Poslanec a místopředseda ODS Martin Baxa okomentoval odchod ministra kultury Antonína Staňka z funkce. Podle vyjádření poslance, však působení ministra neprovázely jen kontroverze ohledně odvolávání čelních představitelů významných kulturních institucí, ale také neschopnost resort úspěšně vést a prezentovat.
Odchod ministra poznamenala především neochota prezidenta Zemana přijmout Staňkovu demisi a jmenovat jeho nástupce, čímž prezident vyvolal ústavní a vládní krizi. Podle Baxy však byl Staněk velmi neúspěšným ministrem, jelikož pro svůj resort příliš neudělal. Za malou aktivitu byl kritizován i z řad ČSSD.
„Roční působení Antonína Staňka v čele ministerstva kultury lze považovat za jednoznačně neúspěšné. Ukázalo se, že pan ministr nebyl pro řízení rezortu kompetentní a problémům české kultury nerozuměl. Především v době obrovského růstu příjmů státního rozpočtu nedokázal získat pro svůj rezort žádné peníze navíc, které by alespoň částečně zmírnily hluboké podfinancování české kultury. V prosinci 2018 dokonce hlasoval ve Sněmovně proti návrhům na posílení rozpočtu svého ministerstva,“ napsal v komentáři na stránkách Občanské demokratické strany Baxa.
Staňkovi se nepodařilo ani pokročit v přípravě důležitých zákonů. „Antonín Staněk ani nezvládl předložit klíčové návrhy zákonů, především památkový zákon nebo zákon o veřejnoprávních institucích v kultuře. Nekompetentnost Antonína Staňka se projevila i v destabilizačních zásazích proti klíčovým národním kulturním institucím,“ zkritizoval odstupujícího ministra opoziční poslanec.
V přívalu obskurností od Babiše a Staňka na dnešní tiskovce možná trochu zapadla opravdu skandální zpráva: Staněk v posledních hodinách(!) v úřadu vypsal bez jakékoli konzultace s odborníky konkurz na ředitele Národní galerie. Najde-li se nějaký ministr kultury, musí toto zrušit!
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) July 31, 2019
Na sociální síti Twitter pak přidal ještě jeden kritický komentář. „V přívalu obskurností od Babiše a Staňka na dnešní tiskovce možná trochu zapadla opravdu skandální zpráva: Staněk v posledních hodinách(!) v úřadu vypsal bez jakékoli konzultace s odborníky konkurz na ředitele Národní galerie. Najde-li se nějaký ministr kultury, musí toto zrušit!“
Související
Většina zástupců české kultury uvítala zvolení Pavla novým prezidentem
Baxa neřekl, zda vláda letos zvýší rozpočet na filmové pobídky
Martin Baxa , Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , Ministerstvo kultury
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 1 hodinou
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 2 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 3 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 4 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 4 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 5 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 7 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
včera
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
včera
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
včera
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu oznámil, že se Izrael oficiálně připojí k nově vznikající „Radě míru“, kterou z iniciativy amerického prezidenta Donalda Trumpa ustavuje Bílý dům. Přestože Netanjahuův úřad ještě nedávno složení výkonného výboru této organizace ostře kritizoval, nakonec převážil zájem na úzké spolupráci s Washingtonem při poválečné správě Pásma Gazy.
Zdroj: Libor Novák