Praha - Opakované přestupky zaznamenávat do centrálního registru přestupků, posuzovat je jako trestný čin a odměňovat' je alternativními tresty. Po pátečním setkání se zástupci Svazu měst a obcí ČR vyslovil tuto úvahu předseda vlády Petr Nečas (ODS).
Starostové s premiérem v pátek probírali situaci na Šluknovsku, které v posledních týdnech plní titulní stránky novin v souvislosti s vyhrocenou bezpečnostní situací. Nečas po schůzce novinářům znovu zopakoval, že v současnosti je nejdůležitější v problematických oblastech Česka nutné zajistit veřejný pořádek a bezpečnost. Policie by proto podle něj měla také trvale posílit některá svá konkrétní oddělení.Nečas se se zástupci měst a obcí shodl, že je nutné zavést centrální registr přestupků. "Budeme se muset vážně zamyslet nad tím, když někdo opakovaně a soustavně páchá nějaký přestupek, pokuty jsou od něj nevymahatelné a v mnoha ohledech se veřejné moci vysmívá," sdělil.Za určitých okolností by se tak mohl člověk, opakovaně páchají přestupek, dočkat podle premiéra skutečného trestu. "Úvaha o tom, že za určitých okolností opakovaný a soustavně obnovovaný přestupek by mohl být posuzován jako trestný čin a například trestán alternativním obecně prospěšných prací je správná úvaha," řekl Nečas s tím, že je vláda připravena na takovém návrhu se starosty pracovat.
Předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek (ODS) po setkání s premiérem řekl, že pro starosty možná překvapivě nepředstavují jediným problémem v poslední době často zmiňované takzvané vyloučené lokality s převahou nepřizpůsobivých lidí. Problémem jsou podle jeho slov pro města a obce také nejrůznější ubytovny, ve kterých přespávají zahraniční dělníci.Jiránek uvedl, že cizinci sice nepobírají sociální dávky jako lidé ve vyloučených lokalitách, ale obce nemají vůbec přehled o tom, kolik jich v ubytovnách bydlí. "Podle našeho názoru hygienické a zejména požární hledisko je velmi důležité a domníváme se, že tam zřejmě bude muset dojít ke změně legislativy tak, aby získaly některé státní orgány možnost, jak zjistit, kolik těch osob tam ve skutečnosti je," konstatoval.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 1 hodinou
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
včera
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
včera
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
22. března 2026 21:51
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
Norská korunní princezna Mette-Marit v novém rozhovoru vysvětlila, proč udržovala styky s americkým finančníkem a sexuálním delikventem Jeffrey Epsteinem. Členka královské rodiny mluví o jeho manipulaci. Princezna zároveň převzala odpovědnost za své chování.
Zdroj: Lucie Podzimková