Praha - Práce v bezpečnostní agentuře ABL, jíž před lety zakládal neoficiální šéf Věcí veřejných Vít Bárta, není žádný med. Přesvědčil se o tom reportér Aktuálně.cz, který se infiltroval do struktur agentury, aby zjistil, jak je to se zabezpečením pražského letiště - o které se ABL stará.
Manažaři mají v ABL podle zjištění serveru okolo 100 tisíc měsíčně. Průměrný strážný si tolik vydělá za téměř půl roku. Jenže práce strážného v agentuře, která se navenek prezentuje jako jedna z nejlepších a nejkvalitnějších na trhu, není vůbec snadná. A málokterý zaměstnanec v ní vydrží déle.Plat, který reportérovi Aktuálně.cz nabídli na pozici strážného, byl 70 korun za hodinu. Maximálně. Jak zjistil, jeho kolegové si několikrát do týdne berou 24hodinové směny. Za měsíc nadělají kolem 260 hodin. Když on sám přišel na letiště, manažer mu rozplánoval pracovní týden - měl během něho odpracovat 90 hodin.Nejsou lidi, ale platí se pokuty za pochybeníZaměstnanci v ABL se často mění. A není divu, když pracují ve dne, v noci, o víkendech. Manažeři se snaží zajistit ostrahu letiště i dalších objektů seč mohou, ale nemají dostatek personálu. Proto vezmou v podstatě každého, kdo má ruce a nohy - i když nemá předchozí zkušenosti (ovšem předtím ho čekají pohovory i psychologické testy).Ale i tak jsou na své podřízené tvrdí. Za pochybení se platí nemalé pokuty. Když do skladu vpustí neoprávněnou osobu, jejich šéf Matěj Bárta (bratr poslance Bárty), jim z platu strhne 4 tisíce korun. O stejnou částku přijdou, pokud dovnitř pustí osobu se zakázaným předmětem. A za pozdní příchod jim strhne 300 korun.Přitom odměny dostávají pouze za noční služby nebo celodenní směny. Pak není divu, že ve službách agentury příliš dlouho nevydrží. "Delší kariéru tu zpravidla prožijí lidé, kteří to chtějí už jen nějak doklepat do důchodu," upozorňuje reportér Aktuálně.cz.Ten byl po čase odhalen a nadřízení ho vyhodili. Na cestu mu přidali milý dopis. "Voják, který vstoupí do armády s cílem sloužit nepříteli, je zrádce. Policista, který spolupracuje s podsvětím, je zrádce. Pracovník bezpečnostní agentury, který zločinně útočí na jím chráněný objekt, je zrádce. Jste si vědom toho, že jste a budete považován za zrádce a s jako takovým s vámi bude zacházeno?"
Související
Praha odstřihla bývalou ABL od zakázky
Za zatčením Bárty jsou odposlechy kmotra Janouška, tvrdí deník
ABL , Letiště Václava Havla Praha
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 1 hodinou
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 2 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
včera
Ovládli jsme Luhanskou oblast, opakuje stále dokola Rusko. Podle expertů i Kyjeva je to aprílový žert
včera
Slovensko žádá Evropskou unii, aby obnovila dialog s Ruskem
včera
Americké síly úspěšně dokončily dramatickou záchrannou misi v Íránu. Našli ztraceného letce
včera
Počasí příští týden: Žádné oteplení se zatím nechystá
4. dubna 2026 22:01
Režim v Íránu se nezměnil. Po Trumpových útocích je naopak ještě tvrdší, míní analytici
4. dubna 2026 20:47
Podpora Putina je nejnižší od začátku invaze na Ukrajinu
4. dubna 2026 19:30
Rutte poletí kvůli útokům na členy NATO za Trumpem
4. dubna 2026 18:18
Záchranné týmy amerického letectva provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací moderní historie
Záchranné týmy amerického letectva aktuálně provádějí jednu z nejnebezpečnějších operací své moderní historie. Hluboko v íránském vnitrozemí pátrají po druhém členovi posádky stíhacího letounu F-15, který byl nad tamním územím sestřelen. Zatímco prvního pilota se podle předběžných zpráv podařilo úspěšně zachránit, osud jeho kolegy zůstává nejistý.
Zdroj: Libor Novák