátora Tomáše Bouzka (TOP 09) se s ČSBS pojí mnoho kontroverzí. Oznámil to novinářům v tiskové zprávě.

"Osobně považuji za důležité vyslovit touto cestou nesouhlas s postoji této kontroverzní organizace. Důvodem je nejen vedení svazu včetně jeho předsedy, konfidenta Veřejné bezpečnosti Jaroslava Vodičky, ale i neprůhlednost hospodaření. Vůbec se nedivím, že se za svaz stydí řada jeho členů. Vzpomeňme jen na symbolické vystoupení lidických žen z jeho řad," uvedl Bouzek. Dodal, že město také svazu zrušilo dlouholetý souhlas s užíváním znaku Českých Budějovic.

Kromě jihočeské metropole odmítla podpořit ČSBS i jiná města, například Hradec Králové nebo Jihlava. Plzeň dotaci pro svaz výrazně snížila. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zase odmítl převzít záštitu nad akcí ČSBS.

Samosprávy kritizují kroky celostátního vedení svazu, jako je třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který za revoluce v roce 1989 zasahoval jako policista proti demonstrantům.

Související

Racek, ilustrační fotografie.

V Českých Budějovicích uhynuly u rybníků desítky racků kvůli ptačí chřipce

V Českých Budějovicích uhynuly tento týden desítky racků u Vrbenských rybníků. Vyšetřením se u nich potvrdil výskyt ptačí chřipky, sdělil dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde o čtvrtý případ této nákazy v zemi. Ve čtvrtek se prokázala také u hromadného úhynu racků na Kroměřížsku. Masivní úhyn racků způsobený ptačí chřipkou zaznamenali veterináři v uplynulých dnech i na Hodonínsku a Kladensku.
Ústí nad Labem

Bez ustaveného zastupitelstva zůstává jen pět statutárních měst

Ustavující zasedání městských zastupitelstev bude mít po dnešku za sebou 22 z 27 statutárních měst v ČR. Je mezi nimi i Ústí nad Labem, kde dohodu o vzniku magistrátní koalice uzavřeli politici těsně před jednáním. Koaliční smlouvu dnes podepsali také v Jihlavě a Jablonci nad Nisou. Nejistota ohledně podoby magistrátní koalice trvá v Praze a Hradci Králové. Starostu má i Vsetín, kde byl do čela města po pěti letech opět zvolen Jiří Čunek (KDU-ČSL). V Moldavě na Teplicku se budou muset volby opakovat. Podle soudu tam volili i lidé, kteří neměli právo hlasovat.

Více souvisejících

české budějovice Český svaz bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička (ČSBS)

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy