Praha - Petice policejních a hasičských odborářů, kterou podepsalo více než 35 tisíc lidí, ještě není důvodem k odvolání ministra vnitra Radka Johna (VV). Nelze ji ale bagatelizovat, prohlásil v úterý po setkání se šéfem policejních odborů Milanem Štěpánkem premiér Petr Nečas (ODS).
Šéf Nezávislého odborového svazu PČR se s Nečasem setkal, aby mu petici předal. Petici iniciovali představitelé odborů zastupujících zaměstnance bezpečnostních složek státu. Požadují v ní odvolání ministra vnitra Johna, který podle nich hasičům a policii nezajistil peníze na platy a provoz, čímž ohrozil jejich fungování."O tom, kdo bude a kdo nebude ministrem, nerozhodují hlasování odborářů," upozornil Nečas. Petici, pod kterou se podepsalo 35 tisíc lidí, z toho 25 tisíc policistů, ale podle něj nelze bagatelizovat."Různé náznaky ukazují, že v bezpečnostních složkách nefunguje komunikace mezi vedením a sborem," uvedl Nečas. Hodlá se proto v nejbližší době sejít na schůzce s ministrem Johnem a zástupci hasičských a policejních odborů.Jejich šéf Štěpánek v úterý prohlásil, že Nečasovi představil skutečné důvody petice. "Není to jen finanční situace, ale především špatné vnitřní předpisy i celkový přístup," uvedl Štěpánek. Petice podle něj nebyla jen politickým gestem, ale chtěla poukázat na reálný problém. Odboráři namítají, že John nemá o řízení policie a ostatních bezpečnostních složek ani ponětí a svými nekoncepčními kroky prohlubuje krizi a ohrožuje budoucnost. Jako příklad uvedli ministrova loňská ujišťování, že policii v souvislosti s úspornými opatřeními a krácením příjmů a výhod opustí zhruba 1400 lidí, což nikterak nevybočuje z běžné fluktuace. "K dnešnímu dni však odešlo 2600 policistů," poznamenal Štěpánek.Ministr John v pondělí kritiku odborů odmítl jako nekonstruktivní.Kromě desítek tisíc policistů podpis pod petici přidaly více než čtyři a půl tisíce hasičů a také 215 zaměstnanců ministerstva vnitra.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Klidný život bez finančních starostí: Výhodné pojištění odpovědnosti
včera
Změna času se v EU řeší už osm let. Europoslanci jsou pro konec střídání
včera
Vražda v Prachaticích objasněna. Cizinec byl opilý
včera
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
včera
Babiš se rozčílil kvůli cenám na benzinkách. Problém má se dvěma firmami
včera
Padlo obvinění v případu vraždy dítěte v Praze. Hrozí výjimečný trest
včera
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
včera
Rakušan opět neuspěl ve volbě místopředsedy Sněmovny. Zřejmě naposledy
včera
Ostuda pro český fotbal před baráží. Řeší největší korupční skandál v historii
včera
Fico je vyšetřován pro podezření z vlastizrady, tvrdí slovenský politik
včera
Polsko začne v reakci na válku v Íránu zastropovat ceny paliv a razantně sníží daně, oznámil Tusk
včera
Maduro se vrací před soud. Chce přesvědčit soudce, aby zrušil jeho obžalobu
včera
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
včera
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
včera
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
včera
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
včera
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
včera
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
včera
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
včera
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
Americký viceprezident JD Vance se chystá na návštěvu Maďarska, která se uskuteční jen několik dní před tamními parlamentními volbami. Podle interního dokumentu ministerstva zahraničí, který získal server Politico, je cesta do Budapešti naplánována na 7. a 8. dubna. Cílem této mise je vyjádřit podporu znovuzvolení premiéra Viktora Orbána. Samotné hlasování v Maďarsku proběhne 12. dubna.
Zdroj: Libor Novák