Praha - Ministerstvo dopravy v tuto chvíli fakticky řídí první náměstek Radek Šmerda, kterému ministr v demisi Vít Bárta (VV) předal své pravomoci. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil mluvčí rezortu Jakub Ptačinský.
"Pan Bárta na úřad ještě čas od času dochází, vyřizuje tu ale jen administrativní záležitosti typu vrácení notebooku nebo vyklizení kanceláře," uvedl Ptačinský s tím, že Bártovým motivem je oddělení vlivu Věcí veřejných od ministerstva.
"V nastaveném směru se nic nemění, jenom se ministr dopravy rozhodl nezasahovat do věcí víc, než je nezbytně nutné," řekl mluvčí rezortu a doplnil, že zmíněné nezbytnosti jsou například konzultacemi, které souvisí s předáním pravomocí. Bárta nedorazil už ani na středeční zasedání kabinetu.
Demisi na post ministra dopravy Bárta oznámil v pátek jako reakci na informace médií, že měl jít do politiky pro získání většího podílu z veřejných zakázek pro bezpečností agenturu ABL, kterou do usednutí do vlády řídil. Premiér Petr Nečas (ODS) jeho krok ještě ve stejný den kvitoval a označil jako nezbytný, demisi, kterou v pondělí přinesl prezidentovi Václavu Klausovi, ale hlava státu ještě nepřijala.
Související
Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání
Exministra Bártu definitivně osvobodil soud v kauze vynesení odposlechů BIS
Aktuálně se děje
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
včera
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
včera
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
včera
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
včera
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
včera
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
včera
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
včera
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
včera
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
včera
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
včera
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
27. července 2026 22:03
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
27. července 2026 21:17
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
27. července 2026 20:45
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
Zejména senioři by se měli mít na pozoru. Už za několik dní totiž může některým z nich vypršet platnost občanského průkazu, což je samozřejmě mimořádně důležitý doklad. Upozornilo na to ministerstvo vnitra.
Zdroj: Jan Hrabě