Antonín Staněk (ČSSD) včera skončil na postu ministra kultury. Jeho odvolání je prý vyústěním boje v ČSSD. Dal tak za pravdu premiéru Andreji Babišovi, který podobná slova pronesl před pár dny.
Staněk v rozhovoru pro Právo odmítl, že by mezi ním, šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a prezidentem Milošem Zemanem existovala dohoda o odvolání šéfa Národní Galerie Jiřího Fajta. Hamáček podle něj o všem věděl a před Fajtovým odvoláním měl od Staňka k dispozici informace, že pro tento krok existují závažné důvody.
„Nespekuloval jsem, jestli to bude před Velikonocemi, nebo ne. Bylo jasné, že se to neobejde bez vřavy, tak jsme byli společně u pana premiéra, že toto chystáme. Takže nejde o dohody, ale o informování o mém kroku, který respektovali. Pana prezidenta do toho nezatahujme. Dohoda s ním o tom v žádném případě nebyla. Personální otázky jsou plně v kompetenci ministra,“ tvrdí Staněk.
Promluvil o to tom, že řízením rezortu byl pověřen náměstek René Schreier. „Kdybych ho nejmenoval, nic by se nestalo. Mám pocit, že se z toho dělá větší aféra, než je. Vláda nezasedá, není proč koho delegovat,“ myslí si Staněk.
Rozhodoval se prý ale pečlivě a došel k názoru, že když je prioritou jednání o rozpočtu, pověří vedením ministerstva náměstka pro řízení ekonomické sekce. „Byl i na vnitrostranickém setkání ohledně našich požadavků na rozpočet. Kdybych tu byl, věnoval bych sám devadesát procent času jednání o rozpočtu. Je to pragmatické rozhodnutí. Kdo v tom hledá politický vliv, je mimo,“ vysvětluje politik.
Na závěr pak shrnul své působení na ministerstvu. „Možná jsem byl trochu naivní, když jsem si říkal, že když budu slušný, otevřený, poctivý a měřit všem stejně, bude to vnímáno jako žádoucí. Poznal jsem, že tomu tak není,“ posteskl si.
Související
Exministr kultury Staněk je v zastupitelstvu Olomouce, dnes složil slib
Fajt neuspěl s odvoláním. Výpověď z čela Národní galerie je platná, potvrdil soud
Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) , Ministerstvo kultury , René Schreier , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 1 hodinou
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 2 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 2 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 3 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 4 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 5 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 6 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 7 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 8 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
Útoky Spojených států z posledních hodin podle íránského ministerstva zahraničí prakticky zlikvidovaly platnost dosavadního příměří. Teherán označil americké vojenské akce za nezákonné a kriminální, přičemž zdůraznil, že vedle zjevného porušení Charty OSN a základních pravidel mezinárodního práva ohledně národní suverenity tyto údery učinily dohodu o příměří z 8. dubna fakticky bezvýznamnou.
Zdroj: Libor Novák