Praha - V rámci své dvoudenní návštěvy Spojených států amerických se premiér Petr Nečas (ODS) ve čtvrtek v Bílém domě ve Washingtonu setká s americkým prezidentem Barackem Obamou. Předseda vlády musel svůj program v USA kvůli mimořádnému summitu v Bruselu mírně zredukovat, uvedl mluvčí Jan Osúch.
"Program pana premiéra v USA byl kvůli středeční mimořádné schůzce unijních lídrů jen mírně redukován. Odlet do USA byl původně naplánován na středeční poledne z Prahy, nakonec celá delegace odletěla až pozdě večer," upřesnil dále mluvčí.
První den návštěvy, ve čtvrtek ráno, předseda vlády zahájí projevem na fóru s názvem EU Washington Forum 2011, který se zaměří na téma středoevropský pohled na Transatlantickou alianci. Následovat bude pracovní jednání s předsedou Výboru pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů Buckem McKeonem a se šéfem zahraničního výboru Senátu Johnem Kerrym.
Vyvrcholením čtvrtečního programu bude v odpoledních hodinách pracovní jednání s prezidentem Spojených států Barackem Obamou. "Toto setkání bude příležitostí pro potvrzení dlouhodobě vynikajících vztahů mezi Českou republikou a USA, ale i pro nastolení kursu česko-americké spolupráce v nadcházejícím období," doplnil Osúch.
Premiér Nečas jako projev díků za pozvání do Bílého domu přiveze prezidentovi Obamovi luxusní dárkovou sadu skla Moser. "Značka Moser patří k jedněm z nejtradičnějších a nejvýznamnějších českých výrobců skla a porcelánu a právě proto byla tato sada zvolena jako dar pro prezidenta USA," vysvětlil mluvčí.
Česko-americké vztahy by se podle něj do budoucna měly rozvíjet ve třech hlavních oblastech. K nim patří jednak oboustranně výhodná hospodářská spolupráce, stojící na základech česko-amerického ekonomického a obchodního dialogu a na konkrétních společných projektech v průmyslu, vědě a výzkumu, mimo jiné zejména v civilním využití jaderné energie.
Nemenší význam v rámci vzájemných vztahů má rovněž úzká spolupráce ve strategicky významné bezpečnostně-vojenské oblasti, která také těsně souvisí s přípravou nadcházejícího summitu NATO v Chicagu v květnu roku 2012. Česká republika a USA hodlají dále prohloubit svoji tradiční spolupráci v oblasti podpory demokracie, ochrany lidských práv a podpory dobrého vládnutí.
V pátek ráno premiér Nečas posnídá se zástupci podnikatelské sféry a zúčastní se i pietního aktu u sochy Tomáše Garrigua Masaryka.
Součástí delegace, která s premiérem odletí na americký kontinent, budou i zástupci rezortů obrany, průmyslu a obchodu a ministerstva zahraničí. Spolu s nimi na palubu letadla usedne i 15členná podnikatelská delegace. "Své zástupce bude mít v delegaci například ČEZ, ŠKODA JS, INEKON, Vítkovice Heavy Machinery, LINET, Honeywell ČR nebo Česká zbrojovka," informoval dále Osúch.
Zpět do Česka by se delegace s českým premiérem měla vrátit v sobotu v časných ranních hodinách.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Kim Čong-un a Alexandr Lukašenko podepsali v Pchjongjangu smlouvu o přátelství
před 1 hodinou
Izrael zlikvidoval velitele íránského námořnictva, který stál za blokádou Hormuzského průlivu
před 1 hodinou
Chladné počasí umocní silný vítr. Meteorologové vydali varování
před 2 hodinami
Írán je šílený národ a vy jste absolutně nic neudělali, naštval se Trump na NATO
před 2 hodinami
AfD má plán, jak uspět ve volbách. Distancuje se od Trumpa
před 3 hodinami
Trump trvá na svém: Írán chce dohodu, i když to popírá. Pokud se nevzdá, rozpoutáme peklo
před 4 hodinami
Mír není na dohled. Cesta k ukončení války mezi USA a Íránem naráží na zásadní překážky
před 5 hodinami
Vance pojede do Maďarska. Osobně podpoří Orbána před volbami
před 7 hodinami
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
Až 30 centimetrů nového sněhu může místy spadnout na východě republiky, vyplývá z nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve čtvrtek a v pátek je tak třeba počítat s komplikacemi v dopravě.
Zdroj: Jan Hrabě