Největší debakl pro Babiše a Česko? To, co se stalo v Bruselu, prý Čechům pořádně zavaří

Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu na kterém se rozhodovalo o novém obsazení klíčových funkcí ve vedení unijních institucí. K výsledkům jednání jsou ovšem kritičtí bývalí čeští europoslanci, podle kterých Česko i Visegradská čtyřka utrpěly debakl.

Zástupci členských zemí v Bruselu vybírali kandidáty do vedení jednotlivých institucí. Předsedkyní Evropské komise by se mohla stát německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Šéfem unijní diplomacie má být španělský socialistický politik Josep Borrell. Poslanci Evropského parlamentu dnes budou také vybírat předsedu, favoritem volby bude italský socialista David-Maria Sassoli.

Evropskou radu povede  belgický premiér Charles Michel. Evropskou centrální banku (ECB) vůbec poprvé povede žena - dosavadní šéfka Mezinárodního měnového fondu Francouzku Christine Lagardeová.

Velmi kritický je k výsledkům někdejší místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD). „Česká republika a celá Višegradská čtyřka utrpěly včera v Bruselu největší evropský politický debakl ve své historii. Svojí zatvrzelostí a neschopností uzavřít výhodný kompromis dosáhly stavu, kdy v novém obsazení špičkových míst v evropských institucích nebudou poprvé mít ani jednoho zástupce!!“ varuje na sociálních sítích Rouček.

Nepomohl si prý ani české premiér Andrej Babiš. „Odstranit Franse Timmermanse z vedení Evropské komise se mu nepodařilo. Naopak si nyní může být jistý, že i nová Komise si na jeho dotační kšefty v Evropě a konflikty zájmů řádně a důkladně posvítí,“ varuje sociální demokrat.

Ostře hodnotí výsledky jednání také Pavel Telička, který také působil na postu místopředsedy europarlamentu. „Premiér Babiš povýšil na summitu EU pokryteckou solidaritu s Orbánem a posedlost Timmermansem u postu předsedy EK na politiku. Velmi úzký a povrchní pohled. Výsledkem je, bohužel, prohra ČR. Bez promyšlené a konstruktivní politiky a rozumných spojenců to v EU nejde,“ varuje.

CR bude mít skoro určitě místopředsedu EP. To je dobre - pro domo. Podstatne pro vliv však je, aby Češi byli v nejužším vedení frakci, kde se děla skutečná politika.

— Pavel Telička (@Telicka) 3. července 2019

Dodal, že Babišovo chování v EU analyzuje. „Věřte mi, že bych mu rád jednou pogratuloval k postupu a výsledku. Přes veškeré názorové rozdíly. Ale ono to fakt nejde, nedává mi sebemenší šanci. Budu čekat dál,“ posteskl si Telička.

„Timmermans není můj šálek kávy, ale zkušený diplomat se vztahem ke střední Evropě, slyší na argumenty, umí kompromisy, integračně vyvážený, stojí za lepší regulací. Michel v zásadě opak. V4 dále nabývá punc Orbánových zbrojnošů, kteří jen okopávají,“ vysvětluje Telička, co se v Bruselu děje.

Před novým vedením evropských institucí varuje i bývalý europoslanec Petr Ježek. „Tak si Visegrád vybojoval federalistku na post předsedkyně Evropské komise a zastánce migrační solidarity otevírajícího otázku setrvání Visegrádu v Schengenu do funkce předsedy Evropské rady. Pyrrhovo vítězství ode dneška Orbán-Kaczyńského,“ varuje politik.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

Více souvisejících

EU Andrej Babiš Česká republika visegradská čtyřka Pavel Tělička Libor Rouček Petr Ježek (europoslanec) evropská komise Evropská rada

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy