Prahu navštívil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který jednal se svým českým protějškem Tomášem Petříčkem (ČSSD). Jedním z témat byl i případný přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. A to nadzvedlo ze židle mluvčího prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka.
Palestinské vedení se údajně neobává, že by Česko uznalo Jeruzalém jako hlavní město Izraele. O to usiluje například prezident Miloš Zeman. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí přiznal, že Zemanovy názory na věc zná, přesto jej prý ale Petříček ujistil, že se něco takového nestane.
„Byli jsme ujištěni, že Česká republika svůj postoj nezmění a že se bude držet stanoviska EU, mezinárodního společenství a také mezinárodního práva. Nemáme žádný důvod zpochybňovat tyto závazky, a proto chceme naše budoucí bilaterální vztahy budovat na základě vzájemné důvěry," dodal v rozhovoru pro ČTK Málikí.
Sám Petříček k jednání s šéfem palestinské diplomacie na twitteru dodal: „Ministra Malkího jsem ujistil, že ČR bude i nadále aktivní v oblasti rozvojové spolupráce s Palestinou. Do budoucna máme v úmyslu využívat modernější nástroje. Budeme klást větší důraz např. na provázání obchodních aktivit s rozvojovým potenciálem.“
Svými slovy ale naštval například hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Mohu skálopevně ujistit ministra skorovdemisi Petříčka, že může ujišťovat jak chce, ale nezmění nic. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout českou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma!“
Související
Petříček a Buzková opouští po zvolení Maláčové Sociální demokracii
ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka
Tomáš Petříček , Jiří Ovčáček , Miloš Zeman , Izrael , palestina , Jeruzalém
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě