Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) se rozhodl odvolat z vedení elektrárenské společnosti ČEZ Martina Romana. Uvedl to ve středu server lidovky.cz, pro Mediafax mluvčí vlády Jan Osúch dodal, že Roman odchází na vlastní žádost.
"Mohu pouze potvrdit, že pan Roman odchází na vlastní žádost," uvedl Osúch. "Žádný bližší komentář k tomu nyní nemohu poskytnout," doplnil.
Roman by měl podle serveru lidovky.cz skončit v nejbližších dnech, nejpozději do jednoho týdne. Redaktorka Lidových novin Lenka Zlámalová ve středu večer v ČT uvedla, že Roman ve čtvrtek podá rezignaci. "Předseda vlády se v minulých týdnech rozhodl, že vymění generálního ředitele a předsedu představenstva ČEZ. Chce, aby se nový šéf elektrárenské společnosti plně soustředil na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Martin Roman se přesune do čela dozorčí rady. Novým generálním ředitelem se stane současný výkonný ředitel Daniel Beneš," řekl Lidovým novinám zdroj z okolí premiéra.
„Před několika měsíci jsem oznámil panu premiérovi, že bych chtěl skončit jako předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Pan premiér mě požádal, zda bych mohl své dlouholeté zkušenosti zúročit jako předseda dozorčí rady. Tuto nabídku jsem přijal," řekl pro Lidové noviny Martin Roman. Roman se narodil v Havířově v roce 1969, vystudoval právnickou fakultu University Karlovy. V polovině 90. letech pracoval ve vedení společností Janka v Praze-Radotíně a Janka Final. V roce 1995 se stal na dva roky členem představenstva Banky Haná. V roce 2000 Martin Roman odešel z firem Janka a stal se generálním ředitelem strojíren Škoda Holding. Post generálního ředitele ČEZ zastává od roku 2004. Dosavadní výkonný ředitel ČEZu Daniel Beneš, který by měl po Romanovi převzít vedení společnosti, se narodil roku 1970. Vystudoval Strojní fakultu Vysoké školy báňské - Technické university v Ostravě a Brno International Business School - Nottingham Trent University. Podle webu ČEZu v letech 1993 - 1997 působil jako vedoucí odbytu ve společnosti Bohemiacoal, poté jako ředitel společnosti Hedviga Group. V letech 2000 až 2004 byl ředitelem závodu TCHAS, předního importéra a obchodníka s palivy v České republice. Od roku 2004 nastoupil do pozice ředitele úseku Nákup společnosti ČEZ. Od roku 2006 byl na pozici ředitele Divize Správa. Od června 2007 zastává funkci výkonného ředitele.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
včera
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
včera
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
včera
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
24. května 2026 21:57
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
Počet podezřelých případů nákazy virem Ebola v Demokratické republice Kongo přesáhl hranici devíti set. Tamní ministerstvo komunikace oznámilo, že aktuálně eviduje 904 podezření na toto onemocnění a 119 s tím spojených úmrtí. Nákaza se šíří především ve východní části země, přičemž hlavním ohniskem zůstává provincie Ituri, kde úřady již dříve hlásily stovky nemocných a desítky obětí. Světová zdravotnická organizace sice označila riziko pro samotné Kongo za velmi vysoké, avšak globální nebezpečí rozšíření této nemoci do světa je podle ní stále nízké.
Zdroj: Libor Novák