Městský soud v Brně se začne na začátku září zabývat žalobou kanceláře prezidenta republiky na bývalého radního Brna-středu Svatopluka Bartíka (za Žít Brno).
Bartík v roce 2017 napsal na facebooku, že prezident Miloš Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Hrad jej za tvrzení zažaloval. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požaduje po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun. Bartík ČTK řekl, že se k věci zatím nebude vyjadřovat.
Žalobu soud obdržel už v listopadu 2017, od konce loňského června byl ale spor na žádost Hradu přerušený, dokud se nevyřeší trestní oznámení Hradu pro podezření z pomluvy, které v téže záležitosti na Bartíka také podal. Policie věc loni v prosinci odložila, Hrad si na to neúspěšně stěžoval u dozorujícího státního zástupce.
Městský soud na konci února rozhodl, že bude v občanskoprávním řízení pokračovat, proti čemuž se Hrad odvolal. Zeman se totiž obrátil na tehdejšího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), který jeho podnětu vyhověl a v souvislosti s odložením trestního oznámení podal stížnost pro porušení zákona.
Podle ministra nebyly splněny zákonné podmínky k odložení trestního oznámení. Brněnský krajský soud ale mezitím usnesení městského soudu o pokračování řízení potvrdil. Městský soud tak nařídil první jednání na 4. září.
Bartíkova tvrzení se objevila na internetu několik měsíců před lednovými prezidentskými volbami, v nichž Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost právo na informace o jeho zdravotním stavu. Hrad i Zemanův lékař tehdy tvrzení o rakovině rezolutně odmítli. Na Bartíka se pak snesla kritika a on svá tvrzení z internetu stáhl.
Související
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Chybovali Pavel i Macinka, domnívá se exprezident Zeman
Miloš Zeman , Svatopluk Bartík , prezident čr , soudy , Brno
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 46 minutami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 2 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 2 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 2 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 3 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 6 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 6 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 9 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě